Ana sayfa Gezilecek Yerler Paşabağ Vadisi / Nevşehir

Paşabağ Vadisi / Nevşehir

0
Paşabağ Vadisi Nevşehir 01
Paşabağ Vadisi

Kapadokya Bölgesi’nde bulunan ve mutlaka görülmesi gereken mekanlarla ilgili yazılarımızı sizlere en doğru ve güncel bilgiler sunarak ulaştırmaya çalışıyoruz. Bu yazımızda ise sizlere Paşabağ Vadisi hakkında bilgiler vermek istiyoruz. İnsanların buraları görmek için dünyanın öbür ucundan geldiğini düşünecek olursak ve sizler halen bu eşsiz güzellikleri görmediyseniz hiç zaman kaybetmeden ilk fırsatta Kapadokya gezisi ayarlamanızı tavsiye ediyoruz.  Daha önceki yazılarımızda Göreme Açık Hava Müzesi, Göreme Milli Parkı ve Derinkuyu Yeraltı Şehri hakkında bilgiler vermiştik. Nevşehir‘e gitmeyi düşünüyorsanız mutlaka bu yerlere de bir göz geçirmenizi tavsiye ederiz.

Vadi Hakkında Genel Bilgiler

Pasabag-Vadisi-04Avanos – Göreme yolundan Zelve istikametine doğru dönüp bir müddet ilerledikten sonra (Zelve’ye ulaşmadan) Paşabağ Vadisi’ne ulaşmış olacaksınız. Vadi, Kapadokya’daki en önemli yerlerden birisi konumundadır. Buraya vardığınızda sizleri hediyelik eşya satan dükkanlar ve yerli yabancı turistleri getiren otobüs konvoylarını göreceksiniz. Ama kalabalık sizi endişelendirmesin çünkü siz zaten kendinizi muhteşem güzelliklere çoktan kaptırmış olacaksınız.

Kapadokya bölgesinde eşsiz güzellikte olan mantar görünümlü peribacaları’nın yer aldığı vadide, aynı zamanda peri bacalarının nasıl oluştuğunun ve nasıl son şeklini aldığının en iyi gözlemlenebildiği yerlerin başında gelmektedir. Ayrıca vadide yürüyüş yapacağınız yollar peri bacalarının arasından geçtiği için çok büyük keyif alacağınızdan emin olabilirsiniz.

Bir diğer adıyla Paşabağ Rahipler Vadisi olan bu yer Göreme-Avanos yolu üzerinde yer almaktadır. Vadi, şapkalı peri bacalarının yoğun biçimde irili ufaklı ilginç örneklerini görebileceğiniz bir konumdadır. Kapadokya’yı tur kapsamında ziyaret edenlerin programları dahilinde olan bu yer, görsel açıdan son derece zengindir. Bu bölgede rahipler ve din adamları  oymuş oldukları kaya odalarda inzivaya çekilirlermiş.

 

Paşabağ Vadisi Giriş Ücreti

Vadiye giriş için bilet almanız dolayısıyla da belli bir ücreti gözden çıkarmanız gerekecek. Giriş için ödemeniz gereken tutar ise 10 TL. Bazı bölümlerinde müze kartın da geçerliği olduğu vadiye giriş için 10 liralık ücreti gözünüz kapalı ödeyeceğinizden şüpheniz olmasın.

Konaklama İmkanları

Vadiye en yakın konaklama alanları genellikle Çavuşin bölgesinde toplanmıştır. Konaklayabileceğiniz bazı oteller ve irtibat bilgileri ise şu şekilde:

  • Muskara Cave Hotel (0384 532 72 25)
  • The Village Cave Hotel (0384 532 71 97)
  • Phocas Cave Suites (0384 532 71 61)
  • Fairyland Cave Hotel (0384 532 70 39)
  • Royal Stone Houses (0384 271 33 00)

Paşabağ Vadisi Nerede, Nasıl Gidilir?

Adres: Paşabağ vadisi – Avanos / Nevşehir
Nasıl Gidilir?: Nevşehir’e ortalama uzaklığı 30 km. dir. ulaşmak için Nevşehir – Uçhisar – Göreme – Paşabağ istikametini kullanarak ulaşabilirsiniz. Bir diğer alternatif yol ise Avanos tarafından gelen yoldur. Avanos – Göreme istikametinden giderek Vadiye ulaşabilirsiniz.

Cevap bırakın

İlk yorumu Sen bırak!

Notify of
avatar
wpDiscuz