Bedesten

Bedesten, Kıbrıs ‘ta Lefkoşa’nın tarihi Selimiye Mahallesinde, Lefkoşa’da yer alan önemli tarihi yapıların bulunduğu meydanda inşaa edilmiştir. Bu meydanda yer alan önemli yapıtlardan bazıları; Selimiye Camii, Kumarcılar hanı, Papazlar Toplantı Evi. Daha önce tanıtımını yaptığımız Selimiye Camii’nin güneyinde yer alan, kilise olarak tasarlanıp ardından kapalı bir çarşıya dönüştürülen Bedesten gotik mimari tarzının önemli eserleri arasındadır.

Bedesten Aziz Nikolas Klisesi Tanıtımı

Dinsel bir yapı olarak inşaa edilip bir süre bu amaca hizmet eden bedesten, 800 metrekarelik yapısıyla görenleri büyülemektedir. Kıbrıs’ı Osmanlılar ele geçirdikten sonra bina yeniden düzenlenmiş, oluşan yeni gereksinimlere uygun olarak bir bedestene yani kapalı bir çarşıya çevrilmiştir. Çarşıda daha çok tekstil ürünleri satılmış ve depo  olarak kullanılmıştır. Eski zamanlarda bedestenler genellikle büyük bir camii yanında yer alırlardı. Nikolas Kilisesi’de Şehrin en büyük camisinin yanında bedestene dönüştürülmüştür.

Lefkoşa şehrinin uğrak merkezleri arasında yer alan Bedesten, kültürel işleviyle ziyaretçilerini beklemektedir. Bedesten’e tarih boyunca çeşitli restorasyonlar yapılmıştır. Son restorasyon Birleşmiş Milletler Kalkınma Programınca yapılmış ve günümüzdeki haline gelmiştir.

Bedesten Aziz Nikolas Klisesi Tarihi

Bina 12.yy’da bir Bizans kilisesi olarak yapılmıştır. (St. Nicholas Kilisesi). Daha sonra Lüzinyanlar tarafından yapılan bazı Gotik eklemelerle genişletilmiştir. Venedik döneminde ise yeni değişikliklerden sonra Yunan Ortodoks Metropolisine verilen bina, farklı mimari tarzlarla hicrid bir dokuya sahiptir. Osmanlılar döneminde daha çok tekstil ürünlerin satıldığı bir çarşı ve depo işlevi görmüştür. Kuzey kapısı üzerindeki taş işçiliği St. Sophia Katedralinin kapısınınkine benzer niteliktedir.

 

Bedesten Aziz Nikolas Kilisesi Nerede Nasıl Gidilir ?

Nasıl Gidilir ?: Haftasonları dahil her gün Gazimağusa ve Girne’den Lefkoşa’daki terminallere uygun ücretlerle otobüs ve minibüs seferleri yapılmaktadır. Terminallerin şehir merkezine uzaklığı yaklaşık iki kilometredir.  Bağımsız seyahat etmek isteyenler kiralık araba ve taksilerle ulaşabilirler.

Konumu: Surlariçi Şehir Merkezi.

Yaklaşık Uzaklık: Gazimağusa’dan : 61 km. — Girne’den : 26  km.

 

Bedesten Aziz Nikolas Kilisesi Resimleri

 

 

 

Bedesten Aziz Nikolas Kilisesi Krokisi

Bedesten, Selimiye Camii’nin güneyinde yer alır, google maps da konumu bulunmadığından krokiyi Selimiye Camii üzerinden gösteriyoruz.