Bu sene için bir tatil planı hazırladınız ve bu planın içerisinde İzmir varsa bu yazı tam sizin için. İzmir’e tatile gidip uğramadan dönmemeniz gereken 10 yeri sizler için derledik. Rotanıza ve zamanınıza uygun bir yerin sizinde göreceğinizi umuyor ve iyi tatiller diliyoruz.

Önemli Bilgi: İzmir’in keşfedilmemiş yerlerini keşfetmek isteyenlere İzmir’de gezilecek yerler için oluşturduğumuz listemize mutlaka bir göz atın, pişman olmayacaksınız. :)

1- Tarihi Asansör

İzmir’e gidipte Tarihi Asansör’e uğramadan olmaz. Seyir terasından şehri panoromik olarak seyretmek ve günbatımını izlemek için harika bir seçim.  İzmir’de günbatımının en güzel izlenebileceği alanlardan birisi olan Tarihi Asanör, Konaktaki iki semt arasındaki mesafeyi kısaltmak için kullanılıyor. Birbirinden 58 metre yükselti farkına sahip bu iki mahalle arasındaki 155 basamaklı merdiven, 1907 yılında görevini Asansöre devrediyor. Türkiye’de bu amaçla yapılan tek, Dünya’da ise sayılı örnekler arasında.

2- İnciraltı Kent Ormanı

Yaklaşık 2 milyon metrekarelik eşsiz bir görünüme sahip İcriraltı Kent Ormanı, içerisinde yürüyüş ve bisiklet parkurları, piknik alanları ile uğramanızı önereceğimiz bir başka yer. Deniz ve yeşilin birleştiği böylesine güzel bir alanda, doğal taş, kaya ve tahtalar ile oluşturulmuş dinlenme alanları, köprüler, yürüyüş ve bisiklet parkuları, piknik alanlarının keyfini çıkarın.

3- İzmir Agorası

Duvar resim sanatı olan Grafitinin en eski örneklerini segileyen İzmir Agorası’nı görmeden geri dönmeyin. Roma dönemine ait bu duvar resimleri, tasvir niteliği açısından dünyanın en kapsamlı grafiti koleksiyonu olma özelliğini taşıyor. Bu grafitiler, özellikle Roma dönemindeki Smyrna halkının günlük yaşam ve sosyal hayatları konusunda çok önemli bilgiler vermekte. Bir kısmı kazınarak bir kısmı da meşe kökünden yapılan mürekkeple çizilen grafitilerde; gladyatör savaşları, cinsellik, aşk oyunları, deniz yolculukları gibi birçok farklı içerik var.

4- Açıkhava Müzesi

Açıkhava Müzesi, İzmir’in eski semtlerinden Namazgah’da yer alıyor. Kadifekale’den baktığınızda açık hava müzesini, kazı alanlarını çok net bir şekilde görebilirsiniz. Agora, üç katlı yapısıyla dünyadaki tek örnek. Buradaki kazılarda Helenistik, Roma, Bizans ve Osmanlı dönemlerine ait katmanlar bulunuyor. Kazılardan çıkarılan eserler bugün İzmir Arkeoloji Müzesi ile Tarih ve Sanat Müzesi’nde sergileniyor.

5- Kültürpark

1936 yılında açıldığından bu yana İzmir’in noktası haline gelen Kültürpark, içinde koca bir tarihi ve günlük yaşamı, muhteşem ağaçlar ve bitkilerle birlikte barındıran eşsiz bir zenginlik. Kültürparkta büyük kısmı yurt dışından getirilmiş 200’den fazla değerli ağaç ve çalı türü ile 8000’den fazla ağaç bulunmaktadır. Hem eğlenmek hem de dinlenmek istiyorsanız, burası tam da aradığınız yer!

6- Havagazı Fabrikası

İzmir’e Seyahate gittiyseniz keşfetmeniz gereken yerlerden birisi de Tarihi Havagazı Fabrikası. Fransızlar tarafından 1856 yılında Alsancak’ta inşa edilen yapı, İzmir Büyükşehir Belediye’si tarafından gerçekleştirilen restorasyon ve çevre düzenlemesi çalışmaları ardından kültür sanat merkezi haline gelmiştir. Fabrika sahasındaki dökümhane binası kafeterya, depo binaları da sergi salonu ve sanat atölyeleri şeklinde düzenlendi. Ayrıca her yıl Haziran ayında başlayıp Ekim ayına kadar süren İzmir Tarihi Havagazı Fabrikası Çim Konserleri düzenlenmektedir.

7- Kemeraltı Çarşısı

15 bin dükkanın içinde bulunduğu tarihi çarşının kalabalığına karışıp değişik tat ve kokular eşliğinde yapacağınız yürüyüşte kahve molası vermeyi unutmayın. Ülkemizin en eski çarşılarından birisi olan Kemeraltı, yaklaşık 5 km2 genişliğinde bir alana kurulmuş olup İzmir’de gezilmesi gereken yerlerin başında gelmektedir.

8- Urla

İzmir – Çeşme arası sakin, huzurku bir kıyı kasabası. Üzüm bağları ile çevrili vadilerde yürüyüş yaparak özgürlüğünüzün tadını çıkarabilirsiiniz. Buram buram tarih kokan Urla sokaklarında geçireceğiniz her an size tazelenmişlik hissi verecek.

9- Balçova

İzmir manzarasını izlemek için Balçova’da bir kaç saatiniz ayırıp, yaklaşık 3 dakikalık teleferik gezisi ile zirveye çıkabilir ve manzaraya kavuşabilirsiniz. Ayrıca tepedeki restorantlarda dinlenebilir, ya da kendin pişir kendin ye bölümünde mangalınızı yaparak afiyetle yiyebilirsiniz.

10- Kordon

Günün yoğunluğunu ve yorgunluğunu atmak için harika bir durak. Deniz ile Huzurun kesiştiği kordonboyu günün her saatinde cıvıl cıvıl ve capcanlı. Yenilenmeye ve sakinleşmeye ihtiyaç duyuyorsanız kordonboyunda uzanın ve çayınızı yudumlayın.