santralistanbul-01
santralistanbul-01

Santralistanbul, günümüzdeki modern üniversite kampüslerinden biridir. Hem konser alanı hem de sergi alanı olarak kullanılmaktadır. Haliç’in kıyısında, 118 dönüm yeşil alanda kurulu, kentin her yerinden rahatlıkla ulaşılan kültür, sanat ve eğitimin içiçe olduğu Santralistanbul kampüsü, Bilgi Üniversitesi’ nin bünyesindedir. İstanbul’ daki en önemli etkinlik alanlarından biridir. Kampüs, Türkiye’nin ilk elektrik santralini, bugünkü haliyle Enerji Müzesi’ ni bünyesinde barındırmaktadır. Kampüste ayrıca sanat galerisi, çeşitli etkinliklere ev sahipliği yapan restoranlar ve kafeler bulunuyor. Öğrencilerin renkli bir üniversite yaşamı için gerekli herşey bu kampüste mevcut.

Eski Silahtarağa Elektrik Santral Kompleksidir. Ayrıca burada kamuya ait birde kütüphane bulunur. 1914-1983 yılları arasında İstanbul’a elektrik sağlayan ve Osmanlı İmparatorluğu’ nun ilk kent ölçekli elektrik santralıdır. Silahtarağa Elektrik Santralı 2004 yılının Mayıs ayında Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından İstanbul Bilgi Üniversitesi’ ne tahsis edilmiştir. Elektrik santral kompleksini kültür ve sanat merkezine dönüştürmek için, üniversiteye Ciner, Doğuş Grupları, Kale Grubu ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi sponsor olmuştur.

Ana galeri; Silahtarağa Elektrik Santralının kapanmasından sonra, iki kazan dairesi yerine inşa edilmiştir. 7000 metrekarelik yapıda, eski bina formları korunmuştur.

Enerji müzesi; eski santralın 1 ve 2 nolu makine dairelerinin çalıştığı halde korunmasıyla oluşturulmuştur.

Kütüphane ve bilgi merkezleri; Elektrik santralının eski kazan daireleri, kütüphane ve bilgi merkezine dönüştürülmüştür.

Uluslararası Rezidans; Santralın lojmanları sanatçı ve misafirler için hazırlanmıştır.

Eğitim yapıları; Bilgi Üniversitesi’ ne ait çeşitli fakültelerin yapılaştırıldığı yapılardır.

Rekreasyon alanları; Ziyaretçi ve öğrencilerin dinlenme ve eğlenme ihtiyaçlarına cevap veren bahçe ve kafeterya alanlarıdır.

 

Santralİstanbul Çalışma Saatleri ve Giriş Ücreti

Çalışma Günleri ve Saatleri: Santralistanbul’da yer alan sergiler ve Enerji Müzesi, haftaiçi her gün 10.00- 18.00 arası, hafta sonları ise saat 10.00- 20.00 arası ziyaret edilebilir. Ayrıca 1 Ocak tarihinde ve de dini bayramlarda kapalıdır.

Giriş Ücreti: 5 TL. dir. Bilet satışları Santralistanbul kampüsünde ki iskelede yer alan Kayıkhane’ den yapılmaktadır.

Not: Ziyaretçilerin isteği doğrultusunda özel rehberli turlar düzenlenmektedir. 45 dakika tutan bu turlar, ziyaretçi grubun talebi doğrultusunda, Türkçe veya İngilizce tertiplenebilir. Rehberli tur grubu en çok 25 kişidir. Bu turlar müze giriş ücretleri de dahil olmak üzere yetişkinler 35 TL. – Üniversite öğrencilerine 25 TL. ‘ dir.

 

Santralİstanbul Nerede, Nasıl Gidilir?

Adres: Eski Silahtarağa Elektrik Santralı Kazım Karabekir cad. No: 2 Eyüp / İstanbul

Telefon: 0212 311 7809

Nasıl Gidilir?: Santralistanbul, Kağıthane ve Alibeyköy derelerinin Haliç’te buluştuğu yer olan Silahtarda yer almaktadır. Kabataş vapur iskelesi önünden Santralistanbul’a karşılıklı resmi tatiller hariç her gün servisler bulunmaktadır.

Turyol tarafından Kadıköy – Santralistanbul- Kadıköy seferleride vardır. Haftaiçi her gün sabah Kadıköy Turyol iskelesinde 07.50′ de hareket eden gemi, 8.45′ te Santralistanbul Kampüsüne, akşam ise 17.50′ de Santralistanbul kampüsünden kalkan gemi 18.45′ de Kadıköy Turyol iskelesine varır.

Özel arabanızla giderseniz; Eyüp sahil yolundan gittiğinizde rahat bir trafikle karşılaşırsınız. Ayrıcana Kağıthane yönüne giden minibüslerde ulaşıma katkı sağlamaktadır. Santralistanbul Haliç’in kıyısında olduğundan ulaşımı her yolla sağlayabilirsiniz.

Buradan geçen otobüs hatları ise şöyledir: 103 Şahinbey – Kabataş  **** 11D İnkılap mahallesi- Üsküdar **** 11G Yenidoğan- Üsküdar **** 11K Kazım Karabekir Mahallesi- Üsküdar **** 11P Sarıgazi emek mahallesi- Üsküdar **** 11V Veysel Karani – Altunizade metrobüs **** 13  Ataşehir – Çakmak mahallesi – Kadıköy **** 139 Üsküdar – Şile **** 139A Üsküdar- Şile – Ağva **** 13B Yenişehir- Kadıköy **** 13TDTepeüstü – Üsküdar devlet hastanesi **** 14  Yenidoğan- Kadıköy **** 14B Adem Yavuz mahallesi – Ziverbey – Kadıköy **** 14D Dumlupınar -K.Karabekir- Kadıköy **** 14K Kazım Karabekir – Kadıköy **** 320 Ferhatpaşa – Üsküdar **** 522 Alemdağ – Çıksalın **** 37T  Yıldıztabya – Taksim **** Belediye otobüs hatları Santralistanbul’ dan geçmektedir.

 

Santralİstanbul Resimleri

 

Santralİstanbul Krokisi