Hilarion Kalesi 01

Kıbrıs ‘taki St. Hilarion kalesinin karşıdan görünüşüne hayran kalacaksınız. Basamakları birer birer çıkarken tarihin derinliklerine gideceksiniz. St. Hilarion Beş Parmak dağı üzerinde kurulan üç kaleden bir tanesidir. Bu üç kale arasında en batıda yer alır, adada yer alan halkı Arapların olası akınına karşı korumak için inşa edilmiştir. Kalenin adı bir keşişten alınmıştır, Kudüs Araplar tarafından fetih edildikten sonra Kıbrıs’a göç eden bir Keşiş kalenin bugünkü adını almasına sebep olmuştur. Kaleden Girne’nin muazzam görünüşünü izleyebilir, gün batımında unutulmaz dakikalar yaşıyabilirsiniz.

Beş parmak dağının dorukların bulunan kaleye yaklaşık yediyüz metre yükseklikte yer alıyor. Girneye 10 km uzaklıkta yer alıyor. Kaleye çıkacağınız yolda 480 basamak mevcut, basamakları birer birer çıkarak ulaşacağınız kalede içinizi sebepsiz bir huzur kapladığını hissedeceksiniz. Bütün şehri ayaklarınızın altına alıp çayınızı yudumlarken ailenizle keyifli dakikalar yaşayacaksınız. St Hilarion Kalesi Kıbrıs tatiliniz sırasında kesinlikle görmeniz gereken bir yer. Tatiliniz sırasında tek bir kale görebilecek kadar bile vaktiniz varsa St. Hilarion Kalesi’ni seçin.

 

St. Hilarion Kalesi Ziyaret Saatleri

St. Hilarion Kalesi’ni ziyaret  09:00 – 18:00 saatleri arasında yapılabilir.

Ancak saat 17:00 dan sonra içeri girmeye izin verilmemektedir.

 

St. Hilarion Kalesi Gezi Turu

Girne’de otellerin sunduğu tur fırsatlarından yararlanarakda St. Hilarion Kalesini gezebilirsiniz.

St. Hilarion Kalesi Tur Fiyatları;

Girne otellerinden kalkış ve dönüş ortalama 55 YTL,
Lapta Alsancak bölgesindeki otellerden kalkış ve dönüş ortalama 75 YTL dir.

Genel Tur Kuralları

  • Turlar 4 kişilik sedan taksilerle yapılır, 1 ile 4 kişi arası ücret aynıdır.
  • Turlar otelden alımdan itibaren başlar, süre veya gidilecek yerlerden herhangi birinin önceden bitmesi halinde tur sona erer. Normal gezinti şartlarında süreler fazlası ile yeterlidir.
  • Ören yerleri giriş ücretleri, Yemek ve ihtiyaç giderleri turlara katılanlara aittir.
  • Müşteriler turun sonunda turun başladığı yere geri götürülerek turlar sonlandırılır.
  • Tur ücretleri kredi kartı ile herhangibir fark olmaksızın ödenebilir.
  • Bütün turlarımıza ücretsiz olarak bölge şehitlik ziyaretleri eklenebilir.

 

St. Hilarion Kalesi Nasıl Gidilir ?

Nasıl Gidilir ?: St. Hilarion Kalesine ulaşmak için Girne-Lefkoşa karayolunun Boğaz bölgesinde yer alan  kaleye ulaşan dağ yolunundan ilerlemeniz gerekiyor.

Gazimağusa’dan – Lefkoşa ana yolunu alın. Lefkoşa’nın dış mahallelerine  vardıktan sonra şehir merkezi yönüne dönmeden çevre yolunda devam edin. Çevreyolu üzerinde trafik ışıklı 4 kavşağı geçtikten sonra Büyük çaplı bir çembere ulaşırsınız. Çemberden sağa  tekrar sağa dönerek Girne anayoluna girin. Gönyeli çemberine ulaştıktan sonar, çemberden Beşparmak dağları yönüne dönün (3. çıkış)Lefkoşa – Girne anayolunun Beşparmak dağlarını üzerinde en yüksek noktasına ulaşmasından yaklaşık 200 metre sonra sola dönerek keleye götüren dağ yoluna girin. Bu yolda yaklaşık 4 km devam edin Kaleye varmış olacaksınız.  Bireysel arabanız ile gidebileceğiniz gibi aynı zamanda tur aracılığıylada gidebilirsiniz.

Yaklaşık Uzaklık: Lefkoşa’dan 24 km. — Gazimagusa’dan 85 km.

 

St. Hilarion Kalesi Resimleri

 

 

St. Hilarion Kalesi Krokisi