GGY ailesi olarak, İzmir’de Nerede Ne Yenir konulu İzmir’in yöresel lezzetlerinden ve o lezzetleri nerede bulabileceğinizi değineceğimiz eşsiz bir liste oluşturmak istedik. Bu yazımızdan sonra, İzmir’e gelip yemeden döneceğiniz bu lezzetler için “bilmiyordum, duymadım” gibi sözleri kabul etmiyoruz.  :)

GGY İzmir’de Nerede Ne Yenir Listesi

1.Balığın hası, İzmir’de yenir.

Kordon’da balık ağı gibi dizili restoranların içinde en popüler balık restoranı, Yengeç Restoranı’dır. Enginarlı levreğin en iyi yapıldığı yer olan Yengeç restoranında tatlı için en popüler tercih “bal badem”dir bilginize. Balığın ustanın elindeki baharatlar ile harmanlanmasından sonraki tadına ancak Yengeç Restoranı’nda doyamazsınız.

2. İzmir Köftesi için, Bizim Köfteci Hidayet var.

İzmir köftesi, dillere destan olmuş bir lezzet. Yabancı veya yerli turist fark etmeksizin herkes, İzmir Köftesi’ni bilir. Eğer yolunuz İzmir’e düşecekse bu yıl, İzmir Köftesi’ni en iyi yapan yerde yemelisiniz. Bizim Köfteci Hidayet mekanındaki köftelerden sonra, başka köfte yer misiniz bilinmez.

3. Rakı sofralarının kurulduğu yer, Cavit’in yeri.

Rakı balıkçıların ve mangal severlerin ortak mekanı olan Cavit’in yeri, İzmir’de en popüler kendin pişir kendin ye mekanlarından. Restoranın içinde dumansız mangal yakabilme fırsatı ile, dışardaki yağmur manzarasını seyredebiliyorsunuz. Tereyağlı atom ise, dillere destan, yemeden kalkmamak gerek.

4. Midye, olmazsa olmazlardan.

İzmir’de midye yemeden İzmir’de yaşamış sayılmazsınız. İzmir’i İzmir yapan lezzetlerin başında gelen midyenin en iyisini, Meşhur Midyeci Kadir Usta’nın tezgahında bulabilirsiniz.

5. Mangalsa, Topçu’da yenir.

Çöp işi ile dillere destan olmuş, denizin hemen yanı başında konumlandırılmış Topçu, İzmir’de en iyi ızgara yapan yerlerden birisidir. Kendine has kelle paça çorbasından tatlılara kadar her alanda oldukça başarılı. İzmir’de Nerede Ne Yenir listemizin en popüleri diyebiliriz.

6. Meşhur Tavacı Recep Usta’da kaburga dolması

Mekanın güzelliğinden daha önemli olan içerisindeki lezzetlerin olduğunu, o lezzetlerin tadına bakınca anlıyorsunuz. Çocuklu ailelerin sıkça tercih ettiği yerlerin başında gelen Meşhur Tavacı Recep Usta’da kaburga dolmasını mutlaka yemelisiniz.

7. Kumru mu, Kumrucu Şevki işte orada.

İzmir'de Nerede Ne Yenir
İzmir’de Nerede Ne Yenir

İzmir’in her bölgesinde şubesi bulunan Kumrucu Şevki’de istediğiniz malzemeli kumruları yeme özgürlüğüne sahipsiniz. Farklı malzemeler ile hazırlanmış mezeler ile en iyi kumru, Kumrucu Şevki’de yeniyor İzmir’de uzun yıllardır.