Evet yanlış duymadınız.. İstanbul’a gelen Arap Turist sayısı iki kat arttı.. Özellikle alış-veriş merkezleri ve Arap turistlerinin yoğun olduğu yerlerde içinizden geçmiştir “ne kadar çok Arap turist var” diye. Bu tezi kanıtlar niteliğinde rakamlar ulaştı elimize. Bu yılın Ocak – Ağustos ayları arasını kapsayan 8 aylık diliminde İstanbul’a gelen yabancı ziyaretçi sayısı, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 7,5 artarak 8 milyon 414 bin 96 oldu. Evet yanlış duymadınız. 8 milyon 414 bin. :)

arap-turist-sayisi-01

2015 Ağustos ayında ise İstanbul’a gelen ziyaretçi sayısı bir önceki yılın aynı ayına kıyasla yüzde yüzde 3.4 oranında artarak 1 milyon 333 bin kişi olarak gerçekleşti. Yılın 8 aylık diliminde ise İstanbul’a gelen ziyaretçilerin ülkelere dağılımında birinci pazar Almanya’dan gelenlerde yüzde 0,9’luk hafif bir artış olduğu görüldü.

İkinci pazar konumundaki İran ise yüzde 58,3’ lük büyük bir artış olduğu dikkati çekti. Üçüncü büyük pazar ABD’den gelenler bu dönemde yüzde 8,4 artarken Türkiye genelinde kan kaybı yaşanan Rusya pazarından İstanbul’a gelenlerde yüzde 13,6’lık bir düşüş gözlendi. Anlayacağınız Araplar turistler İstanbul’a geldikçe Rus turistlerin sayısı bir o kadar düşmekte.