Hierapolis Arkeoloji Müzesi Nerede, Ziyaret Saatleri Giriş Ücreti / Denizli

Denizlide bulunan bir başka antik kentlerden birisi Hierapolis’tir. Kelime anlamının kutsal kent olduğunu sanıyorum. Milattan önce 190 yılında kurulmuş. Kent hakkında birçok efsane ve ilginç anekdotlar anlatılıyor. Helenistik ruha sahip bir kentti anlayacağınız. Ancak kent büyük bir deprem sonucunda bertaraf olmuş. Sonrasında ise Romalılar tarafından inşa edilmiş. Tabi kendisine has orijinal mimarisi de böylece kaybolmuş. Helenistik tarzını kaybetmiş. Şimdilerde bu kentin hamam bölümü, 1984 senesinden beri Hierapolis Arkeoloji Müzesi olarak kullanılıyor.

Müzede Hierapolis kentinde gerçekleşen birçok kazıdan çıkan eserler sergileniyor. Sadece bu kentin değil tabi, denizli ilindeki diğer antik kentlerden de burada birçok eser var. Mesela Laodikeia, Colossai, Tripolis kentlerinden gelen nadide de eserleri de burada görmeniz mümkündür. Ayrıca müzede Beycesultan höyüklerinde yapılan kazı çalışmalarında bulunan eserlerde var. Müzenin büyük bir kısmı buradan çıkan eserlerle dolmuş. Bu nedenle adının Hierapolis Arkeoloji Müzesi olduğuna bakmayın. Beycesultan höyüğünden çıkan eserler çok ilginç. Tunç çağının en önemli eserleri olarak isimlendiriliyor.

 

Hierapolis Arkeoloji Müzesinin Bölümleri

Hierapolis Arkeoloji Müzesi - 06

Heykel ve lahitlerle ilgili salon var. Burada denizli ilindeki antik kentlerden çıkarılan birçok heykelle karşılaşabilirsiniz. Sadece heykel değil, aynı zamanda lahitler ve mezar taşları da burada bulunuyor. İlginç mezar taşlarını gördüğünüzde hayrete düşebilirsiniz. Pişirilen topraktan yapılan lahitler var. her kentin kendisine özgü geleneklerinin olduğunu lahitleri karşılaştırdığınızda anlamanız mümkündür. Bu bölümde en özel eser olarak Sidemara lahit önemli addediliyor. Müzenin en önemli eserleri arasında sayılıyor. Ayrıca salonda antik kentlerin vazgeçilmez oyunları olan gladyatör dövüşleri ve boğa oyunlarını simgeleyen kabartmalar yer alıyor.

Burayı gezdikten sonra, küçük buluntular adlı salona gireceksiniz. Burada birbirinden ilginç eserler var. Hepside denizli etrafındaki antik kent kazıları ve Beycesultan höyüğünde gerçekleştirilen kazılardan elde edilmiş. Kronolojik bir sıraya göre de dizilmiş. Eski medeniyetlerin eserlerini merak edeler kesinlikle buraya gelmelidir. Birbirinden farklı ve ilginç eşyaları görmeniz mümkündür. Kandiller, kaplar, camlar, kolyeler, takılar ve daha birçok eşya ziyaretçilere sunuluyor.

 

Tiyatro Buluntuları Salonu

Burada denizlideki antik kentlerin tiyatrosundan çıkan eserler sergileniyor. Antik kentlerin tiyatrosu yıkık olsa da, bazılarının eserleri kurtarılmış. Restore edilmiş ve buradaki müzede sergileniyor. Bazılarını da antik kentlerdeki orijinal yerlerine koymuşlar. Apollon ve Artemis’e ait olduğu söylenen bir takım kabartma eserler var. Mitolojik olayları resmediyor. Kralların ve o zamanki felsefeci diyebileceğiniz adamların ve siyasi karakterlerinde büstlerine yer verilmiş. Kentin tanrısının da taç kutlamalarında yazmış olduğu bir takım yazılar kabartma şeklinde müzede sergileniyor.

 

Hierapolis Arkeoloji Müzesi Ziyaret Saatleri

Müzeye Pazartesi hariç, haftanın her günü gitmeniz mümkündür. 09.00 ve 17.00 saatleri arasında ziyarete açık.

 

Hierapolis Arkeoloji Müzesi Giriş Ücreti – 2022

Müzeye girmek ücretlidir. Müze kartı olanlar bedava girebilir. Tam bilet fiyatı 110 liradır. Öğrenci ise 80 liraya müzeye girebilmektedir.

 

Hierapolis Arkeoloji Müzesi Nerede Nasıl Gidilir?

Adres: Örenyeri Kasabası,20190 Pamukkale / Denizli

Telefon: 0 258 272 2034

Nasıl gidilir?: Müze denizli merkezine 16 kilometre uzaklıktadır. Pamukkale ilçesinin Ören mevkiindedir. Şehir terminalinden minibüsler müzeye hareket etmektedir. Eğer özel aracınızla gitmeyi düşünüyorsanız, Ankara Bulvarını takip ederek, Pamukkale ilçesine gitmeniz gerekir. Oradan da Örenler mevkiine sapmalısınız. Müze, Örenler caddesine yakındır.

 

Hierapolis Arkeoloji Müzesi Resimleri

 

Hierapolis Arkeoloji Müzesi Krokisi