Ana sayfa Gezilecek Yerler İstanbul Üsküdar’da Gezilecek Yerler

İstanbul Üsküdar’da Gezilecek Yerler

2
İstanbul Üsküdar'da Gezilecek Yerler
İstanbul Üsküdar’da Gezilecek Yerler

İstanbul’un Fethini gören Üsküdar olarak anılır Yahya Kemal şiirinde… Tarihin içinden geçtiği bir İstanbul semtidir. Avrupa ile Asya arasındaki bağlantı yeridir.

Osmanlı zamanında konaklama yeri olarak kullanılan, Anadolu yakasındaki en mühim semttir. Günümüzde de geçmişten kalan tarihi izleri üzerinde taşıyan Üsküdar, birçok mimari yapıya hala ev sahipliği yapmaktadır.

Kız kulesi, Beylerbeyi Sarayı, Mihrimah Sultan Camii, Aziz Mahmud Hudayi Külliyesi, Adile Sultan Kasrı, Eski Valide Camii, Şemsi Ahmed Paşa Camii, III. Ahmet Çeşmesi, Selimiye Kışlası, Çamlıca Tepesi, Fethipaşa Korusu gezip görebileceğiniz yerlerden sadece bazıları.

İstanbul Üsküdar’da Gezilecek Yerler

Kız Kulesi – Salacak Sahili

Eski İstanbul denilince akla gelen fotoğrafların başında gelir Salacak sahili. Üsküdar’ı tarihi yarımadaya bağlayan görsel şölen gibidir. Eğer ki arşivinizde Kız Kulesi fonlu bir fotoğrafınız yoksa İstanbul’lu sayılmazsınız. Üsküdar’ın en güzel sahillerinden birinde minderlerin üzerinde oturup Boğazı, Topkapı Sarayı’nı, Kız Kulesi’ni, vapurları izleyip ince belli bardağınızda çayınızı yudumlayabilir, bir İstanbul vazgeçilmezini arşivinize ekleyebilirsiniz.

İstanbul siluetini tam anlamıyla, buram buram tarih kokan şekliyle yaşamak için Salacak Sahilini görmeden Üsküdar’ı görmüş sayılmazsınız.

 

Mihrimah Sultan Camii

Mihrimah Sultan CamiiOsmanlı tarihinin önemli yapılarındandır. Mimarisindeki imzanın Mimar Sinan’a ait olmasının da verdiği önemden dolayı günümüzde de ziyaret etmek için Üsküdar’a turist çeken bir yapıdır. Kanuni Sultan Süleyman ve Hürrem Sultan’ın kızları Mihrimah Sultan’ın adına yaptırdığı bu cami Üsküdar İskele ’sine oldukça yakın bir konumdadır. Adına birçok efsane duyacağınız camiyi yakından görmenizi tavsiye ederiz.

 

Beylerbeyi Sarayı

Beylerbeyi Sarayı - Dışı - 01

Marmara Denizinin yanı başında tarihi Bizans’a dayanan önemli tarihi saraylardan biri  olan Beylerbeyi Sarayı da Üsküdar sınırlarında yer almaktadır. Oldukça ihtişamlı ve boğaza nazır olan bu saray Osmanlı padişahlarının dinlenme mekanı ve yabancı hükümdar&devlet başkanlarının ağırlanacağı konuk evi olarak düşünülmüş ve buna göre tasarlanmıştır.

 

Fethi Paşa Korusu

Geçmişi Osmanlıya dayanan boğaz manzaralı bu korumuz adını Osmanlı paşasından almış. Uzun yıllar boyunca bakımsız bir şekilde kalan koru ve içerisindeki 2 köşk, Paşanın mirasçılarından İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından satın alındıktan sonra yeniden restore edildi. Şu anda sosyal tesis olarak halka açık bir şekilde hizmet vermektedir. Üsküdar’ın tadını çıkarabileceğiniz hem manzaralı hem de fiyat olarak birçok demiz manzaralı mekana göre fiyatları uygun olan bu koruda güzel vakit geçirebilirsiniz.

 

İstanbul Üsküdar’da Gezilecek Yerler Neler Yenir

Salacak Sahili ÜsküdarÜsküdar’da sahil boyu uzanan ve çeşitli ürünler satan satıcılarının lezzetlerinden deneyebilirsiniz. Midye dolma, haşlanmış mısır, kış aylarında sunulan kestane ve daha birçok lezzet sizi beklemekte. Dilerseniz boğaza karşı balık ekmek yeme keyfi de sürmeniz olağandır. Sahil boyunca uzanan kafelerde birbirinden lezzetli yemekler tadabilirsiniz. Ancak bir yeri kesinlikle es geçmemenizi öneriyoruz o da; Filizler Köftecisi. Uzun yıllardır İstanbullulara hizmet veren bu mekan gittiğinizde de göreceğiniz üzere her daim doludur ve köftesinin lezzeti tartışılmazdır. Çok hoş bir manzarada çok hoş bir dekorasyonla enfes köfteler bu mekanda sizi bekliyor.

 Nerede, Nasıl gidilir?

Üsküdar’a eğer Avrupa yakasından gelecekseniz Kabataş, Beşiktaş, Eminönü, Karaköy gibi pek çok ilçeden yaklaşık 20 dakikada bir kalkan Şehir Hatları vapurlarını kullanarak kolayca ulaşabilirsiniz. Eğer Anadolu yakasında bir yerden geleceksiniz, önce Kadıköy’e gidip daha sonra oradan sıkça kalkan 12 numaralı otobüsler yaklaşık 10-15 dakikalık bir mesafeyle de ulaşmanız mümkündür. Eğer metro kullanacaksanız ise metro hattı üzerinden belirtilen istasyonlarda aktarma yaparak Marmaray’a geçip Üsküdar’a deniz altından çok daha hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz.

Cevap bırakın

2 Yorumlar Açık "İstanbul Üsküdar’da Gezilecek Yerler"

Notify of
avatar
Sort by:   newest | oldest | most voted
faruk
Ziyaretçi

yukarıda bir resim var çimenlerin üzerine çömlek koymuşlar ,orası neresi onun bir adını yazın ya

wpDiscuz