Türkiye’de Ziyaret Edilmesi Gereken En Güzel 22 Koy

Her bir köşesi cennet olan güzel ülkemizin neresine el atsak ayrı bir güzellik. Şelaleleri, Kanyonları, Tarihi Eseleri, Yayları ve daha sayamadığımız onca güzellikleri keşfe çıkıyoruz her defasında. Şimdi ise sıra “Türkiye’nin En Güzel Koyları”nda. Muğla bu alanda açık ara farkla önde olsa da her biri ayrı güzel bu koylara bakarken “ah şimdi orada olmak vardı” diyeceğinizden eminiz.

1- Kabak Koyu / Fethiye, MUĞLA

Her ne kadar az bilinen bir koy olsa da güzelliği ile sizi sizden alacağından eminim. Ulaşım civar köylerden arazi araçları ile yapılıyor. Doğası ve sıcak ortamı ile kalabalığı sevmeyenler için güzel bir seçenek. Bungalov evleri ve kamplarda konaklamak mümkün.

2- Bozukkale Koyu / Marmaris, MUĞLA

Bozburun Yarımadası, sayısız koy, burun ve irili ufaklı adalarla çevrili, az yeşillikli tepelerinin arasında saklı cennetler barındırıyor. Bozukkale’nin hemen yanında, Korsan Koyu ve Serçe Limanı yer alıyor. Bu muhteşem manzara sessizliği, sakinliği ve dinginliği ile sizleri bekliyor.

3- Gökgemile Koyu / Dalaman, MUĞLA

Bu koy tekne turlarının bile uğramadığı o derece sakin ve o derece bakir bir koy. El değmemiş güzelliklerini sadece balıkçı tekneleri ile paylaşıyor.

4- Okluk Koyu / Marmaris, MUĞLA

Turgut Özal’ın bu koya gösterdiği özen nedeni ile Turgut Özal koyu olarak da bilinmektedir. Karayolu ile ulaşım olan bu koyu görüpte etkilenmeyecek birisni tanımıyorum.

5- Akbük Koyu / Milas, MUĞLA

Özel çevre koruma bölgesi kapsamında olan Akbük koyu, yapılaşmaya izin verilmemesinden dolayı bakirliğini koruyan ender yerlerden. Korunaklı yapısından dolayı mavi yolculuk tur teknelerinin ve yatların vazgeçilmez duraklarından biri.

6- Armonika Koyu / Datça, MUĞLA

Armonika Koyu, Datça’nın birçok cennet koylarından biridir. Tertemiz denizi, rüzgara karşı korunaklı yapısı ve eşsiz doğal güzelliği ile yat ve tur teknelerinin uğrak noktalarındandır.

7- Çatı Koyları / Gökova, MUĞLA

Baştan belirtmeliyim ki buraya karadan ulaşım malesef yok. Nedir burayı özel ve güzel kılan derseniz de hemen anlatayım. Etrafı ağaçlar ile çevrili ve bu yüzden hiç rüzgar almayan bu koy bu yapısı ile her zaman yüzmeye müsait. Ağaçlar arası doğal yürüyüş parkurları var. En güzeli de konaklama imkanı olmadığı için oldukça temiz.

8- İngiliz Koyu / Ula, MUĞLA

Birinci Dünya Savaşı’nda bu saklı koyda gizlenen İngiliz gemilerinden dolayı koy bu ismi almış. Çam ağaçlarının gölgesinde kalan koya körfezin dalgalı suları uğramıyor. Turkuvaz renkli deniziyle öne çıkan bu cennet, tekne sahiplerinin uğrak noktası.

9- Bedri Rahmi Koyu / Göcek, MUĞLA

Koy, adını Bedri Rahmi’nin buradaki kayalara yaptığı çizimlerden ithafen almıştır. Ayrıca burada bulunan Likya kaya mezarları da görülmeye değer.

10- Kleopatra Koyu / Göcek, MUĞLA

Marcus Antonius’un, sevgilisi Kleopatra’ya olan aşkını ölümsüzleştirmek için dağa siluetini kazıttığı yer. Sedir Adası’ndaki beyaz kumlar Mısır’dan getirilmiş. Koyun etrafı ağaçlarla çevrili, denizi berrak ve irili ufaklı adalarla süslü.

11- Yedi Adalar / Gökova, MUĞLA

Buranın da ulaşım karayolundan yok. Burayı görneniz için en önemli neden Mercan Kayalıkları. Bu mercan kayalıkları sayesinde dalış yapmak isteyenlerin uğrak noktası.

12- Kargı Koyu / Fethiye, MUĞLA

Doğal akvaryum olarak bilinen koy dalış sporu ile uğraşanların vazgeçemediği bir yer. Ayrıca buradaki ağaçlardan çıkan koku sizi büyüleyecek.

13- Torba Koyu / Bodrum, MUĞLA

Denizin ve yeşilin güzelliğinin yanında bir çok antik kalıntıyı da nu koyda bulmak ve görmek mümkün. Konaklama imkanları ise bir çok koya nazaran oldukça fazla.

14- Turunç Pınarı Koyu / MUĞLA

Koy Muğla’nın en otantik koylarının en başında gelmekte. Bunun nedeni ise koyun zeytin ağaçları ile çevrelenmiş olması. Ayrıca koyun yakınlarında doğal kaynak su kaynağı var.

15- Bencik Koyu / Marmaris, MUĞLA

Keşfedilmiş ama kirletilememiş bir cennet. Konaklama imkanı olmadığından doğal güzelliğini koruyan nadide koylardan birisi. Ayrıca koyun ortasında bulunan ufak adacık burayı daha da bir özel kılıyor.

16- Ceneviz ve Sazak Koyları / Kumluca, ANTALYA

Musa Dağı’nın eteklerinde bulunan bu iki güzel koy muhakkak görmeniz gereken bir yer. Küçük bir yarımadanın kuzeydoğuya bakan yakasındaki Ceneviz Koyu ve güneybatı tarafındaki minik Yalancı Koy, onun karşısında yer alan Sazak Koyu muhteşem bir üçlü oluştururlar. Ceneviz ve Sazak sahilleri, soyu tükenmekte olduğu için Dünya Doğayı Koruma Vakfı tarafından koruma altına alınan Akdeniz fokunun da yaşam alanı aynı zamanda.

17- Hamsilos Koyu / SİNOP

Defalarca gittiğim ve her defasında tekrar hayran kaldığım bir yer. Denizin bir nehir gibi süzüle süzüle kara parçasına girerken oluşturduğu görüntü tek kelime ile muhteşem. Bu doğa harikası alan değeri anlaşılarak, Kültür Bakanlığı tarafından 1991 yılında birinci derece doğal sit alanı ilan edilerek koruma altına alındı.

18- Gideros Koyu / Cide, KASTAMONU

Yeşille mavi arasında kalan beyaz kumsallıyla Gideros değerini yeni yeni bulan güzelliklerden. Adeta sizi kucaklamak için kollarını açmış sizi bekleyen bu koy yeşili ve mavisi ile sizi büyüleyecek.

19- Adrasan Koyu / Kumluca, ANTALYA

İki kilometrelik kumsal her gün iki burun arasından doğan güneşi ile içinizi ısıtacak. Doğa severlerin uğrak noktası olan bu koy kamp alanı için oldukça uygun ve elverişli.

20- Kamışlık Koyu / AMASRA

Harika doğası ve tertemiz denizi ile Amasra görülmesi gereken bir yer. Kamışık koyu da Amasra da gezilecek en güzel yerlerden biri. Burada Tertemiz doğanın içerisinde, hem yeşilin hem de mavinin tadını çıkartabilirsiniz.

21- Bademli Koyu / Bademli, İZMİR

İzmir bu listeye de bir güzellik ekletmeyi bildi. Dikili ilçesine on kilometre mesafedeki Bademli koyu, hakkında çok az fikir sahibi olunan enfes yerlerden biri. Metrelerce İlerri gitseniz bile denizin dibini görmeniz mümkün ve deniz yılın hemen hemen her mevsimi çarşaf gibi.

22- Tisan Koyu / Silifke, MERSİN

Karadeniz’in saklı Cenneti, Ege’nin Saklı Cenneti derken sıra geldi Akdeniz’in Saklı Cennetine. Tisan Koyu da Akdeniz’in Saklı Cenneti. Yarımdada doğu ve batı olmak üzere beyaz kumlu, turkuaz renkli iki koy ve doğuya bakan koyun karşısında, tatilcilerin yüzerek gidip gelebilecekleri mesafede iki de ada yer alıyor.