Ana sayfa Adalar Gökçeada Nerede Nasıl Gidilir – Ulaşım Ve Konaklama Fiyatları – Çanakkale

Gökçeada Nerede Nasıl Gidilir – Ulaşım Ve Konaklama Fiyatları – Çanakkale

0

 gokceada01

Gökçeada Türkiye’nin sahip olduğu en büyük ada. Kendi suyunu kendi karşılayan adada temiz su kaynakları ve bol oksijenli havanın keyfine varın. Doğal su kaynakları açısından Ege’nin en zengin adasıdır. Türkiye’nin en batı ucunda yer alan ada, güneşin en son battığı yerdir. Adaya ulaşım deniz yoluyla ve sadece yaz ayları olmak üzere havayoluyla da gerçekleştirilebiliyor. Feribottan indiğinizde göreceğiniz Kuzulimanı bir yerleşim yeri değil en yakın yerleşim yeri yedi kilometre uzaklıkta bulunuyor. Deniz kenarındaki tek yerleşim yeri Kaleköy Limanıdır. Adada sadece Ziraat ve İş bankaları bulunuyor. Ayrıca bir devlet hastanesi ve üç eczane bulunuyor. Gökçeada’da gece hayatı yok. Adaya gazeteler her sabah feribotlarla ulaştırılıyor.

Gökçeada deniz ve plajlar bakımından çeşitli alternatifler sunuyor. Denize girilebilecek bir çok altın koy bulunuyor. Rüzgar kuzeyden estiği için güney kıyılarında daha sakin bir şekilde denize girebilirsiniz.Gökçeada’da deniz sörfü, kitesurf ve dalış gibi sosyal aktiviteler yaparak keyifli vakitler geçirebilme imkanına sahipsiniz.

 

Gökçeada’da Nerede Kalınır ? Konaklama Fiyatları Nelerdir ?

Gökçeada ev pansiyonculuğu çok yaygın durumda.  Köylüler kendi oturdukları evleri veya müstakil olarak bütün evi kiraya veriyorlar. Kalabalık ailelerin tercih edeceği apartlar ise ekonomik bir çözüm sunuyor. Adada yatak kapasitesi yüzün üzerinde olan iki tesis bulunuyor. Konaklama fiyatları ise şu şekilde ;

Ev Pansiyonları :        20-30 TL

Pansiyonlar :              30-50 TL

Oteller:                         60-80 TL

Günlük Apart Fiyatları:80- 150 TL

 

Gökçeada’da Ne Yenir ? 

Gökçeada restoran ve kafe bakımından çok gelişmiş bir yer değildir. Bölgedeki yemek mekanları ziyaretçilerden çok bölge halkına hizmet verebilmek için açılmış durumda. Bu nedenle otel restoranları dışarıdaki halka açık. Gökçeada’da gece kulübü bulunmuyor. Akşamları genellikle restoranlar ve çay bahçelerinde vakit geçiriliyor. Gökçeada’da bulunan restoranlarda zeytinyağı ve kırmızı et, süt ürünleri önemli yerlere sahip.  Gökçeada denildiğinde akla gelen dibek kahvesi sadece Zeytinliköy de bulunuyor.

 

Gökçeada Nerede? Nasıl Gidilir ?

Harika tatil fırsatları ve keyifli saatler geçirmek için Gökçe Ada’ya ulaşım sadece deniz yoluyla mavi bir yolculuğun ardından ulaşılabiliyor. Gökçeada’ya düzenlenen seferlerde bir deniz otobüsü ve bir arabalı feribot kullanılıyor.

Otobüsle Ulaşım için iki adet otobüs firması bulunuyor.Yaz dönemi süresince her gün sabah ve gece olarak iki sefer düzenleniyor.

Uçakla Ulaşım için Gökçeada seferleri 2 Temmuz’dan itibaren başlıyor. Anadolu Jet tarafından gerçekleştirilen seferler İstanbul Sabiha Gökçen Havaalanından yapılıyor.

Deniz Yoluyla Ulaşım imkanına da sahipsiniz. Adaya özel tekneleri eşliğinde ulaşmak isteyen ziyaretçiler yanaşabileceği iki adet liman bulunuyor. Belediye ye bağlı bu limanlarda yakıt, elektrik, su gibi ihtiyaçlarınızı giderebilirsiniz.

Arabayla Ulaşım için İstanbul istikametinde ilerken TEM otoyolu üzerinden Tekirdağ, Keşan, Gelibolu,Eceabat doğrultusunda ilerleyerek Kabatepe Limanına ulaşmanız gerekiyor. İzmir, Ankara, Eskişehir, Bursa’dan gelirken Çanakkale Boğazını geçmeniz gerekiyor. Bunun için çeşitli seçenekler mevcut durumda;  GESTAŞ ile Çanakkale-Kilithabir, GESTAŞ ile Çanakkale-Eceabat, Arabalı Motor ile Çanakkale-Kilitbahir.

Gestaş tarife bilgileri ; www.gdu.com.tr

Arabalı Feribot Seferleri, Kabatepe’den kalkan arabalı feribotlar, Gökçeada merkezine 7 km. uzaklıkta ki Kuzulimanı’na yanaşıyor.

Deniz Otobüsü Seferleri eşliğinde ulaşmak için Çanakkale Gökçeada arası haftanın belli günleri yapılıyor. Yolculuk altmış beş dakika sürüyor.

Not: Gestaş’tan boğaz geçişi aldığınız biletle, Kabatepe-Gökçeada feribotuna ücretsiz bir şekilde binebilirsiniz.

De­niz­den Me­sa­fe­ler

Gök­çea­da – Ça­nak­ka­le    28.6 mil
Gök­çea­da – Ka­ba­te­pe     14.5 mil
Gök­çea­da – Boz­caa­da     20 mil
Gök­çea­da – Lim­ni            16 mil
Gök­çea­da – Se­ma­di­rek    14 mil

Ka­ra­dan Me­sa­fe­ler

İs­tan­bul – Ka­ba­te­pe      350 km.
An­ka­ra – Ça­nak­ka­le      653 km.
Bur­sa – Ça­nak­ka­le        271 km.
İz­mir – Ça­nak­ka­le         319 km.
Ecea­bat – Ka­ba­te­pe     10 km.

Gökçeada Resimleri

 

Yazar: Ömer Fidanboy
Gökçeada Krokisi


Daha Büyük Görüntüle

Cevap bırakın

İlk yorumu Sen bırak!

Notify of
avatar
wpDiscuz