Ana sayfa Gezilecek Yerler Derinkuyu Yeraltı Şehri Nerede, Nasıl Gidilir ve Giriş Ücreti / Nevşehir

Derinkuyu Yeraltı Şehri Nerede, Nasıl Gidilir ve Giriş Ücreti / Nevşehir

0
Derinkuyu Yer Altı Şehri 05
Derinkuyu Yeraltı Şehri

Kapadokya bölgesinde bulunan tarihi ve doğal mekanları sizlere aktarmaya devam ediyoruz. Bu yazımızda ise bölgenin ve ülkemizin en önemli yeraltı şehirlerinden biri olan Derinkuyu Yeraltı Şehri ile ilgili bilgiler vermek istiyoruz.

 

Derinkuyu Yeraltı Şehri Tarihi

Tarihi tam olarak bilinmemekle beraber, ilçenin oldukça eski bir yerleşim yeri olduğu ve tahminen MÖ 3000 yıllarına kadar dayandığı düşünülmektedir. Derinkuyu’nun eski adı, Malakopi, Melegobi ya da Melegobia olduğu söylenmektedir. İlçenin ilk yerlileri Asurlular dönemine kadar uzanmaktadır.

Bölgeye Türklerin gelişi ise 1071 Malazgirt Savaşı’ndan sonrasına dayanmaktadır. Bölgeye yerleşen Türkler daha çok ilçenin doğusunda bulunan Çekme, Kızılören, Şemşili, Bölören yaylası çevrelerine yerleşerek hayvancılıkla geçimlerini sağlamışlardır.

Yeraltı şehriyle ünlü olan Derinkuyu’da 1830’lu yıllara kadar yeryüzünde herhangi bir konut olmadığı bölge insanları tarafından söylenmektedir. Şehrin içme su ihtiyacını 60 – 70 metre derinlikteki kuyulardan çıkarmasından dolayı Derinkuyu adını almıştır.

Gelelim Derinkuyu’nun görünmeyen yüzüne, yeraltı şehrine. Bölgedeki en büyük yeraltı şehri olma özelliğini taşıyan Derinkuyu Yeraltı Şehri, turizm açısından da oldukça önemlidir.

 

Derinkuyu Yeraltı Şehri Genel Bilgiler

Derinkuyu-Yer Alti-Sehri-Hediyelik-EsyaKapadokya’da bulunan 36 yeraltı şehrinden en büyük olanı Derinkuyu Yeraltı Şehri’dir. 1967 yılından beri turizme açık olan şehir, 8 katlı olup, dünyanın en eski akıl hastanesi de burada bulunmaktadır. Bölgede yeraltı şehirlerinin yaygın olmasının en önemli nedeni hiç şüphesiz güvenlik.

Bölgenin kolayca şekil verilebilen tüf arazisinin oyulması, kazılması ve yontulmasıyla oluşan şehirlere dışardan bakıldığında belli olmayan, dar bir girişten geçilerek giriliyor. Şehrin katları, birbirine eğimli veya basamaklı dehlizlerle bağlanmış. Şehrin en dikkat çeken özelliklerinden biri de tığraz adı verilen, kocaman taş tekerleğe benzeyen ve yeraltı şehirlerinin korunmasında kullanılan, kapı arkalarına konulmuş ve gerektiği durumlarda kapıların kapatılmasını sağlayan taş kütleler. Tehlike anında taş tekerlerle kapılar kapatılarak dışardan gelecek tehlikeler rahatlıkla önleniyormuş.

Derinkuyu Yeraltı Şehri’nde yerleşim alanlarını, savunma, havalandırma, üretim alanlarının iç içe oluşunu görebilirsiniz. Şehrin büyüklüğü tam olarak bilinmemekle birlikte günümüzde 2.500 metrekarelik alan içindeki 8 kat görülebiliyor. (12 ya da 13 katlı olduğu düşünülmekte ancak temizlik işlemleri tamamlanmadığı için 8 katını görebiliyorsunuz). Derinliğinin 85 metre olduğu düşünülen şehrin 50 metre derinliğine kadar inilebiliyor.

 

Katların Özellikleri

Yeraltı şehrinin ilk iki katında mutfaklar, kiler, şarap depoları ve ağıl bulunmakta. Üçüncü ve dördüncü katlarda ise; yaşama alanları, büyük bir kilise, konferans salonu, misyonerler okulu, günah çıkarma alanı ve tüneller bulunmakta. Bu tünellerle bölgedeki diğer yeraltı şehirlerine bağlanıldığı düşünülmektedir. Özellikle üçüncü katta bulunan ve 9 km uzunluğundaki tünelin Kaymaklı yeraltı şehrine bağlandığı düşünülüyor.

2 metre genişliğe ve 2 metre yüksekliğe sahip tünelde yanyana 4 kişi rahatlıkla yürüyebiliyor. Hatta hayvanların geçişi için de kullanıldığı söyleniyor. Bir nevi tarihin en eski metro hattı diyebileceğimiz tünel için gerçekten müthiş bir zeka ile yapılmış diyebiliriz.

Şehrin dördüncü ve daha aşağıdaki katları sığınma yerleri olarak kullanılmış. Bazı odaların zindan olarak kullanıldığı da söyleniyor. Buradaki katlarda; su kuyuları, sarnıç, mezarlar ve havalandırma bacalarını görebilirsiniz. Toplam 52 havalandırma bacası bulunmakta.

 

Derinkuyu Yeraltı Şehri Giriş Ücreti ve Ziyaret Saatleri 

Giriş ücreti : 20 TL’dir. Ayrıca Müzekart ile yılda 2 kez, Müzekart + ile sınırsız ziyaret edebilirsiniz.

Derinkuyu Yeraltı Şehri’ne şu saatlerde ziyaret edebilirsiniz:

  • Nisan – Ekim döneminde 08.00 – 19.00 saatleri arasında
  • Kasım – Mart döneminde ise 08.00 – 17.00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

 

Derinkuyu Yeraltı Şehri Nerede, Nasıl Gidilir?

Derinkuyu-Yer Alti-Sehri-Nasil-GidilirAdres: Derinkuyu/NEVŞEHİR

Telefon: 0384 213 42 60

Nasıl gidilir?: Nevşehir – Derinkuyu arası mesafe 30 km’dir. Eğer direkt şehir merkezinden Derinkuyu’ya gelecekseniz Nevşehir – Kaymaklı – Derinkuyu istikametinde yol almanız gerekecek. Eğer Göreme tarafından geçecek olursanız (peri bacalarını, açık hava müzesini gezdikten sonra) Göreme – Uçhisar – Çardak – Kaymaklı – Derinkuyu yolunu kullanabilirsiniz.

 

 

Derinkuyu Yeraltı Şehri Resimleri

 

Derinkuyu Yeraltı Şehri Krokisi

Cevap bırakın

İlk yorumu Sen bırak!

Notify of
avatar
wpDiscuz