Ana sayfa Türkiye Seyahat Bilgileri

Ucuz Uçak Bileti Nasıl Alınır? – Bilinmeyenler & Öneriler

Ucuz Uçak Bileti Nasıl Alınır?
Ucuz Uçak Bileti Nasıl Alınır?

Sizlere elimizden geldiğince Türkiye’de ve Yurt dışındaki gezilecek yerlerin tanıtımlarını yapıyoruz. Ancak daha uygun ve hızlı bir şekilde nasıl seyahat edilir, ucuz uçak bileti nasıl alınır, bununla ilgili sizleri bilgilendirmek istedik. Bu konuda bize gelen taleplere bir makale altında çözüm bulmaya çalıştık. Lafı daha fazla uzatmadan hadi gelin can kurtaran ipuçlarına bir göz atalım.

Ucuz Uçak Bileti Nasıl Alınır?

Maddeleri sıralamadan önce size bir tavsiyede bulunmak istiyoruz. Yılbaşı, Kurban Bayramı, ramazan bayramı vb. tatil günlerinde uçak biletlerinden uzak durun. Daha önceden bu tarihlere bilet almaya çalışsanız bile artık bu tarihler firmalar tarafından mimlenmiştir. Şanslıysanız belki biraz daha uygun fiyatlarda bulabilirsiniz ama ucuz olmaz.

1) Ucuza bilet almak için en önemli kuralımız erken rezervasyon yapmak. Havayolları şirketleri sizlerin ilgisini çekmek için seferlerindeki bazı koltukların fiyatını daha ucuza satıyor. Bu koltukları satın almak için erken davranıp, en az 2-3 hafta önce rezervasyon yaptırmalısınız. Bu konuda verebileceğimiz bir ipucu daha var ki o da ülkemizdeki biletlerin uçuştan 6 hafta öncesinde en ucuz seviyesinde olması.  Ancak dünya genelindeki ortalama ise en uygun uçak biletinin seferden 56 gün önce olduğudur. Aklınızda bulunsun derim. :)

Hafta sonu mu? bir daha düşün

2)  Bir önerimiz daha ise hafta içi uçuşlarını takip etmeniz. Hafta sonuna göre daha uygun fiyatlarda olan bu uçuş seferlerini takip ederseniz cebinize uygun fiyatlar yakalayabilirsiniz.

3) Hafta sonları uçak biletleri daha pahalı olsa da bazen cumartesi uçuşlarında kalan boş yerlerin dolması için havayolu şirketleri cumartesi biletlerini de ucuza alabiliyor.

4) Diğer tavsiyemiz de gidiş bileti alırken geliş biletinizi de ayırtmanız. Gidiş-geliş şeklinde satılan uçak biletleri arasından ucuza bilet bulma şansınız oldukça fazla.

Uçak bileti alırken saatlerle dans edin

5) Gece geç saatleri ve sabah çok erken saatleri tercih edin. Bu saat aralıkları her zaman daha ucuzdur. Planlamanızı buna göre yapın hem daha çok eğlenirsiniz ve bir çok şeye daha çok zaman ayırabilirsiniz.

6) Eğer yaz tatilinde ucuz uçak bileti alacaksanız 12:00 ila 14:00 saat aralıklarından uzak durun. Bu saat aralıkları Otel giriş çıkış zamanları olduğundan yaz aylarında ayrı bir talep görmekte.

Yurt dışı mı? O zaman işler değişir

7) Uluslararası seyahatlarınız da kısa zamanlı bu kadar dalgalanma olmuyor. Böyle bir uçuş planlıyorsanız mutlaka biletinizi 5-6 ay önceden almanız gerekecektir. Yurtdışı gezilerinde ucuz uçak bilet bulmanın tek yolu bu. :)

8) Planladığınız uçuş tarihinizden önceki ve sonraki günlere de göz atmanızı öneriyoruz. Baktığınız tarihte çok fazla alım var ise biletler daha pahalı olabilir. Ancak bir gün önceki ya da bir gün sonraki biletler arasından ucuza bilet bulma ihtimalinizi de göz önünde bulundurun.

Alternatif siteler candır

9) Uçak bileti arama motorlarına bakın. Fikir olması açısından yada acaba daha ucuzunu bulabilir miydim? diye düşünmek yerine bu sitelere de mutlaka bir göz atın.

DipNot: Uçuş seferlerinizin aktarmalı olmasındansa direkt olmasına da dikkat edin. Direkt uçuşlar aktarmalı seferlere göre daha ucuz olabilmektedir. Ve daha kısa sürede ulaşım sağlarsınız, en önemlisi de; ikinci uçuşta acaba rötar yapar mı? düşüncesi sizi kemirip durmaz.

Firmaların Web sitelerine kayıt olun

Benim için zaman önemli değil bilet ucuz olduğunda uçarım amacım gezmek diyorsan uçak firmalarının web sitelerine kayıt ol. Böylece buradan gelen promosyonları ve indirimleri kolay bir şekilde takip edebilirsin.

Promosyonlar: Havayolu şirketleri yeni açmış oldukları ya da geçmiş sezonlarda istedikleri doluluk oranını yakalayamadıkları seferlerin boş kalmaması için promosyon kampanyaları düzenleyebiliyor. Bu kampanyaları takip ederek, uçak biletlerinizi çok ucuza satın almanız mümkün. Burada dikkat etmeniz gereken nokta ise bu biletleri iptal edemiyor olmanız.

Mutlaka Puan Toplayın: Sık sık uçak biriyseniz yada yakın zamanda bir den fazla uçuş yapacaksanız, seyahat yaptıkça puan veren kredi kartlarından kullanın. %10 – %15 kadar indirimli uçabiliyorsunuzç

En iyi 10 havayolu şirketleri sıralamasına 5. sıradan giriş yapan THY, kalitesini ön planda tuttuğu için diğer şirketlerden biraz daha pahalı olabiliyor. Türkiye’de faaliyet gösteren diğer şirketlere bakacak olursak ta şöyle sıralayabiliriz; Pegasus Airlines — Onur Air — SunExpress — Anadolu Jet — Atlas Jet — Bora Jet.

İsim vermeyelim bazı firmalar Rötar yapması nedeniyle sık sık eleştirilse de biletlerinin ucuz olması nedeniyle bazı kusurları görmezden gelebiliriz. Umarız size faydalı olabilecek bilgiler paylaşmışızdır. Tatilinizi en iyi şekilde geçirmeniz dileği ile bizi takip etmeyi unutmayın.

1 YORUM

  1. Merhaba, Çok faydalı bir içerik olmuş. Benim öğrenmek istediğim başka bir şey var. Aktarma durumlarında işler nasıl oluyor. Mesela Türkiye’den Tayland’a uçmak isteyen birisi Dubai’de aktarma yaptığı zaman ne kadar havaalanında kalabiliyor? Eğer iki gün felan kalma şansımız var ise inanımaz ucuz bir şekilde uçma fırsatımız oluyor. Bu konuda bilginiz var mı?

Comments are closed.