Keloğlan Mağarası Nerede, Nasıl Gidilir? Giriş Ücreti, Ziyaret Saatleri / Denizli

Keloğlan mağarası Denizli ilinin mutlaka gezilmesi gereken yerleri arasında yer alıyor. Ülkemizde mağaraların turizm amaçlı olarak kullanılması çok eskilere dayanmıyor. Sadece 1970’lere gitmemiz yeterlidir. O zamanlar mağaraların da turizm amaçlı kullanılması gerektiği dünyadaki örnekleri de anlatılarak savunulmuş. Keloğlan mağarası da bu tartışmalardan sonra ilk açılan mağaralar arasında yer alıyor. Bu tartışmalar yapılmadan önce kimsenin uğramadığı ve bilmediği yere sadece çobanlar ve dağcılar gidiyormuş. Daha sonra denizli valiliği ve Dodurga Belediyesi tarafından yapılan çalışmalarla mağaza turizme kazandırılmış.

Keloğlan mağarası, turizm yapılan 14 mağaradan birisi ve belki de en önemlileri arasında yer alıyor. Mağara Denizli ilinin Dodurga kasabasında yer alıyor. Buradaki Bucakiçi mevki olarak tabir edilen yerin yakındalarında Karadağ yamaçlarında yer alıyor. Mağaranın uzunluğu yaklaşık olarak 150 metre kadar. Fosil bir mağara türü. Bu nedenle içerisinde çok sayıda, sarkıt ve dikit var. Damlataşları, makarna tipine benzer sarkıtlar ve daha farklı doğal güzellikler mağaranın doğal turizm açısından değerini bir hayli önemli kılıyor.

 

Keloğlan Mağarası Değerleri

Keloğlan Mağarası - 04

Mağaranın ilgi çeken bir girişinin olduğunu söylemek gerekir. Buraya bir yarasa kolonisi kurmuşlar. Yarasalara rahatsızlık vermeden içeriye giriyorsunuz. Parkur geniş ve aydınlatılmış. Ayrıca kameralar tarafından da izlenmekte. Güvenlik tedbirleri filan çok iyi derecede alınmış. Herhangi bir düşme veya sakatlanmaya karşı sağlık ekipleri de bekletiliyor.

Mağara TRT televizyonu ve daha birçok televizyon tarafından tanıtımı yapılmıştır. Bu tanıtım sayesinde birçok ilden ve ülkeden ziyarete gelen olmuştur. Ulaşımında kolaylaştırılması, mağara ziyaretçi sayısını arttırmıştır. Bölgede kazı çalışmalarında yapılan hayvan iskeletleri de burada sergileniyor. Birbirinden farklı hayvan iskeletlerinin kemiklerini mağara içerisinde görebilirsiniz. Mağaranın denizden yaklaşık olarak 1200 metre kadar yükseklikte yer alıyor. Mağaranın gezi parkur düzenlenmiştir. 145 metre kadar bir gezi parkuruna sahiptir. Bu parkur boyunca çeşitli sarkıtlar ve hayvan iskeletleri görmeniz, damlataşlarıyla karşılaşmanız mümkündür.

Aynı zamanda mağara içerisinden birden fazla odacıklar var. Bunlara girerek farklı bir duygu yaşayabilirsiniz. Yeri gelmişken mağara içerisi sıcak ve birazda nemlidir. Mağarada çeşitli çatlaklar var. Girintili ve çıkıntılı bir yapıya sahiptir. Çatlaklar içerisinde birçok sarkıt ve dikit meydana çıkmış. Mağarayı gezdikten sonra bazı kişiler biraz daha doğa güzellikleri keşfetmek adına Karadağ’ın eteklerine doğru ilerleyebilmektedir. Burada da farklı bitkilerle karşılaşmak mümkündür. Aynı zamanda hayvanlarla da karşılaşabilirsiniz. Yaban domuzu, tilki, tavşan, birbirinden farklı kuşları görebilirsiniz.

Sosyal tesisler açısından da mağaranın bulunduğu yer iyi durumda. Mağara gezildikten ve Karadağ turu yapıldıktan sonra dinlenip çay içilebilecek yerler var. İşletmelerde çay ve hatta kahvaltı da yapabilirsiniz. Doğa manzarasına karşı çay içmek, mağara gezisi sırasındaki yorgunluğu baya bir alıyor diyebiliriz.

 

Keloğlan Mağarası Ziyaret Saatleri

Mağarayı her zaman ziyaret edebilirsiniz. Sabah saat dokuzda ziyarete açılıyor. Akşama doğru beş gibi ziyaret sonlandırılıyor.

 

Keloğlan Mağarası Giriş Ücreti – 2022

Giriş ücreti ise sadece 8 lira. Grupla gidenler için indirimler var.

 

Keloğlan Mağarası Nerede, Nasıl Gidilir?

Denizli otobüs terminalinden minibüsler Dodurga kasabasına kalkıyorlar. Bu minibüslerle Dodurga yolundaki mağaraya ulaşmak mümkündür. Mağara İzmir Denizli Antalya karayolu üzerinde. Şahsi arabasıyla ulaşmak isteyenler bu karayolu izlemeleri yeterlidir.

 

Keloğlan Mağarası Resimleri

 

Keloğlan Mağarası Krokisi