Ana sayfa Gezilecek Yerler

Ukrayna Gezisi İçin 10 Altın Tavsiye

Ukrayna’ya gitme, burayı gezme ve yakından tanıma planınız var ise sizler için orada çok işinize yarayacak Ukrayna Gezisi için 10 altın tavsiyeyi hazırladık.

1- Paranızı Dolara Çevirin

Türk parasını grivna’ya çevirmektense gitmeden önce dolar’a çevirin. Ukrayna’ya varınca dolarınızı grivna’ya çevirmek hem daha kolay hem daha karlı.

2- Mutlaka Tek Kullanımlık Hat Alın

700 dakika, 500 sms ve 20 GB internetli hat 15 lira. İllaki hat lazım oluyor. Turkcell’in kolu Lifecell, Vodafone ve Kieavstar olmak üzere 3 ayrı seçeneğiniz mevcut.

3- Yanınızda Pet Şişe Bulundurun

Ukrayna’da taharet musluğu yok. Bu yüzden zor durumda kalmamak için yanınızda muhakkak pet şişeniz bulunsun.

4- Su Alırken Dikkat

Her Avrupa ülkesinde olduğu gibi Kiev’de de mineralli sulardan tüketiliyor. “Marşinska” marka beyaz kapaklı sular bizim bildiğimiz içilebilir sular. Diğerleri ise soda.

5- Ev Seçerken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Evin merkezi bir yerde olmasına ve muhakkak Wifi olmasına dikkat edin.

6- Market Alışverişi

Yemek seçenlerdenseniz ve domuz eti tüketmek istemiyorsanız market alışverişleriniz için 100-120 grevni yani 10-15 Lira arasında bir meblayı gözden çıkarmanız gerekiyor. Peynir + Tost ekmeği + zeytin ve kola fiyatı hemen hemen bu kadar tutuyor.

7- Dışarıda Yemek

İlla buralara kadar gelmişken yemeklerinde tadına bakarım diyorsanız orası başka. Ama alternatifim olsun isteyenlere Tavuk Döner+Sütaş ayran 8 grevni

8- Müze, Kilise vb. Yerlerin Giriş Ücretleri

Müze, Kilise ve daha pek çok gezilecek tarihi ve turistik yer var. Giriş ücretleri ise ortalama 30 -70 grevni. Yani 4-15 Lira arası değişiyor.

9- İşinize Yarayacak Telefon Uygulamaları

Taksiciler sizi kandırmak için ellerini ovuşturarak bekliyor. Bu yüzden Uklon, Uber, Airbnb ve Dobovo uygulamaları kesinlikle olmalı.

10- Ortak Sorun “Dil”

Rusça bilmiyorsanız işiniz oldukça zor. İngilizce bilenlerin seviyesi de Ülkmeziden daha düşük. İyi haber ise ev kiralayanların ve turistik yerlerin rehberleri anlaşabileceğiniz düzeyde ingilizce biliyor olmaları.