Hacıbektaş’ta gezilecek yerler ve Hacıbektaş hakkında genel bilgiler, nerede, nasıl gidilir? bir göz atacağız. Nevşehir gezimize devam ediyoruz. Kızılırmak havzasının orta kısmında yer alan Nevşehir’in Hacıbektaş ilçesi, yüksek platolardan oluşmaktadır. İlçenin en yüksek noktası Kırlangıç Dağı’dır. Alevilik ve Bektaşilik öğretisinin hayat bulduğu yer olarak bilinmesi, Hacıbektaş ilçesinin önemli bir turizm bölgesi olmasına sebep olmuştur. İlçedeki müzelerde halka sunulan eserlerden, ilçenin pek çok uygarlığa ev sahipliği yaptığı anlaşılmaktadır.

Hacıbektaş Bölgesi Hakkında Genel Bilgiler

Kapadokya bölgesinin önemli merkezlerinden birisi olan bölge, ismini de aldığı Hacı Bektaş-i Veli ile tanınmaktadır. Kendisi tarafından ilçede bir ilim merkezi kurulmuş ve fikirleri buradan yayılmıştır. Hacı Bektaş-i Veli sayesinde bölge kültür yapısında gelişme sağlanmıştır. 1954 yılında Nevşehir il olduğu zaman Niğde’ye bağlı olan ilçe Nevşehir’e bağlanmıştır. Atatürk’ün doğumunun 100. yılı dolayısı ile başlatılan ve başarıya ulaşan okuma yazma kampanyası sonrasında ilçenin okuma yazma oranı yüzde 100 rakamına ulaşabilmiştir.

Hacıbektaş’ta Gezilecek Yerler

İlçenin günümüzde ayakta kalabilen tarihi mekanlarının en önemlisi Hacı Bektaş-i Veli Türbesi’dir. Bunun dışında görülmeye değer tarihi mekânları; Kadıncık Ana Evi, Ozanlar Yolu, Mahsuni Şerif Gömütü, Delikli Taş, Zemzem Çeşmesi, Çilehane ve Bektaş Efendi Türbesi’dir. Ayrıca bölgede yapılan kazılarda elde edilen eski çağ eserleri, Etnografya ve Arkeoloji müzelerinde halka sunulmaktadır. Yerli ve yabancı turistler tarafından yoğun ilgi gören ilçenin ülke turizmine de katkısı yüksektir. Çilehane, gün batımı seyrinin en güzel örneklerini sergilediğinden oldukça ilgi görmektedir.

Hacıbektaş’ta Ne Yenir?

İlçeye has yapılan pek çok yemek bulunmaktadır. Bunlar Hacıbektaş Tava, Mantı, Hacıbektaş Yahnisi, Sulu Köfte ve Eriştedir. Ayrıca bölgede üretilen Küp Şarabı da oldukça ilgi görmektedir.

Hacıbektaş’ta Konaklanabilecek Yerler

Turistik seyahat amacı ile gelen yerli ve yabancı turistlerin kalabileceği birçok pansiyon ve otel bulunmaktadır. Bunlardan bazıları;

  • Belediye Pansiyonu (0384 441 24 08)
  • Evrim Otel (0554 916 12 32)
  • Fuat Baba Pansiyon (0532 443 69 96)
  • Aynur Küçükemre Yurdu (0384 441 27 21)
  • Güneş Otel (0532 417 36 30)
  • Dergâh Pansiyon (0384 441 37 85)
  • Cabbar Hotel (0384 441 29 81-82)
  • Hünkâr Pansiyon (0543 554 78 98)

Hacıbektaş Fotoğrafları

Hacıbektaş’a Nasıl Gidilir?

Adres: 50800 , Hacıbektaş / Nevşehir

Nasıl gidilir?: Karayolu ile sağlanmakta olup bazı otobüs firmaları ilçeye sefer düzenlemektedirler. Ayrıca ilçeye Nevşehir ve Kırşehir’den gün boyu belirli saatlerde minibüs seferler düzenlenmekte ve her gün sabah Hacıbektaş’tan bir otobüs Kayseri iline gitmekte ve akşam saatlerinde geri dönmektedir. Bu sayede Kayseri’de çalışan bazı Hacıbektaşlılar da ulaşım sağlayabilmektedirler.Konum için tıklayın.