Şuayipli Köyü Plajı Ağva - 03
Şuayipli Köyü Plajı - 03

Havaların iyiden iyiye ısınmasıyla birlikte insanlar için tatil kaçınılmaz bir hal alıyor. Bazen planlanmış haftalık tatillere çıkılırken bazen de günü birlik tatiller bile dinlenmek için yeterli olabiliyor. Bugünkü yazımızda sizlere başta İstanbul’da yaşayanlar olmak üzere tatilcilerin uğrak mekanı olan Ağva’dan bahsetmek istiyoruz. Eğer sizler de haftanın yorgunluğunu günü birlik de olsa atmak istiyorsanız bu yazımız tam size göre.

Şuayipli Kumsalı’nda Denizin Tadını Çıkarın

Yukarıda tarif ettiğimiz şekilde Şuayipli Köyü’ne ulaştıktan sonra biraz daha ilerleyerek sola saptığınızda Ağva – Şuayipli arasında kalan, yaklaşık olarak 3 km’lik bir uzunluğa ve 50 metrelik genişliğe sahip Şuayipli Kumsalı’na ulaşmış olacaksınız.

Çok güzel bir kumsala sahip olan bu yerde deniz, ani şekilde derinleşmiyor. Bu nedenle çocuklar içinde gerekli tedbirler alındıktan sonra güvenli olduğunu söyleyebiliriz. Sahil boyunca yürüyüşler yapabilir Karadeniz’in serin sularına kendinizi bırakabilirsiniz. Eğer hafta içi gitmeyi planlayanlardansanız kumsalın ne kadar sakin olabileceğini rahatlıkla görebilirsiniz. Hafta sonları daha çok ziyaret edilen bu yerde öyle tıklım tıklım olacak şekilde bir kalabalığın gelmediğini de söyleyelim. Daha  çok ailelerin uğrak yeri olan bu mekanda isterseniz yürüyüş yapın, isterseniz bol bol denize girin karar size kalmış.

Şuayipli Köyü Kumsalında Fiyatlar Nasıl?

Fiyat Güncellemesi: 20.01.2017

Kumsala kadar inmişken şezlong ve şemsiye kiralamadan dönmek olmaz diye düşünebilirsiniz. Şuayipli Kumsalı’nda bu imkanları ziyaretçilere sunan tek bir işletme bulunuyor. İki şemsiye ve bir şezlong için istenen fiyat 30 TL. Eğer sağlam pazarlık yaparım diyorsanız şansınızı sonuna kadar deneyebilirsiniz.

Mekanda bir şeyler yiyebileceğiniz kafeterya tarzında yer de var. Fiyatlarından bahsedecek olursak; çay 2 TL, hamburger 10 TL, 1 porsiyon köfte 18 TL. Bize göre fiyatlar böyle bir yer için çok da abartılı sayılmaz.

Eğer şezlonglara para verme gibi bir niyetiniz yoksa kendi şemsiyenizi de getirerek dilediğiniz yere kurabilirsiniz. Tamamen kumdan oluşan denizin temiz oluşu ziyaretçilerine ayrı bir keyif veriyor. Uzun kumsalı sayesinde ise çocuklar da fazlasıyla eğlenebiliyor.

Güvenlik amaçlı belirli aralıklarda cankurtaranlar da bulunuyor. Deniz ne kadar güzel olursa olsun, siz ne kadar iyi yüzücü olursanız olun, güvenlik tedbirlerini ve cankurtaranların talimatlarına her zaman uyun. Çünkü her yıl onlarca vatandaşımız çeşitli sularda boğularak yaşamını yitiriyor.

Konaklama İmkanları Neler?

Eğer ziyaretinizi günübirlik olarak değil de birkaç günlük olarak gerçekleştirecekseniz konaklayabileceğiniz alanlar mevcut. Konaklama için Ağva bölgesinde bulunan otelleri ve pansiyonları değerlendirebilirsiniz. Bunların dışında çadır kurabileceğiniz alanlar ve bungalovlar da mevcut. Çadır kiralayabileceğiniz gibi kendi çadırınızı da getirebiliyorsunuz.

Fiyatlandırmalardan bahsedecek olursak; çadırı kendiniz getirdiğiniz takdirde ödemeniz gereken tutar 60 TL. 4 kişilik çadır kiralamak isterseniz 130 TL, daha büyük çadırlar ise 200 TL’ye kadar yükselebiliyor.

Bungalovlar ise; boyutuna ve içerisinde duş ve tuvalet olup olmamasına göre 150 ile 300 TL arasında değişkenlik gösteriyor.

Şuayipli Köyü Ağva’ya Gittiğinizde Mutlaka Yapmanız Gerekenler

Eğer kamp hayatından hoşlanıyorsanız ya da ilk defa deneyecekseniz bu tesislerde konaklayabilirsiniz. Artılarını eksilerini düşündükten sonra en sağlıklı kararı vereceğinizden eminiz.

Özellikle akşamüzeri güneşin batmasına yakın bol bol yüzün. Suyun en güzel saat olduğu saatler.

Çocuklarınıza kumdan kaleler yapmak için fazlasıyla müsait alan mevcut.

Kumsalda bol bol yürüyüş de yapın.

Kamp ateşi yakarak gece doğanın ve dalgaların sesine kulak verin.

Dönüş yolunda fırsat bulursanız diğer köylere de küçük ziyaretler gerçekleştirin

İmrenli Köyü’nde bulunan Mavi Koy’a da uğramanızı tavsiye ediyoruz.

Şuayipli Köyü Plaj Resimleri

Şuayipli Köyü Ağva Nerede, Nasıl Gidilir?

Ağva’ya ulaşmak için kullanabileceğiniz en basit güzergah, Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nü geçtikten yaklaşık 10 km sonra TEM üzerinde bulunan Şile yolu sapağına giriniz. Şile’ye doğru ilerlemeye devam edin. Ardından Şile’nin merkezine girmeden karşınıza Ağva tabelaları çıkacaktır. Bu tabelaları takip ederek Şuayipli Köyü’ne ulaşım sağlayabilirsiniz.

Farklı bir rota kullanmak isterseniz öncelikle Şile’ye Kavacık yolu üzerinden gidin. Ortalama 15 dk daha fazla yol yapacağınız bu güzergahta sırasıyla Kavacık – Polonezköy – Şile rotasını kullanarak eşsiz manzaralar eşliğinde ulaşım sağlayabilirsiniz. Şile yolunu tamamladıktan sonra karşınıza hafif tatlı virajlar çıkacak. Bu güzergah üzerinden Akçakese, İmrenli, Burgaca ve Kabakoz gibi köylerin arasından geçerken zaman zaman sol tarafınızda küçük koyları da görme şansına sahip olacaksınız.