Fethiye Günü Birlik Gezi ve En Popüler 14 Kamp Yeri

Fethiye Günü Birlik Gezi ve Kamp Rehberi
Fethiye Günü Birlik Gezi ve Kamp Rehberi

Fethiye geldiğinizde kısıtlı zamanınız varsa günü birlik bir gezi rehberi ve bütçe dostu kamp yerleri arıyorsanız bu liste tam size göre. Bu yaz Fethiye’ye kampa geleceğim ama nereye çadır kurabilirim diye dert edenler için yazdım. Sadece kamp değil, gezi rehberi niteliğinde olacağı için kağıt kalemlerinizi şimdiden hazırlayın derim 😀

Fethiye Günü Birlik Gezi ve Kamp Rehberi

Fethiye’de günü birlik bir rota oluşturarak gezilecek yerlerin bir listesini sizler için hazırlamak istedik. Fethiye’nin en güzel yerlerini en hızlı şekilde nasıl gezilir bir göz atalım.

1. Ölüdeniz

oludeniz04

Geldiğiniz gün Ölüdeniz sahilde kamp atmayı düşündüğünüzü bildiğimden nerede ücretsiz kalacağınızı tarif ediyorum. Görevliler rahatsız etmesin istiyorsanız sahili karşınıza alıp sol tarafa doğru yürüyün. Merdivenlerin olduğu yolun sonundaki kayalık kısma gönül rahatlığıyla çadırınızı kurabilirsiniz.

Market alış-verişinizi AZDA marketten yaparsanız paranız cebinize kalmış olacaktır. Ücretli kamp yeri soranlara da Doğa Kampı veya Macera Kampı gibi iki seçenek sunuyorum.

2. Kelebekler Vadisi

kelebekvadisi01

Kelebekler vadisine 3 şekilde ulaşabiliyorsunuz birincisi Ölüdeniz tekne turları ile. Ölüdeniz sahilden kalkan tekne kelebekler vadisinde 1 saat yüzme molası veriyor. Moladan sonra gezisine devam ediyor. Tekne turuyla ilgili ayrıntılı bilgiyi yazının sonunda göreceksiniz. İkinci seçenek Ölüdenizden 8 km karayolunu otostop veya Faralya dolmuşları ile katedip vadiyi yukarıdan görmek. En iyi manzara resimleri yukarıdan çeşmenin olduğu yerden çıkıyor.

Üçüncü seçenek ise Ölüdeniz sahilden kalkan vadiye ait tekneyi kullanıp 50 TL karşılığında vadiye gidip o gün veya ertesi bir gün geri gelebilirsiniz. Vadide konaklamak isterseniz çadır başına 145 TL istiyorlar. Bedava konaklayayım dersiniz Faralya Köyu’nün olduğu yerde Vadi manzaralı yerde kamp yapabilirsiniz.

Dileyenler vadiye halatlar yardımı ile inebiliyor ama dikkatli olmakta fayda var. Her sene bir çok turist terlikle inmeye kalktığından düşüyor. 😀 İniş ortalama 45 dk sürüyor.. Faralya köyünde market olmadığı için ihtiyacınızı pansiyon ve küçük işletmelerden karşılayabilirsiniz. Bence burası mutlaka Fethiye’de görülmesi gereken yerlerden bir tanesi.

3. Kabak Koyu

Kabak-Koyu-Fethiye
Kelebekler vadisinden 8 Ölüdeniz’den de 15 km uzaklıkta. Ölüdeniz’den devam eden Kabak dolmuşlarıyla gidebilirsiniz fakat Kabak Koyu‘na kendi aracınızla inmeniz mümkün değil. Yüksek jeep tarzı arabanız varsa inersiniz diğer türlü yol gerçekten çok kötü. Kabak sahilde çadır kurmak yasak olduğu için sahilin solundaki patikadan devam edip ilerideki boş bir yere çadır kurabilirsiniz.

Görevliler illa ki gelecektir tatlı dille konuşursanız yardımcı olacaklardır. Kabak’ta duş, market ve elektrik ihtiyacınızı karşılayacak yerler mevcut. Denizi muhteşem olmasa da ortamı için gidilir.

4. Cennet Koyu

Cennet-Koyu-Fethiye
Fethiye’nin en sakin ve en az bilinen yeri. Ulaşım zor olduğu için gidenlerin sayısı bir o kadar az. Likya yolunu takip edip kara yoluyla ulaşmak isterseniz çok zorlu bir parkur sizi bekliyor. Yaklaşık 12 km. Kolay yolu seçeyim derseniz Kabaktaki tekneler ile anlaşıp gitmek. Cennet Koyunda bir tane işletme var ve çoğu yerden daha ucuz

5. Kayaköy Antık Kenti

Kayakoy-Antik-Kenti

Hayalet şehir diye de bilinir. Fethiye’ye 15 Ölüdenize de 10 km uzaklıkta. 1920’li yıllara kadar Rumların yaşadığı bir köydü. Mübadele zamanında boşaltılıp sit alanı olmuştur. Tarihi bir dokusu olduğundan ve güzel kareler yakalandığından tercih edilen turistlik bir yer. Boş bulduğunuz alana çadır kurabilirsiniz, ücretli yer sorarsanız da Kayaköy Sanat Kapı’nı tercih edebilirsiniz.

6. Çalış Plajı

Çalış Plajı 01
Çalış plajı Fethiye’nin ücretsiz tek halk plajı. Fethiye merkezden 7 km uzaklıkta ve dolmuşla 20 dakika sürmektedir. Ücretsiz çadır atmak isteyenler plajın sonuna yani dolmuş durakları ve Sörf Kafenin olduğu yere giderlerse hiç sorun yaşamayacaklardır. Yakınlarda market elektrik su wc duş ihtiyaçlarını karşılayabilirler. Denizi sabah 10’a kadar temiz o saatten sonra dalgayla birlikte pislik getirebiliyor. Biraz daha ilerisindeki Karataş Koyu da ücretsiz olduğundan kamp için gidilebilir

7. Saklıkent Ve Gizlikent

Fethiye’ye 45 km uzaklıkta. Mutlaka gidilip görülmesi gereken bir yer. Saklı Kent Kanyonu giriş ücretli 50 TL. Saklıkent Kanyonu 16 km uzunluğunda olduğu için tamamını yürümeniz bir günde imkansız. Dönüşte hemen 1 km yakınındaki Gizlikent Şelale’sine uğrayın. Başlangıç noktasında lastik ayakkabı kiralamazsanız terlikleriniz kopabilir.

15 dakikalık yürüyüş sonrasında küçük bir şelale karşınıza çıkacak. Yok ben yapamam demeyin ve kendinizi şelalenin altına bırakın. Şelale sizi suyuyla biraz dövecektir😂 Atmosfer orada inanılmaz yanınızdaki elektronik cihazlara dikkat edin ki ıslanmasınlar.

8. 12 Adalar Veya Ölüdeniz Tekne Turları

Fethiye-12adalar-tekne-turu

Kaldığınız otelden sizi alıp saat 10 gibi başlayıp 6 gibi biten günlük gezi tekneleridir. En az 5 yerde yüzme molası vererek Ege’nin masmavi sularında yüzme imkanı yakalarsınız. Fiyatlar sezona ve tekneye göre değişse de ortalama 250-300 TL arası bir ücret karşılığında öğle yemeği de içinde olacak şekilde tüm gün eğlenmiş olacaksınız.

9. Tlos Ve Yakapark Restaurant

Tlos antik kentini görebilir ve yakınında bulunan Yakapark restauranta giderek taze tutulmuş alabalık yiyebilirsiniz. Kendine güvenenler 2 derece soğukluktaki suyun içinde 5 dakika kalanlara içecek, 10 dakika kalanlara yiyecek, 15 dakika kalanlara da ambulans çağırıyorlar 😂Tabi ben beleş yemeği duyduktan sonra 18 dakika kalmışım o ayrı bir konu 😎

10. Saklıkent Jeep Safari

fethiye-jeep-safari

Üstü açık jeepler ile yukarıda saydığım Saklıkent, Gizlikent, Tlos antik kentine gidiyorsunuz. Jeep sizi öğleden sonra çamur banyosuna götürüyor ama turun en can alıcı noktası elinizdeki su tabancaları ile diğer jeeptekileri ıslatmak. Bir yandan ıslanırken bir yandan da ıslatıyorsunuz. Bu sıcaklarda emin olun iyi ki ıslandım diyeceksiniz 😀 Yolda sizi ıslatmak için elinde hortumlarla bekleyen köylü çocuk ve teyzelere dikkat edin. Hiç acımaları yoktur😀

11. Camialtı Dondurmacısı

Fethiye’nin en eski ve en güzel dondurmasının yapıldığı yer. Daha önce yediğiniz dondurmaları unutun 😀 Ben hayatımda böyle doğal dondurma yemedim diyeceksiniz. Kavunlu durdurmanın içinde kavunun çekirdeği çıkabilecek kadar doğal doldurmadan bahsediyorum. İlba İş Merkezi ve Muğla Makası arasındaki dükkanı kime sorsanız gösterirler

12. Fethiye Balık Pazarı

fethiye-balik-pazari

İstediğiniz balığı tezgahtan seçip yan tarafta bulunan herhangi bir restauranta oturuyorsunuz. Size uygun fiyata servis yapıp balığınızı pişiriyorlar. Çok otantik bir yer olduğundan mutkaka gidilip bir akşam yemeği yenmeli

14. Yamaç Paraşütü

Fethiye-Parasut

Geldik en can alıcı noktaya. Babadağdan paraşüt ile atlamanın fiyatı sezona göre değişiyor. Fotoğraf ve videolarla birlikte 5000 TL yi gözden çıkarmanız gerekiyor. Tabi daha ucuz fiyatlara içimizden uçanlar olmuştur. Pazarlık yaparsanız daha uygun fiyata uçma şansınız olacaktır. Gökyüzünde yaklaşık 30 dakika kalıyorsunuz ve verdiğiniz paraya kesinlikle değiyor. 2500 metreye kadar çıkıp Ölüdeniz manzarasını izlemek hayatınızda unutamayacağınız anlardan bir tanesi olacaktır.

Kısa şekilde yazmaya çalıştım umarım kafasında soru işareti olanlara yardımcı olmuşumdur. Paylaşırsanız daha fazla insana yardımcı olacaktır şimdiden iyi tatiller. 😊

Yazı Grubu: Özgür Ruh – Yazar: Muhammed Durukan