İş yoğunluğundan müzelere gidemeyenler için güzel bir fırsat. Avrupa Müzeler Gecesi kapsamında bir çok müze perşembe gece: 23:00 kadar sizler için açık olacak. İkinci bir güzel yanı ise saat: 19:00 dan sonra bu müzelere girişin tamamen ücretsiz olması.  Keşke buna benzer etkinlikler sıkça yapılsa da biz de bir çok müzeyi iş çıkışı gezerek geçirsek. Konuyu daha fazla uzatmadan hangi müzeler açıkmış bir göz atalım.

Avrupa Konseyi, UNESCO ve ICOM’un desteğiyle gerçekleşecek Avrupa Müzeler Gecesi’ne katılan müzeler arasından tavsiye ettiklerimiz şu şekilde;

DipNot: Tavsiye ettiğimiz müzeler hakkında ayrıntılı bilgi almak isterseniz başlığına tıklamanız yeterlidir.

 

İstanbul Ayasofya Müzesi

ayasofya01

Türkiye’de en çok ziyaret edilen turistlik yerler arasında yer alan Ayasofya Müzesi; sanat ve mimaride dünyanın en muhteşem anıtlarından biridir. Ayasofya Müzesi dünyanın sekizinci harikasıdır. Müze altıncı yüzyılda Philton tarafından da dünyanın sekizinci harikası olarak nitelendirilmiştir.

 

İstanbul Arkeoloji Müzesi

İstanbul Arkeoloji Müzesi - 01

Ülkemizdeki en önemli müzelerden birisi olmakla önem arz ediyor. Sadece ülkemiz için değil, dünya içinde önemli bir müze. Çünkü dünya tarihine ışık tutan birçok eser burada sergileniyor. İstanbul Arkeoloji Müzesinde bulunan eserler sadece korunabilenler. Birçok eser savaş zamanında ve cumhuriyet döneminde maalesef kaçırıldı. Neyse ki hala önemli ve değerli eserlerin bulunduğu yer olarak İstanbul Arkeoloji Müzesi turistlerin akınına uğruyor.

 

İstanbul Türk ve İslam Eserleri Müzesi

Türk Ve İslam Eserleri Müzesi - 01

Müzenin kuruluş çalışmaları 19. Yüzyıla dayanmaktadır. 1913 senesinde yapımı tamamlanan müze, Süleymaniye Camii Külliyesi içinde bulunan imaret binasında İslam Vakıfları Müzesi (Evkaf-ı İslamiye Müzesi) adı altında hizmet vermeye başlamıştır. Cumhuriyet ilan edildikten sonra bugünkü adını (Türk ve İslam Eserleri Müzesi) almıştır.

 

Ankara Etnoğrafya Müzesi

Ankara Etnografya Müzesi - 01

Ankara Etnografya Müzesi Başkentin önemli gezi noktalarından biridir. Ankara’ya gittiğinizde burayı mutlaka ziyaret etmenizi tavsiye ediyoruz. Kurtuluş Savaşı Dönemi’nden kalma eserlerin de sergilendiği müze, geçmişten günümüze pek çok önemli eseri bünyesinde barındırıyor. Ankara’nın Altındağ ilçesinde bulunan Etnografya Müzesi, Kurtuluş Savaşı döneminde Cuma namazlarının kılındığı Namazgah Tepesi’nin bulunduğu yerde kurulmuştur.

 

İzmir Efes Müzesi

Efes Antik Kenti - 01

 

Zeugma Mozaik Müzesi

Zeugma Antik Kenti - 01

Zeugma antik kenti Gaziantep’in Nizip ilçesine 10 km uzaklıkta yer alan günümüzde kazı çalışmalarının devam ettiği antik bir şehirdir. Gaziantep şehir merkezine olan uzaklığı ise yaklaşık 50 kilometredir.  Fırat nehri’nin en sığ bölgesine kurulan şehir, nehrin karşısında bulunan apameia şehrine geçmek isteyenlerden geçiş için gümrük vergisi alıyordu. Günümüzde yapılan kazılar neticesinde bölgede ‘bulla’ adı verilen 100.000 adet mühür elde edilmiştir. Bu mühürleri gaziantep arkeoloji müzesi’nde ziyaret etmeniz mümkün.

 

Antalya Müzesi

Antalya Müzesi - 03

Müzenin kuruluş hikayesi de oldukça ilginçtir. Anadolu’nun en önemli medeniyet beşiklerinden biri olan bu bölgenin, Birinci Dünya Savaşı zamanında İtalyanlar tarafından işgal edilme yıllarına rastlamaktadır. Antalya Lisesi’nde bir lise öğretmeni olan Süleyman Fikri ERTEN tarafından kurulan müze, İtalyanların adeta yağmalarcasına Antalya civarında bulunan tarihi eserlerin toplatılması kendisi tarafından fark edilmiş, bu durum karşısında sorumlu kişi ve kurumlarla görüşüp gerekli adımları atarak tüm eserleri toplanması kararını aldırtmıştır. Toplanan eserler yıllarca çeşitli cami ve türbelerde yerlerini alarak sergiye açılmıştır.

 

Gece: 23:00 kadar açık olacak müzelerin tam listesi şu şekilde;

1) Amasya Müzesi
2) Ankara Anadolu Medeniyetleri Müzesi
3) Alanya Müzesi
4) Side Müzesi
5) Aydın Müzesi
6) Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi
7) Burdur Müzesi
8) Çorum Müzesi
9) Elazığ Müzesi
10) Eskişehir Eti Arkeoloji Müzesi
11) Hatay Müzesi
12) İzmir Arkeoloji Müzesi
13) İzmir Atatürk Evi Müzesi
14) İzmir Ödemiş Müzesi
15) Kahramanmaraş Müzesi
16) Kastamonu Müzesi
17) Kocaeli Müzesi
18) Konya Mevlana Müzesi
19) Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi
20) Muğla Fethiye Müzesi
21) Muğla Marmaris Müzesi
22) Niğde Müzesi
23) Sivas Müzesi
24) Sinop Müzesi