Ana sayfa Gezilecek Yerler

Hababam Sınıfı Müzesi – Üsküdar / İstanbul

Yeşilçam’ın en başarılı yapımlarından olan Hababam Sınıfı’nın çekimlerinin yapıldığı Adile Sultan Kasrı içerisinde Hababam Sınıfı Müzesi olduğunu biliyor muydunuz? Hababam sınıfı müzesini sizler için gezdik ve hakkında genel bilgilerini yanı sıra, nerede, nasıl gidilir ve giriş ücreti nedir? sizler için kaleme aldık.

Önemli Bilgi: İstanbul’un keşfedilmemiş yerlerini keşfetmek, tarihi sokaklarında gezmek ve ada plajlarında yüzmek istiyorsanız İstanbul’da gezilecek yerler için oluşturduğumuz listemize mutlaka bir göz atın, pişman olmayacaksınız. :)

Hababam Sınıfı Müzesi Hakkında Bilgiler

Müze hakkında yazımıza başlamadan önce Yeşilçam’ın efsane sineması hakkında bilgilerinizi tazelemek isterim.

Rıfat Ilgaz’ın en önemli eseri olan Hababam sınıfının filmleri, yönetmen ertem eğilmez tarafından 4 seri şeklinde çekilmiştir. 1975 Hababam Sınıfı, 1976 Hababam Sınıfı Sınıfta Kaldı, 1977 Hababam Sınıfı Uyanıyor ve 1978 Hababam Sınıfı Tatilde olmak üzere 4 serisi çekilen filmin çekimlerinin çoğu Validebağ korusunda bulunan Adile Sultan Sarayı’nda geçmiştir. Bu nedenle dizinin çekildiği oda günümüzde müze olarak sergilenmektedir.

Müzenin iki farklı girişi mevcut. Birisi Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi girişi diğeri ise Öğretmenevi girişi.

Hababam Sınıfı Müzesi Videomuz

Bu tarihi yeri daha yakından görmek isteyenleri şöyle alalım… Daha çok video gelmesi için lütfen Youtube Kanalımıza Abone olun. Desteğiniz için şimdiden teşekkürler. :)

Hababam Sınıfı Müzesinde Neler Var?

Filme rol alan oyunculardan 4 tanesinin silikondan yapılmış balmumu heykeli var. Anlamadığım konularda yorum yapmaktan her zaman kaçınmışımdır. Heykeller hakkında yorumu sizlere bırakıyorum.

Odaya il girdiğinizde sağ tarafta Soba içerisinde kopya çekmeye çalışan Güdük Necmi ve onu yakalayan Mahmut Hoca heykellerini göreceksiniz.  Duvarlarda Hababam Sınıfı ile ilgili posterleri göreceksiniz.

Kapının sol tarafında ise İskele, kara tahta, öğretmen masası ve çekimler sırasında öğretmenlere yapılan şaka sonucu kırılan sandalyeyi görebilirsiniz.

3. Silikon heykel ise Hafize Ana. Adile Naşit’in hayat verdiği karakter hepimizin hafızasında elindeki zil ile canlanır. Ancak müze ilk yapıldığında birileri zili alıp yanında götürmüş. Yine aynı şekilde bu duvarda da filmden kareler, afişler ve posterler yer alıyor.

Sınıftaki son silikon heykel ise Filmin hiç şüphesiz en bilindik karakteri İnek Şaban. Kemal Sunal’ın hayat verdiği karakterin heykeli sizi sırasında karşılıyor.

Bunlar haricinde sıralar üstünde oyuncuların isimleri ve canlandırdıkları karakterlerin karpostalları mevcut. Bazı eksiklikler olması ayrıca üzücü.

Hababam Sınıfı Müzesi Giriş Ücreti 2022

2022 Giriş ücreti: Müzeyi gezmek için çok ufak bir bağış alınmaktır. 5 TL. gibi bir ücret alınan müzede gerekli temizlik işlemlerinin yapılabilmesi için toplanmaktadır.

Araç ile giderseniz eğer 15 TL de otopark ücreti ödemeniz gerekmektedir.

Hababam Sınıfı Müzesi Ziyaret Saatleri

Müze haftanın her günü sabah 09:00 – akşam 17:00 saatleri arasında ziyaret edilebilir. Validebağ korusu da gezilecekse 3 saat gezi için yeterli olacaktır.

Hababam Sınıfı Müzesi Fotoğrafları

Hababam Sınıfı Müzesi Nerede? Ve Nasıl Gidilir?

Adres: Barbaros Mahallesi, Tophanelioğlu Cd. No:72 – Üsküdar / İstanbul

Nasıl Gidilir: Üsküdar – Eminönü iskelesinin önünden kalkan mavi minibüslere veya 6 Hat Nolu İETT otobüsüne binerek Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi ek hizmet binasında inmelisiniz. Burada indikten sonra tabelaları takip ederek müzeye ulaşabilirsiniz.

12C veya 11T Hat Nolu otobüsler ile de Adile Sultan Kasrı durağına gelip Öğretmenevi girişinden müzeye gelebilirsiniz.

7 YORUMLAR

 1. koskoca müzenin düğün salonuna dönüştürüldüğü.sadece 1 sınıfa müsade edildiği.üst katları neden gezemiyoruz dediğimde ordaki çalışanların odası yapıldıgı cevabını aldıgım.müze tabirinden çıkarıldıgı bir yer gercekten yazık

 2. Böylesine güzel bir yer nasıl rezil edilir, nasıl ticarethaneye dönüştürülür, nasıl düğün salonu muamelesi yapılır anlamıyorum. Gerçekten yazıklar olsun gitmeyin gezmeyin internette var fotoları girip bakın. Sadece sınıfa girilebiliyor oda 5tl üstkatlar yasak çıkmak isteyenlere konuşmayı bilmeyen nezaketsiz çalışanlar var gelin damatlardan zaten kimse biyeri görüp gezemiyor. Söylenecek çok söz var yazılacak çok şey var ama sanki yazsak anlayacaklarmis yazmak istedim umarım biran önce sistemlerini duzeltirler. YAZIK

 3. Çok üzücüydü maalesef. Bir çok maneviyatı içinde barındıran bir tarihi eserin bu kadar hoyratça düğün salonu olarak kullanılması, giriş ücretinin alındığı bir müzenin salon olarak kiraya verilmesi parasal bir kaynağa bu kadar mı ihtiyacımız var diye düşündürtüyor beni. Ve en kısa zamanda bu şekilde kullanımına son verilmesi en büyük dileğimdir

 4. Büyük bir hayal kırıklığı, müze denilince belli kriterler esastır zerresi yok ruhunu hissedemedim umarım yetkin bir kişi bu duruma el atar

 5. Bu sene aile’cek çok gitmek istediğimiz hababam sinifi çekildiği okul’du..gittik ve malesef hayal kırıklığı.,hüzün sinir olduk…Bir insan bu kadar bir yeri mahvedemez …iğrenç olmuş orasi….orda düğün yapanmı istersin ? her yer kafe’mi istersin..Her yer berbat…o kadar hayal etmiştik..hayalimizi mahvetmişler …Hiç mi kültür’lerimize sahip çıkılmıyor ???
  Oraya o duruma getiren başta belediye başkanina…işletmecisine ..oraya bakımsız birakan herkeze Allah belasini versin !!!!!!

 6. çok merak ettiğim bir yerdi unutulmaz hababam sınıfı filmlerinin çekildiği yer diye gittim ama sadece bir sınıfa sıkıştırılmış karakterler hiç yakışmamış madem belediye buraya el attı daha fazla bütçe ayırarak yine balmumu heykelleriyle her tarafa film sahnelerinden koysalardı iyi olmazmıydı
  mesala kapıdan başlarsak veysel efendinin karşılaması
  yine bahçe kısmında şener şenin geçen yıl ben nerdeydim dediği o toplu sahne
  merdivenlerden iniş
  kemal sunalın müfettiş sahneleri vs daha güzel olurdu makul bir giriş fiyatı 5-10 tl ile milyonlarca kişi gelirdi ama maalesef sadece bir sınıf var geri kalan kısım bilinen bir gerçek restoran memleketin işi bu ……. ama yinede gidin bir görün güzel bir yerde kadıköyden gelen dolmuşlar tam önünde indiriyor

Comments are closed.