Ana sayfa Açık Alan & Gezilecek Yerler BurgazAda Gezilecek Yerler, Kahvaltı Fiyatları Nerede Ve Nasıl Gidilir?

BurgazAda Gezilecek Yerler, Kahvaltı Fiyatları Nerede Ve Nasıl Gidilir?

1

Burgaz Adası, Yunanca adı Αντιγόνη (Antigoni); İstanbul (Prens) Adaları’nın büyüklük olarak üçüncüsü. Yuvarlak biçimdedir ve genişliği yaklaşık 2 kilometredir. Ada üzerindeki tek tepe Bayrak Tepe’dir. Ada (bir kısmı 2003’te yanmış olan) bir kızılçam ormanıyla kaplıdır.

Büyük İskender’in generali, Demetrios’un babası olan Antigone buraya büyük bir kale yaptırmıştır. Ada önce onun adıyla anılmış, sonra Yunanca kale/burç anlamına gelen Burgaz (Pyrgos) adını almıştır. Ortodoks kilisesinin en saygın patriklerindenMetodios’un ikonakırıcılar tarafından adadaki bir mahzende yedi yıl hapsedildiği söylenmektedir. Bugün bu mahzenin üzerinde Ayios İoannis Kilisesi bulunmaktadır. Evliya Çelebi’nin 17.yy’da yazdığnıa göre, ada halkı Rumlardan çok az sayıda da Yahudi ve Ermenilerden oluşmaktadır.

En az 1 kilometre genişliğindeki boğaz Heybeliada’yı Burgaz (Antigoni) Adası’ndan ayırır. Antikçağ yazarları bu adaya Erebinthus, Bizanslı yazarlar ise Therebintos ya da Panormos adını vermişlerdir.

Çağdaş Türk edebiyatının önemli yazarlarından hikâyeci Sait Faik Abasıyanık, hayatının bir bölümünü burada geçirmiştir. Burgaz Adası ve diğer İstanbul Adaları, hikâyelerinde önemli yer tutmuştur. Abasıyanık’ın Burgaz’daki evi, Sait Faik Müzesiadıyla müze haline getirilmiştir.

Burgaz Adası; ağaçlarla kaplı olan Heybeliada ve Kaşık Adası’na baktığı için manzara açısından avantajlıdır. Ada; çam ormanları, sahilleri ve zarif ahşap köşkleriyle de İstanbul’un sevilen bir köşesidir. Güzel ahşap köşklerın en çok saklandığı yerler sahil ve tepenin Kaşıkadası ile Heybeliada’ya bakan eteğindeki sokaklardır. Adanın eski plajına, iskelede vapurdan inildikten sonra sola dönülüp sahil takip edilerek ulaşılır. Bura doğu yönünde ucunda fener bulunan bir bir burun vardır. Günbatımıyla manzarasıyla meşhur olan Kalpazankaya mevkii adanın batı yönündedir. Türkiye’deki ilk kalp paranın burada basıldığı söylenmektedir. 176 m yükseklikteki Bayrak Tepe, adanın güney kıyısından yükselen dik bir yamacın üstündedir. “Hristos Manastırı” bu tepede bulunmaktadır.

Burgazada Kahvaltı Fiyatları

BurgazAda’nın huzur dolu atmosferinde, nefis lezzetlerle dolu bir kahvaltı keyfi.. Kulağa gerçekten hoş geliyor, bunu yaşamak o kadar da zor değil. Ada içerisinde deniz kıyısına yakın bir çok Restaurant bulunmakta ve Açık Büfe Kahvaltı Fiyatları 15 ile 25 tl. arası değişmektedir.

Burgazada Fotoğrafları

Burgazada’ya Nasıl Gidilir?

BurgazAda’ya Bostancı, Kabataş, Kadıköy ve Eminönü’nden vapur seferleri vardır.

İstanbul’un ister Anadolu, isterseniz Avrupa yakasında olun BurgazAda’ya gün içinde vapur seferleri yapılmaktadır.Konum için tıklayın.

 

Cevap bırakın

1 Yorum Açık "BurgazAda Gezilecek Yerler, Kahvaltı Fiyatları Nerede Ve Nasıl Gidilir?"

Notify of
avatar
Sort by:   newest | oldest | most voted
Mustafa Soycan
Ziyaretçi

Hafta sonu için en güzel kahvaltı yeri neresidir

wpDiscuz