Ana sayfa Fatih Cağaloğlu Hamamı – Fatih / İstanbul

Cağaloğlu Hamamı – Fatih / İstanbul

0
Cağaloğlu Hamamı - 01
Cağaloğlu Hamamı

18.yüzyılda I. Mahmut tarafından yaptırılan Cağaloğlu Hamamı, Yerebatan Sarnıcına yakın bir mevkide yer almaktadır. Hamamın yaptırılmasındaki amaç Ayasofya Külliyesi ve Ayasofya Kütüphanesi’ne gelir sağlamak olup uzunca bir süre de bu amaca hizmet etmiştir. Hassa mimarı Süleyman Ağa tarafından çizilen hamam, değişik mimarisi ile gezip görenlerin hayranlığını kazanmaktadır.

Hamamın camekanı geniş bir kubbe tarafından örtülmektedir ve bu camekan çevresine inşa edilen konsollar üzerinde soyunma odaları yer almaktadır. Çok geniş olan hamamın orta kısmında mermerden yapılmış geniş bir havuz vardır bu havuzdan gelen su şakırtıları ile oluşan akustik kişiye ayrı bir huzur vermektedir. Havuzun ortasındaki fıskiye üç katlı olup fışkıran su sesi hamamın dört bir tarafını çınlatmaktadır. Dört mermer ayak üzerine geniş kubbe oturtulmuştur. Bu geniş kubbe aracılığıyla çatıya geçilmektedir. Çatıdan da hamamın hararesine geçiş sağlanmıştır. Sekiz mermer sütunlu geniş kubbe harareyi örtmektedir.

Cağaloğlu Hamamı Tarihi

Cağaloğlu Hamamı - 02Osmanlı mimarisinde hamamların ayrı bir yeri vardır ve Cağaloğlu Hamamı, diğer hamamlara göre apayrı özellikler göstermektedir. Çifte hamam özelliğindeki bu yapının evvela sıcak ve soğuk bölümleri diğerlerinden farklılık göstermektedir. Osmanlı kültüründe kadın ve erkekler için mimari tasarımlarda bazı ayrıcalıklar göze çarpmaktadır ve bu yapı içerisinde de bu ayrıcalık düşünülmüştür. Kadınlar için arka sokağa açılan bir kapı, erkekler içinse caddeye açılan bir kapı yapılmıştır. Neredeyse 300 yıllık tarihi olan yapı uzun seneler gelir kaynağı olarak kütüphane ve külliye geliri sağlamıştır. Günümüzde ise yerli ve yabancı turistlerin büyük bir merak ve heyecanla gezdiği tarihi yapılar arasında yer almaktadır. 3. Mustafa döneminde hamamların yasaklanması ile faaliyetine son verilmiştir. Ancak bugün turistler için sürekli açık tutulan yapının içerisinde lostra, berber, restoran hizmetleri verilmekte, gerçek bir buhar banyosu keyfi yaşatılmaktadır.

Yapının mimarisinde Barok tarzının kullanılmış olması yapıyı diğerlerinden ayıran önemli bir özelliktir. I. Mahmut tarafından yaptırılan Cağaloğlu Hamamı, birçok mimari özelliği ile Osmanlı mimarisinden ayrıldığı için dikkatleri çekmektedir. Kadın ve erkek bölümlerindeki bazı farklılıklar bu yapının ayrı özellikleri arasındadır. Erkekler için inşa edilen kısımdaki soyunma odaları büyük bir kubbe ile örtülmüştür ve buradan küçük bir kubbenin aracılığıyla soğuk olan kısma geçilmektedir ki burası da yedi tane tonozla örtülmüştür. Sıcak kısımda ise sekiz sütun ile bağlanmış olan bir kemere oturtulmuş kubbe mevcuttur.

Cağaloğlu Hamamı - 03Halen hizmet verilen bu yapı daha ziyade Osmanlı kültürünü tanıtma amacına hizmet etmektedir. New York Times Gazetesi tarafından ölmeden önce görülecek yerler listesine alınan bu tarihi yapı sadece bir Osmanlı kültür mirası değildir. Bugünün banyolarından alınamayacak muazzam bir keyif ve rahatlık vermesi bakımından da büyük bir ilgi gören yapı, özellikle yabancı turistlerin ilgi odağı olmaktadır. 3. Mustafa döneminde odun ve kömürde yaşanan kıtlık, hamam faaliyetlerine son verilmesine neden olmuştur. Hamam faaliyetlerine son verilmesinden önce yaptırılan son yapı olması bakımıyla mekan çok fazla yıpranmadan günümüze kadar gelmiştir. Sürekli bakımı yapılan ve restore edilen yapı 300 yıllık bir mirasın da taşıyıcısıdır. Günümüzde sadece hamam olarak değil bazı aktivitelerin de gerçekleştirildiği bir etkinlik merkezi olarak kullanılmaktadır.

Ziyaret Saati ve Giriş Ücreti

Mesai saatleri içerisinde ziyarete açık olan yapıya giriş ücreti 90 liradır. Masaj yaptırmak isteyenler için fiyat 150 liradır.

Cağaloğlu Hamamı Fotoğrafları

Cağaloğlu Hamamı Nerede, Nasıl Gidilir?

Adres: Alemdar Mh.,Cağaloğlu Hamamı Sk. 34 – Fatih / İstanbul

Telefon: 0(212) 522 2424

Yerbatan Sarnıcı’na yakın mesafededir ve Kazım İsmail Gürkan Caddesi’nde yer almaktadır. Merkezi konumu sayesinde her türlü ulaşım aracı ile gitmek mümkündür.

Tramvay ile: Sultanahmet durağında inerek hemen ulaşabilirsiniz.

Otobüs ile: Yine hemen hemen her yerden kalkan Otobüsler Sultanahmet meydanından geçmektedir.

Araç ile: Tavsiyemiz Aracınızı Sultanahmet meydanına sokmamamız.. Çok tarik ve yol çilesi çekmek yerine sahil yolundan gidip Gülhane Parkın karşısındaki otoparkı kullanabilirsiniz. Gülhane parkın içinden geçip Sultanahmet meydanına çilesiz bir şekilde ulaşırsınız. Bu büyük bir tüyadur göz ardı etmeyin. :) Konum bilgisi için tıklayın.

Son olarak hazır Fatih’e kadar gelmişken, Fatih gezilecek yerler için oluşturduğumuz gezi listemize göz atmak isterseniz sizi şöyle alalım. :)

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.