Ana sayfa Açık Alan & Gezilecek Yerler Emirgan Korusu – Sarıyer / İstanbul

Emirgan Korusu – Sarıyer / İstanbul

20

Emirgan Korusu, Boğaz’ın antikiteden gelen büyük ağaç varlığının günümüze kalmış zengin parçalarından biridir. 17.yy, da IV. Murat’ın Roma seferinde beraberinde getirdiği işret arkadaşı İranlı Prens Emir Güne Han’a hediye etmesiyle tarih sahnesine çıkan bu yeşillik Feridun Bey Bahçeleri adıyla, yüzyıllar boyu birkaç kez el değiştirdikten sonra 1860′ lar sonunda Mısır Valisi iken payitahttan Hıdivlik ünvanını koparan İsmail Paşa’nın eline geçmiş ve onun kıyıya yaptırdığı büyük ahşap sarayının arka bahçesi olarak kullanılmıştır. Ayrıca buraya kadar gelmişken Sarıyer‘de bulunan diğer gezilecek yerlere de göz atmayı unutmayın.

Not: 2019 tarihinde yazdığımız ayrıntılı Emirgan Korusu gezi yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Hıdiv, in İngiltere. Fransa tarafından indirilmesinden sonra, daha bir süre aile elinde kalan park,1930, larda Satvet Lütfıi TOZAN tarafından satış alınmış, Tozan, ın bir davetine icabet eden Vali ve Belediye Başkanı Dr. Lütfi KIRDAR’ın ilk kez gördüğü çevresine bakınıp ” bir kişiye bu kadar yer çok ” demesi ile,1940′ lar başında kamulaştırılıp şehrin mülkiyetine geçirilmiştir. Koruluktaki üç köşkü de İsmail Paşa yaptırmıştır.

Emirgan Korusu Videomuz

Emirgan Korusu gezimizden sizler için güzel bir video hazırladık umarım beğenirsiniz. :) Daha çok video gelmesi için lütfen bizi motive edin. Youtube Kanalımıza Abone olun.

Emirgan Sarı Köşk’te Kahvaltı

Emirgan Sarı KöşkIckiyle arası hiç iyi olmayan meşhur padişah IV.Murat, Emirgan korusu olarak bildiğimiz bu arazileri çok sevdiği İran’lı Emir Güne verince, bu bölgelere Emirgan denmeye başlanıyor. Emir Güne, Revan kalesinin kumandanıyken, savaşmadan Revan kalesini IV.Murat’a reslim etmiş. Galiba bu nedenle IV. Murat onu çok seviyordu. Revan, bugünkü Ermenistan’ın başkenti Erivan.

Galiba dedim, çünkü bir diğer rivayet ise (1) güzel oğlanlara ilgisi olduğu söylenen IV.Murat’ın Revan kalesinden getirdiği kişinin isminin Yusuf olduğu. Yusuf ile sık sık padişahın biraraya gelmesinin neticesinde, İstanbullular Yusuf’a bir lakap takıyorlar. “Emiri kün”. “Kün” farsça popo anlamına geliyor! Zamanla “Emiri Kün”, önce “Emirigüne” sonra “Emirgan” olarak söylenmeye başlıyor.

Emirgan korusunda birlikte gezen ve sohbet eden padişah ve Emir Güne’nin bir süre sonra araları bozulur ve olan Emir Güne’ye olur, ortadan kaldırılır. İste onların yüzyıllar önce dolaştıkları bu koruda, Sarı Köşk, Pembe Köşk ve Beyaz Köşk’ü seyredebilir, çok güzel düzenlenmiş parkta gezinti yapabilirsiniz. İsteyen Sarı Köşk’te bir şeyler de atıştırabilir. Özellikle hafta sonlarında Sarı Köşk’te kahvaltıya yoğun ilgi olduğunu söylemeliyim.

Sarı Köşk, İstanbul belediyesi tarafından işletiliyor. Manzara çok güzel, her iki köprüde görülebiliyor. Boğaz sanki bir nehir gibi önünüzden akıyor. Tabii bunları görebilmeniz için ya pencere kenarında ya da terasta uygun yer bulmanız gerekiyor. Servis çok kötü,sadece boş tabakları topluyorlar. Herşeyi kendiniz yapıyorsunuz, self-servis en üst düzeyde. Kahvaltılıkların olduğu odaya girmek için dar bir kapıdan geçmeniz gerekiyor, kapının diğer kanadını açmayı bile başaramamışlar. Kahvaltı çeşidi yeterli ve başarılı.

Sarı Köşk
Kuş evi görünümündeki inşa edilen köşk, süsleme sanatının en ince detaylarına sahiptir diyebiliriz. Buradaki köşkler arasında manzarası ile en çok plana çıkan da Sarı Köşk’tür.

Pembe Köşk
Tipik bir Osmanlı evi görünümündeki bu köşk, uzunca bir dönem de paşaların seyir mekanı olarak da kullanılmıştır.

Beyaz Köşk
Emirgan Korusu’ndaki en özel, en güzel botanik düzenlemeye ve bitki çeşitliliğine sahiptir. Özellikle bahar aylarında çiçek açan rengarenk laleler ve ağaçlar  arasında çok özel bir havaya bürünmektedir.

Emirgan Korusu Kahvaltı Fiyatları

Hafta için kişi başı kahvaltı: 25-30 TL

Hafta sonu kişi başı kahvaltı: 35-40 TL.

Kahvaltı Saatleri İse şöyle: 09:00 – 14:00 arasıdır.

Emirgan Korusu Nerede, Nasıl Gidilir?

Adres: Emirgan Mah.,34467 Emirgan – Sarıyer/İstanbul

Telefon: (0212) 277 5782

Nasıl gidilir?: Emirgan Korusu ‘na toplu taşıma araçlarıyla ulaşmak için İ.E.T.T. ‘nin sahil yolundan Sarıyer’e giden bütün otobüslerini kullanabilirsiniz. Emirgan durağından sonra 5 dakikalık bir yürüyüşün ardından a ulaşabilirsiniz

 • İstinye, Bahçeköy, Sarıyer yönünden gelmek isteyenler; 25E, 42T, 40T numaralı otobüslerle gelebilirler.
 • Kabataş yönünden gelmek isteyenler; 25E, 40T, 22RE numaralı otobüslerle gelebilirler.
 • Mecidiyeköy yönünden gelmek isteyenler; 29Ş numaralı otobüslerle ulaşabilirler.
 • Zincirlikuyu yönünden gelmek isteyenler; 40B numaralı otobüslerle Emirgan KorusunaUlaşabilirler.
 • Taksim’den 40, 42T, 40T otobüslerinden birine binerek yaklaşık 12 dakika içinde Emirgan Korusu’na ulaşabilirsiniz.
 • Mecidiyeköy’den 25L’ye binip 4.Levend’de indikten sonra EL2’ye binerek Emirgan’a ulaşabilirsiniz.
 • İstinye İskele’den 40 numaralı otobüse binerseniz 22 dakika içinde sizi Emirgan’a götürecektir.

Özel Araç İle Emirgan Korusuna Nasıl Gidilir?

 • Emirgan Korusu’na özel araçlarıyla gitmek isteyenler sahil yolu ile Beşiktaş yönünden Emirgan’a geldiklerinde Sakıp Sabancı Caddesi’nde soldan tabelaları takip ederek Emirgan Korusu’na gelebilirler.
 • İstinye tarafından gelecekler ise, İstinye Bayırı’na girmeyip Tormak Burnu’nu geçtikten sonra düz devam ettiklerinde sağdaki tabelalarla Emirgan Korusu girişine ulaşabilirler.
 • Fatih Sultan Mehmet Köprüsü ‘nün Avrupa yakasından Küçükarmutlu Sapağı ‘nı kullanarak sahil yoluna ulaşmanız yeterlidir.
 • Anadolu yakasından gelecekler ise: Kadıköy’den vapurla, Üsküdar’dan ise motor ve vapurla Beşiktaş’a geçip Beşiktaş-Ortaköy yolundan geçen herhangi bir otobüse binmeleri yeterlidir.

20 YORUMLAR

 1. Personel iyi hizmet yapmıyor. Moralinizin bozulmaması için sabah sabah Emirgan Korusunun yolunu tutmayınız. Kahvaltıda kavurmalı yumurtayı ilk siparişte istedik, üç defa nerde kaldı diye diye ağzımızın tadı kaçıp moralimiz bozulup kahvaltı bitince getirebildiler. Kepekli ekmek üç defa istedik üçüncüsünde bittiğini söylediler. Çay demlikte Ateş üstünde geliyor ancak ikinci çaydan itibaren soğuk çay içmeye başladık. Kesinlikle paranıza yazık etmeyin. Malta Köşk’ü Emirgan korusuna hizmette yüz çeker, Malta Köşk’ünde kahvaltıyı kesinlikle rahat yapabilirsiniz. Çok iyi hizmet veren bir ekip ve kahvaltı gayet güzel. Küçüksu küşküde tavsiye ettiğim bir yer değil, kahvaltı yerinin Köşk’le ilgisi yok. Personel ilgisiz.

 2. Kesinlikle gidilmemesi gereken bir yer servis çok yavaş garsonlar insanı dövecek gibi 20 dk boyunca kimse ilgilenmedi menu kafamiza atıldı resmen ilk ve son gidişimdi birazcık işletme dersi almalilar…

  • Emrah bey, bu konuda size hak veriyoruz ama işletme sosyal tesislere bağlı olunca bu hemen hemen tüm sosyal tesis işletmelerin ortak sorunu diyebiliriz. Buradaki kahvaltı mekanları sosyal tesise bağlı ise ya haftaiçi sakin bir zamanda gitmek gerekiyor yada açık büfe yerler tercih edilmeli.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.