Ana sayfa Sarıyer Bahçeköy Atatürk Arboretumu – Sarıyer / İstanbul

Atatürk Arboretumu – Sarıyer / İstanbul

57

Atatürk arboretumu’na gittiğinizde bol bol fotoğraf çekip, göl kenarında romantik anlar yaşayabilirsiniz. Orman Genel Müdürlüğü İstanbul Orman Bölge Müdürlüğü’nün Bahçeköy Orman İsletme Müdürlüğü’ne bağlı bir isletme şefliği olan arboretum kelime anlamı da çeşitli canlı ağaç türlerinin derlemini (koleksiyonunu) barındıran bir ağaç müzesi olarak tanımlanabilir. Belgrad ormanı’nın güneydoğusunda, 345 hektarlık alana kurulmuştur.  Arboretumda 1500’ü aşkın bitki türü vardır. ayrıca hatırı sayılır bir soğanlı bitkiler koleksiyonu da bulunmaktadır.

Lütfen: Atatürk arboretumu’nda çok özel bitki türleri bulunmaktadır. Ve bu bitki türleri bilimsel araştırma ve gözlem amacıyla kurulmuştur. Sizlerden ricamız bu bitkilere  zarar verecek  davranış ve hareketlerden kaçınmanız. Anlayışınız için şimdiden çok teşekkür ederiz.. (Bu açıklama Orman Genel Müdürlüğü çalışanlarının ricası üzerine konulmuştur.)

 

Atatürk Arboretumu İçin Çektiğimiz Video

Sizler için burayı en ayrıntılı şekilde anlatmak istedik. Bu güzel görüntüleri izlerken YouTube kanalımızı abone olursanız çok seviniriz.  :)

 

Atatürk Arboretumu Giriş Ücreti Ve Ziyaret Saatleri?

Fiyat Bilgisi Güncellenme Tarihi: 01.01.2017

Hafta içi: Öğrenci 2 TL. Normal 5 TL.
Hafta sonu: Öğrenci 5 TL. Normal 15 TL.

DipNot: Pazartesi Günü kapalıdır!

Ziyaret Saatleri İse: Yazın: 08:30 – 20:00 — Kışın: 08:30 – 17:00 Arasıdır.

Atatürk Arboretumu Ön Bilgi

Arboretumlar bilimsel araştırma ve gözlem amacıyla orijini ve yaşları belli, her biri doğru ve dikkatli bir şekilde bir araya getirilmiş olan çoğunluğu ağaç ve diğer odunsu bitki taksonlarının uygun seçilmiş alanlarda yetiştirilip sergilendiği tabiat parçalarıdır. Başka bir açıdan bakıldığında arboretumlar eğitim ve bilimsel yanları ağır basan bilgi, emek ve sabırla meydana getirilmiş birer canlı bitki müzeleridir.

Atatürk Arboretumu 08Yeryüzünde kuruluşları yüzyılların ötesine dayanan arboretumların fonksiyonları çok çeşitlilik gösterir. Bunlar; ilk ve orta öğretimden üniversite düzeyine kadar tüm öğrencilere ve çevre halkına otsu ve odunsu bitkiler hakkında bilgi vermek, onları yetişme alanlarında tanıtmak, çevre koruma bilincinin gelişmesine katkıda bulunmaktır. Bunun yanında, dünyanın dört bir tarafındaki eksotik ve endemik bitkileri iklimin müsaade ettiği oranda bir araya toplayarak uzun ve pahalı seyahatlere gerek kalmadan insanlara tanıtmak ve bunların içinden süsleme değeri olanları seçme imkanı sağlamak, nesli kaybolma tehlikesi altında bulunanları koruma altına almak, yabancı orijinli türlerin ülkemize uygunluğu konusunda çalışmalar yapmak da Atatürk Arboretumu’nun görevleri arasındadır.

Atatürk Arboretumu’nun ilk amacı basta İ.Ü. Orman Fakültesi öğretim üyeleri ile öğrencileri olmak üzere Orman Bakanlığı bünyesindeki ilgili kuruluşlar ile orman mühendisleri, peyzaj mimarlarının, diğer fakülteler ile araştırma kurumlarının, yerli ve yabancı bilim adamlarının, doğa severlerin yapacakları incelemelere, bilimsel araştırmalara her yönü ile açık bir canlı laboratuar olarak hizmet vermektir.

Atatürk Arboretumu, Sarıyer ilçesinde bulunan floristik zenginliğiyle birçok yerli ve yabancı botanikçinin ilgisini çekmiş bulunan ünlü Belgrad Ormanı’nın güneydoğusunda 296 hektarlık bir orman parçası üzerinde kurulmuştur. Sınırları içinde Osmanlı İmparatorluğu döneminde yapılan Kirazlıbent ile 1916 yılında Neşet Hoca tarafından kurulan Türkiye’nin ilk fidanlığını barındıran Atatürk Arboretumu yeryüzündeki diğer arboretum ve botanik bahçeleriyle tohum ve fidan temini konusunda işbirliği içerisindedir.

Motor – Bisiklet ve Evcil hayvan: Motosiklet, bisiklet ve evcil hayvanların buraya girmesi yasaktır.

Mangal ve Piknik: Burada mangal ve piknik yapmak yasaktır. Araştırma faaliyetleri sürdürülen botanik bahçede bu tür hareketlerin uygulanması yasaktır.

Fotoğraf çekmeye isteyenler: Burada fotoğraf çekmek ücretsiz ama Tripot ile girmek yasaktır. Düğün, nikah, nişan çekimleri için ayrıca ücret alınır. Bilgi için; (0212) 226 2329 – (0212) 226 2335

Peki buraya neden gitmeliyim?: Burası yüzlerce çeşit bitkinin olduğu botanik bir bahçedir. Bu kadar türü doğal ortamda bir arada göremeyiz maalesef.

 

Atatürk Arboretumu Nerede, Nasıl Gidilir?

Araç İle: Sarıyer yönünde Büyükdere Caddesi istikametinde Hacıosman’a gelindiğinizde tabelaları takip edebilirsiniz. Bahçeköy yoluna saparak ilerleyiniz. Bahçeköy’e geldikten sonra, İstanbul Ünivers. spor salonunun karşısındaki Kemerburgaz Yolunun sol tarafından dönerek 400-500 m ilerledikten sonra solda arboretumu görebilirsiniz. Ayrıntılı yol bilgisi için aşağıdaki Krokimizi inceleyebilirsiniz.

Toplum ulaşım araçları ile: Toplum ulaşım araçlarını kullanarak gitmek isteyenler Sarıyer yönünde Büyükdere Caddesinden Belgrad ormanına doğru giderken sol tarafta giriş kapısı görünüyor. Hacıosman’da metrodan indikten sonra her 15-20 dk. bir kalkan 42HM numaralı Bahçeköy otobüslerine binerek 20 dakikalık yolculuk’dan sonra Bahçeköy’den inip, Kemerburgaz yolundan 450 m kadar yürüyerek ulaşabilirler. Ayrıntılı yol bilgisi için aşağıdaki Krokimizi inceleyebilirsiniz.

İett Hatları: Sarıyer-Bahçeköy & Taksim-Bahçeköy & 4.Levent-Bahçeköy

Adres Ve İletişim Bilgileri:Adres: Sarıyer Köyü  34450 İstanbul

Telefon: (0212) 226 1929

Atatürk Arboretumu Ait Fotoğraflar

 

Yol Haritası

Cevap bırakın

57 Yorumlar Açık "Atatürk Arboretumu – Sarıyer / İstanbul"

Notify of
avatar
Sort by:   newest | oldest | most voted
Görkem
Ziyaretçi

Gelin damat olarak gidip fotoğraf çektirmek istedik önceden randevu alıp bankayada 413 türk lirası para yatırıp ancak öyle girebilirmişiz neyin kafasını yaşıyorlarsa iki orman kalmış ondanda nasıl para yolarıma girmişler rezalet çalışanlarına kadar herşey berbat

Taner Kalkay
Ziyaretçi

Arboretum ahşap ev demek değil Ağaç Müzesi demektir. Bilginize sunarım.

ece
Ziyaretçi

herşey yasakkk

wpDiscuz