Ana sayfa Türkiye Denizli

Pamukkale Travertenleri / Denizli

Pamukkale Travertenleri - 04

Sadece ülkemizin değil, dünyanın en güzel yerlerinden birisi Denizli Pamukkale Travertenleridir. UNESCO tarafından da tarihi miras olarak kayıt altına alınan yere her sene binlerce yabancı turist ve yerli turist geliyor. Masalımsı bir yer. Kendinizi harikalar diyarında zannedebilirsiniz. Kalabalıklaşan ve betonlaşan şehirlerden sonra doğal ve organik bir oluşum içerisinde yürümek, ne stres bırakıyor ne de gam, tasa ve dert!

Travertenlerin bulunduğu noktada otel ve yollar inşa edilmiş. Bu inşa edilenlerin travertenlere zarar verdikleri görüldükten sonra kapatılmış. Beyaz rengin yerini kara bir bulut almaması için geçte olsa atılmış önemli bir adım. Travertenlere artık ayakkabı veya terlikle de girilemiyor. Çıplak ayakla üzerlerinde yürüyebiliyorsunuz. İrili ufaklı birçok havuz var. Bu havuzların içerisindeki sular ise şifa kaynağı. Havuzlara girmek ise serbest.

Pamukkale Travertenlerinin Oluşumu

Pamukkale Travertenleri - 03

Travertenlerin tam olarak oluşumu konusunda bir bilgi paylaşılamıyor. Sadece söylenen kimyasal olaylar ve reaksiyonlar neticesinde ortaya çıkan çökelmelerden meydana gelmiş bir kaya deniyor. Ancak karşınızda bir sanat eseri görünce, bir sanatçının da muhakkak olduğunu inanarak, travertenlerin oluşum nedenini kati surette anlayabiliyorsunuz.

Pamukkale ilçesi, termal su kaynakları bakımından cennet yeri. Jeolojik oluşumların bölgede birçok yerde etkisini göstermiş olduğunu görebilirsiniz. Bölgede farklı sıcaklıklara sahip birçok su kaynağı var. bu su kaynaklarının 100-35 derece arasında olduğunu öğrenince insan hayrete düşüyor. 17 tane su kaynağı ve 17’sinde de mükemmel bir sıcaklık ve şifa var. İşte bu sular Pamukkale travertenlerinin de kaynağı durumunda. Yerin 320 metre altında bulunuyor sular. Bir kanal gibi açılmış yolundan çıkarak, Pamukkale travertenlerini besliyor. Şunu söylemek gerekir ki, buradaki kaynak suları çok eski zamanlardan beri kullanılıyor. Milattan önceye dayanan bir kullanım tarihi var. Buda insanı şaşırtıyor. Yüzyıllar geçmiş olmasına rağmen kaynak hiç tükenmemiş.

Yapılan kontroller sayesinde travertenlere gelen şifa kaynaklarının kontrol edilmesine karar verilmiş. Çünkü sürekli travertenler üzerine akan su, travertenlerin aşınmasına da yol açmaya başlamış. Bu durum kaynak sularının kontrol altına alınması ve travertenlerin korunması açısından iyi olmuş.

Pamukkale travertenleri Ziyaret Saatleri

Pazartesi günleri hariç haftanın her günü ziyarete açıktır. 09.00 ila 17.00 arasında travertenleri ziyaret etmek için gidebilirsiniz.

Pamukkale Travertenlerine Giriş Ücreti

Pamukkale travertenleri Kültür Bakanlığı Müzeler Dairesine bağlı. Yani burada uygulanan kurallar tüm Türkiye’deki müzelerle aynı. Bu sebeple girerken para ödüyorsunuz. Eğer müze kartınız varsa şanslısınız. Bedavadan girebilirsiniz. Ancak yoksa 25 lirayı gözden çıkarmanız gerekecek. Tabi ki bu ücrete böyle bir yere girmek değiyor. Hatta az bile…

 

Pamukkale Travertenleri Nerede, Nasıl Nasıl Gidilir?

Adres: 20280 Merkez / Denizli

Nasıl gidilir?: Denizli merkeze yakın bir noktada. Merkezden Pamukkale travertenlerine minibüsler kalkıyor. Her 30 dakika da bir minibüs hareket ediyor. Turistleri Pamukkale travertenlerine bırakıyor. Eğer özel aracınızla gitmek istiyorsanız, şehir merkezinden Ankara Bulvarı yoluna çıkmaları gerekecek. Bulvara Develi güzergahına gideceğiniz yerden gireceksiniz. Burayı takip ettiğinizde yaklaşık 18-20 kilometre sonra travertenlere ulaşacaksınız. Yol üzerinde travertenlerle ilgili tabelaları da görebilirsiniz.

Pamukkale Travertenleri Resimleri

Pamukkale Travertenleri Krokisi

1 YORUM

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.