Dipsiz Göl Şelalesi Nerede

Türkiye’nin en derin şalelerinden biri olan Sivas ilçesindeki Dipsiz Göl Şelalesi hakkında bilgiler vereceğiz. Bu gezimizde Dipsiz Göl Şelalesi nerede ve buraya geldiğinizde neler yenebilir?, giriş ücreti ve ziyaret saatleri gibi sorulara cevaplarını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Kısa Bilgi: Ayrıca Türkiye’de görülmesi gereken yerler ve Türkiye’deki Şelaleler için oluşturduğumuz gezi listelerimize de göz atabilirsiniz.

Dipsiz Göl Şelalesi Genel Bilgiler

Havaların ısınmasıyla birlikte özellikle hafta sonları hem piknik hem de gezi organizasyonları artmaya başladı. Sivas’ta gezilmesi gereken yerlerden biri olan Dipsiz Göl ve Dipsiz Göl Şelalesi, Doğanşar ilçesi sınırları içinde bulunmaktadır. Sivas merkeze yaklaşık 82 km uzaklıkta bulunan Şelale, yine aynı adı taşıyan Dipsiz Göl’den akan suların oluşturduğu bir şelaledir.

Dipsiz Göl Sivas
Dipsiz Göl Sivas

Gölün derinliği bilinmediğinden dolayı Dipsiz Göl adını almıştır ve göle 200 metre uzaklıkta bulunan şelaleye de aynı isim verilmiştir. Yeşilin her tonunu görebileceğiniz Dipsiz Göl ve Dipsiz Göl Şelalesi’nin çevresinde piknik yapabilir ya da temiz havanın tadını çıkarabilirsiniz.

Şelalesi çevresinde konaklama ya da ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz büfe ya da restoran gibi hizmetler sunulamamaktadır. O yüzden buraya gelirken yanınızda ihtiyacınız olan yiyecek ya da içecekleri getirmeyi unutmamanızı tavsiye ediyoruz.

Şelalenin aktığı yerin çevresindeki kayalıklarda suyun minarelleri tarafından oluşturulan travertenler kaplamıştır. Şelalenin aktığı yere inmek için ufak bir patika yoldan indikten sonra kendinizi serin sulara bırakabilirsiniz. Şelalenin döküldüğü yükseklik ise 45 – 50 metre civarındadır.

Dipsiz Göl Şelalesi Videosu

Daha çok video gelmesi için lütfen Youtube Kanalımıza Abone olun. Desteğiniz için şimdiden teşekkürler.

Yenmesi Gereken Yemekler

Sivas’a gelmişken mutlaka tatmanız gereken yemeklerin bir listesini çıkardık sizlere.

Sivas Yöresel Yemekler: Peskütan çorbası, Divriği pilavı, Baviko, Kesme aşı, Sirok, gömme, Sivas katmeri, Mercimek badı, Sivas ketesi, Pezik, dal turşusu, Salata kurutmasını mutlaka yemelisiniz.

Tatlılar: Kelle tatlısı ve Sütlaç mutlaka tatmalısınız.

Konaklama İmkanları

Şelaleye gidecek olanlar, En yakın yer olan Doğanşar ilçesindeki pansiyonlarda konaklayabilir. Şelalenin Doğanşar ilçesine 16 km mesafede olduğunu hatırlatalım. Şelale’nin yakın çevresinde konaklama yeri yoktur.

Giriş ücreti ve Ziyaret Saatleri – 2022

Giriş ücreti: Şuanda giriş ücreti alınmaktadır. Aksi bir durumda buraya ücret bilgisi yazılacaktır.

Ziyaret saatleri: Şelale haftanın her günü saat: 07:00 – 19:00 arası ziyaret edebilirsiniz.

Dipsiz Göl Şelalesi Nerede, Nasıl Gidilir?

Adres: Pk: 58780 Kozağaç – Doğanşar / Sivas

Nasıl gidilir?: Sivas’ın Doğanşar ilçesinde bulunan ve volkanik bir göl olan Dipsiz Göl’den taşan suların oluşturduğu Şelale, Sivas’a 82, Doğanşar ilçesine de 16 km uzaklıkta bulunmaktadır. Doğanşar’a ulaşmak için Sivas – Erzincan istikametine giderken Hafik Belediyesi’nin olduğu yerden Doğanşar yol ayrımına girdikten sonra bölgeye ulaşabilirsiniz.

Konum Bilgisi