Ramazan Etkinlikleri Takvimi 2013 – Fesane – Eyüp – Beyazıt – Sultanahmet / İstanbul

Ramzan Etkinlikleri 2013  Kapsamında İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin hazırladığı farklı  konsept  ile, asırlık tatlar ve sanatların turistlere ve İstanbullulara sunulduğu bir dizi Ramazan etkinliği bu yıl da sahne olacak.

İstanbul Ramazan ayı geldiğinde bambaşka bir manevi atmosfere bürünür. Yardımlaşma ve kardeşlik duygularının daha da pekiştiği bu kutsal ay, İstanbul’un her bir köşesinde bir başka güzel yaşanır. İstanbulluların Ramazan ayında yoğun ilgi gösterdiği tarihi Sultanahmet Meydanı’na yeni bir konsept kazandırıldı.

ASIRLIK TATLAR VE SANATLAR FUARI SULTANAHMET MEYDANI’NA

Sultanahmet Meydanı Ramazan ayı boyunca, İstanbul’la özdeşleşen firmaların ürünlerinin sunumlarını gerçekleştireceği ve unutulmaya yüz tutmuş eski mesleklerin tanıtımının yapılacağı etkinlikler halkla bütünleşecek. Yüzyıllık tatların ve sanatların aynı zamanda görsel şovlarının da yer alacağı çarşıda İstanbul halkı adeta kültürel bir şölene tanık olacak.

Asırlık Tatlar: Helva, Lokum, Kuru Kahve, Baklava, Boza… Çarşıyı ziyarete gelen İstanbullular lokumdan helvaya, kahveden yoğurda kadar özü İstanbul’a ait olan tatların tarihi ve üretimi hakkında bilgi sahibi olacaklar. İstanbul’la özdeşleşmiş bu markalar ürünlerinin yapımını görsel şovlarla İstanbul halkı ile buluşturacak.

Eski Zanaatlar: Çini, Ebru, Telkari, Kaligrafi, Minyatür, Tezhip… Ziyaretçiler çarşıda, cam işçiliği, ebru, çini, kaligrafi, minyatür, sedef işlemeciliği, iğne oyası, porselen gibi geçmişi eskilere dayanan sanatların inceliklerini maharetli ellerden görme şansına sahip olacaklar.

SAHNE ETKİNLİKLERİ FESHANE VE BEYAZIT’TA…

Ramazan İstanbul Etkinlikleri bu yıl da Feshane Bahçesi’nde ve Beyazıt Meydanı’nda müzik, eğlence, şiir ve konserlerle İstanbul halkıyla buluşacak. Feshane Bahçesi ve Beyazıt Meydanı, 30 gün boyunca iftar öncesi, iftar sonrası ve teravih sonrası tasavvuf müziğinden Türk Halk ve Türk Sanat Müziği dinletilerine, sema gösterilerinden mehteran konserlerine, geleneksel gösteri sanatlarından çocuk eğlencelerine kadar çok sayıda etkinliğe ev sahipliği yapacak.

Ahmet Özhan, Orhan Hakalmaz, Uğur Işılak, Esat Kabaklı, Erkan Mutlu, Mustafa Demirci ve Bedirhan Gökçe’nin de aralarında bulunduğu sanatçıların konserlerinin yanı sıra şiir dinletileri de Feshane Bahçesi ve Beyazıt Meydanı’nda olacak.

RAMAZAN’DA ÇOCUKLAR UNUTULMADI…

Ramazan İstanbul Etkinlikleri çerçevesinde Feshane Bahçesi ve Beyazıt Meydanı’nda çocuklar için çok renkli ve çok eğlenceli programlar hazırlandı. Çocuklar, animatör sunucu ile renkli zamanlar geçirecek, Ramazan’a özel yarışmalara katılacak, geleneksel gösteri sanatları ile farklı bir heyecanı yaşayacaklar.

TÜRKİYE KİTAP VE KÜLTÜR FUARI BEYAZIT’TA…

Türkiye Diyanet Vakfı tarafından düzenlenen Türkiye Kitap ve Kültür Fuarı, Beyazıt Meydanı’nda ziyaretçileriyle buluşacak.  32. Türkiye Kitap ve Kültür Fuarı, ziyaretçilerine dünyaca ünlü yazarların kitaplarını büyük indirimlerle uygun fiyatlara sahip olma imkanı sağlayacak.

Fuarda, 200 yayınevinin her okuyucu profiline hitap eden kitaplarını bulmak mümkün olacak. 32. Kitap ve Kültür Fuarı kapsamında ilki 2011 yılında yapılan Ramazan Sohbetleri de bir kez daha Beyazıt Meydanı’nda İstanbulluları ağırlayacak. Ramazan’ın ilk günü başlayacak olan Beyazıt Ramazan Sohbetleri, Kadir Gecesi’ne kadar birbirinden değerli 26 yazarın katılımı ile gerçekleştirilecek.

GÜNDE 20 BİN KİŞİYE İFTAR

İstanbul Büyükşehir Belediyesi her yıl olduğu gibi bu yıl da Ramazan ayında İstanbul halkını İftar sofralarında buluşturacak. Her yıl 20 bin kişiye verilen hizmet, bu Ramazan ayında da İstanbul’un farklı meydanlarında kurulan iftar sofralarında devam edecek. Sokaklarda kurulacak iftar sofralarıyla, bölge halkının birbirleriyle dayanışma ve beraberliklerinin arttırılması, örf ve adetlerimizin unutulmaması; ihtiyaç sahibi aileler ve gönüllüleri sokak sofralarında buluşturarak unutulmaz Ramazan hatıraları bırakmayı amaçlıyor.

İftar programı kapsamında İstanbul’un farklı semtlerinde kurulacak olan iftar sofralarında iftariyelik (hurma, bal, zeytin), et kavurma, pirinç pilavı, ayran ve tatlı ikramı yapılacak. Organizasyonun tüm ihtiyaçları İstanbul Büyükşehir Belediyesi Destek Hizmetleri Daire Başkanlığına bağlı Lojistik Destek Merkezince karşılanacak.

MOBİL BÜFE İLE İFTARİYELİK HİZMETİ…

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sosyal ve İdari İşler Müdürlüğü’ne Mobil Büfeler, ihtiyaç duyulan her noktada hizmet sunmaya devam ediyor. Mobil büfeler Ramazan ayı boyunca iftar vaktinde yoğunlaşan trafikte bekleyen sürücülerin yiyecek-içecek ihtiyacını karşılamak üzere hizmet verecek. Fatih Sultan Mehmet ve Boğaziçi köprüsünde iftar vaktinde trafikte olan sürücüler oruçlarını mobil büfenin dağıttığı su, çay ve iftariyelik ile açacaklar.

Sultanahmet Ramazan Etkinlikleri

Meydan, Ramazan ayı boyunca, İstanbul ile özdeşleşen firmaların, ürünlerinin sunumlarını yapacağı ve unutulmaya yüz tutmuş eski mesleklerin tanıtımının yapılacağı fuara da ev sahipliği yapacak. İstanbul Büyükşehir Belediyesi, her yıl olduğu gibi bu yıl da Ramazan ayında kent halkını iftar sofralarında buluşturacak. Sokaklarda kurulacak iftar sofraları, bölge halkının birbirleriyle dayanışma ve beraberliklerinin artırılmasını, örf ve adetlerin unutulmamasını amaçlıyor. Feshane Bahçesi ve Beyazıt Meydanı da 30 gün boyunca iftar öncesi, iftar sonrası ve teravih sonrası çok sayıda etkinliğe ev sahipliği yapacak.

Ahmet Özhan, Orhan Hakalmaz, Zekai Tunca ve Özdemir Erdoğan’ın da aralarında bulunduğu sanatçıların konserlerinin yanı sıra, şiir dinletileri de Feshane Bahçesi ve Beyazıt Meydanı’nda olacak.
Davulcular Mehter Marşı ile sahura kaldıracak
Çorum Belediyesi’nce düzenlenen eğitim programı kapsamında46 davulcunun müracaatları kabul edildi. Bu yıl görev yapacak davulcuların tek ritmde davul çalmalarını sağlamayı amaçladıklarını ifade eden belediye yetkilileri, 46 davulcuya Çorum Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü bahçesinde, mehterbaşı Selahattin Delice tarafından ritm dersi verilmeye başlandığını kaydettiler.
Razaman’da koli yerine ‘Kızılay kart’
Türk Kızılayı bu yıl Ramazan’da Halkbank ile işbirliği doğrultusunda uygulamaya konulacak ”Kızılay Kart” ihtiyaç sahiplerine dağıtılacak. Kart sayesinde, ihtiyaç sahipleri kendilerine sunulana değil ihtiyaç duyduklarına ulaşabileceği belirtilen açıklamaya göre, Türk Kızılayı’na yapılan nakdi bağışlar, ”Kızılay Kart”lara yüklenecek, ihtiyaç sahibi, kredi kartının kullanılabildiği tüm alanlarda, ihtiyaçlarını Kızılay Kart ilekarşılayabilecek. Kızılay Kart modeliyle, belirlenen yardım tutarları, lojistik operasyona gerek kalmadan ve zamandan tasarruf edilerek ihtiyaç sahiplerine ulaştırılacak.Türk Kızılayı, ”Sevgi Bohçası” projesiyle de yeni doğmuş bebek ve annesinin ihtiyaçları için yardım paketlerini ihtiyaç sahiplerine teslim edecek.

Eyüp Ramazan Etkinlikleri Sahur

Ramazan ayının gelmesi ile birlikte İstanbullular için ayrı bir öneme sahip olan Eyüp Camii’de hem iftarda hemde özellikle sahurda çok yoğun bir ziyaretçi akınına uğramakta.

İnsanlar hem Eyüp Camii’ni ve türbesini ziyaret edip dua ediyorlar hemde sevdikleri ve aileleri ile birlikte sahur vaktini orada geçirmek ve sahur yemeğini de orada yemek üzere evlerinden getirdikleri sahurluk yiyecekleri ve içeceklerini alıp, belediyenin meydanda tahsis etmiş olduğu masa ve yer sofralarında bu vakti değerlendiriyorlar.Boş yer bulabilmek için erken gitmekte fayda var.

Eğer evinizden bir şeyler getirmeyecek ve oradaki özel restoranlarda sahur yemeğinizi yemek istiyorsanız da bir çok alternatif var Eyüp Camii çevresinde.Sahur menüsü ücretleri 15 TL-45 TL arasında değişiyor.Bizim tavsiyemi çok uçuk bir ücret yerine daha ucuz olan yerleri tercih etmeniz.Çünkü menüleri gayet yeterli ve güzel.(Sınırsız su ve çay,çorba,kahvaltı tabağı gibi bir menüyü 15 TL ye de bulabilirsiniz,40 TL’yede.Tercih sizin.)

Sahur vaktinde ayrıca Eyüp Camii bahçesinde çekimi yapılan Sahur Bereketi adlı program, Ramazan ayı boyunca her gece TRT 1 ekranlarında canlı olarak yayınlanıyor.

 

Fesane Ramazan Etkinlikleri 2013

TARİH PROGRAM SAATİ İFTAR SONRASI PROGRAM PROGRAM SAATİ TERAVİH SONRASI PROGRAM
9 Temmuz 2013 Salı 21:10 Tasavvuf Müziği Dinletisi

Fasl-ı Sultanahmet Grubu 23:25 Tasavvuf Müziği Dinletisi

Fasl-ı Sultanahmet Grubu
10 Temmuz 2013 Çarşamba 21:10 Türk Sanat Müziği Dinletisi

Fasl-ı Sultanahmet Grubu 23:25 Türk Sanat Müziği Dinletisi

Fasl-ı Sultanahmet Grubu
11 Temmuz 2013 Perşembe 21:10 Türk Halk Müziği Dinletisi

Fasl-ı Sultanahmet Grubu 23:25 Türk Halk Müziği Dinletisi

Fasl-ı Sultanahmet Grubu
12 Temmuz 2013 Cuma 21:10 Tasavvuf Müziği Dinletisi

Fasl-ı Sultanahmet Grubu 23:25 Yansımalar Konseri
13 Temmuz 2013 Cumartesi 21:10 Türk Sanat Müziği Dinletisi

Fasl-ı Sultanahmet Grubu 23:25 Erkan Mutlu Konseri
14 Temmuz 2013 Pazar 21:10 Türk Halk Müziği Dinletisi

Fasl-ı Sultanahmet Grubu 23:25 Ömer Karaoğlu Konseri
15 Temmuz 2013 Pazartesi 21:10 Tasavvuf Müziği Dinletisi

Fasl-ı Sultanahmet Grubu 23:25 Tasavvuf Müziği Dinletisi

Fasl-ı Sultanahmet Grubu
16 Temmuz 2013 Salı 21:05 Türk Sanat Müziği Dinletisi

Fasl-ı Sultanahmet Grubu 23:15 Türk Sanat Müziği Dinletisi

Fasl-ı Sultanahmet Grubu
17 Temmuz 2013 Çarşamba 21:05 Türk Halk Müziği Dinletisi

Fasl-ı Sultanahmet Grubu 23:15 Türk Halk Müziği Dinletisi

Fasl-ı Sultanahmet Grubu
18 Temmuz 2013 Perşembe 21:05 Tasavvuf Müziği Dinletisi

Fasl-ı Sultanahmet Grubu 23:15 Ahmet Tay Konseri
19 Temmuz 2013 Cuma 21:05 Türk Sanat Müziği Dinletisi

Fasl-ı Sultanahmet Grubu 23:15 Ender Doğan Konseri
20 Temmuz 2013 Cumartesi 21:05 Türk Halk Müziği Dinletisi

Fasl-ı Sultanahmet Grubu 23:15 Erdem Özdemir Konseri
21 Temmuz 2013 Pazar 21:05 Tasavvuf Müziği Dinletisi

Fasl-ı Sultanahmet Grubu 23:15 Esat Kabaklı Konseri
22 Temmuz 2013 Pazartesi 21:05 Türk Sanat Müziği Dinletisi

Fasl-ı Sultanahmet Grubu 23:15 Türk Sanat Müziği Dinletisi

Fasl-ı Sultanahmet Grubu
23 Temmuz 2013 Salı 21:00 Türk Halk Müziği Dinletisi

Fasl-ı Sultanahmet Grubu 23:05 Türk Halk Müziği Dinletisi

Fasl-ı Sultanahmet Grubu
24 Temmuz 2013 Çarşamba 21:00 Tasavvuf Müziği Dinletisi

Fasl-ı Sultanahmet Grubu 23:05 Tasavvuf Müziği Dinletisi

Fasl-ı Sultanahmet Grubu
25 Temmuz 2013 Perşembe 21:00 Türk Sanat Müziği Dinletisi

Fasl-ı Sultanahmet Grubu 23:05 Türk Sanat Müziği Dinletisi

Fasl-ı Sultanahmet Grubu
26 Temmuz 2013 Cuma 21:00 Türk Halk Müziği Dinletisi

Fasl-ı Sultanahmet Grubu 23:05 Ahmet Turan Şan Konseri
27 Temmuz 2013 Cumartesi 21:00 Tasavvuf Müziği Dinletisi

Fasl-ı Sultanahmet Grubu 23:05 Grup Dergah Konseri
28 Temmuz 2013 Pazar 21:00 Türk Sanat Müziği Dinletisi

Fasl-ı Sultanahmet Grubu 23:05 Eşref Ziya Terzi Konseri
29 Temmuz 2013 Pazartesi 21:00 Türk Halk Müziği Dinletisi

Fasl-ı Sultanahmet Grubu 23:05 Türk Halk Müziği Dinletisi

Fasl-ı Sultanahmet Grubu
30 Temmuz 2013 Salı 20:50 Tasavvuf Müziği Dinletisi

Fasl-ı Sultanahmet Grubu 22:50 Tasavvuf Müziği Dinletisi

Fasl-ı Sultanahmet Grubu
31 Temmuz 2013 Çarşamba 20:50 Türk Sanat Müziği Dinletisi

Fasl-ı Sultanahmet Grubu 22:50 Türk Sanat Müziği Dinletisi

Fasl-ı Sultanahmet Grubu
1 Ağustos 2013 Perşembe 20:50 Türk Halk Müziği Dinletisi

Fasl-ı Sultanahmet Grubu 22:50 Türk Halk Müziği Dinletisi

Fasl-ı Sultanahmet Grubu
2 Ağustos 2013 Cuma 20:50 Tasavvuf Müziği Dinletisi

Fasl-ı Sultanahmet Grubu 22:50 Özdemir Erdoğan Konseri
3 Ağustos 2013 Cumartesi 20:50 Tasavvuf Müziği Dinletisi

Fasl-ı Sultanahmet Grubu 22:50 Kur’anı Kerim Tilaveti

Mevlid-i Şerif Kıraatı
4 Ağustos 2013 Pazar 20:45 Türk Sanat Müziği Dinletisi

Fasl-ı Sultanahmet Grubu 22:50 Mustafa Demirci Konseri
5 Ağustos 2013 Pazartesi 20:45 Türk Halk Müziği Dinletisi

Fasl-ı Sultanahmet Grubu 22:50 Türk Halk Müziği Dinletisi

Fasl-ı Sultanahmet Grubu
6 Ağustos 2013 Salı 20:45 Türk Sanat Müziği Dinletisi

Fasl-ı Sultanahmet Grubu 22:50 Türk Sanat Müziği Dinletisi

Fasl-ı Sultanahmet Grubu
7 Ağustos 2013 Çarşamba 20:45 Türk Halk Müziği Dinletisi

Fasl-ı Sultanahmet Grubu 22:50 Türk Halk Müziği Dinletisi

Fasl-ı Sultanahmet Grubu 8 Ağustos 2013 Perşembe

 

Beyazıt Ramazan Etkinlikleri 2013

TARİH PROGRAM SAATİ İFTAR SONRASI PROGRAM PROGRAM SAATİ TERAVİH SONRASI PROGRAM
9 Temmuz 2013 Salı 21:10 Tasavvuf Müziği Dinletisi
Fasl-ı İstanbul Grubu 23:25 Recep Alper Çevirel Konseri
10 Temmuz 2013 Çarşamba 21:10 Tasavvuf Müziği Dinletisi
Fasl-ı İstanbul Grubu 23:25 Tasavvuf Müziği Dinletisi
Fasl-ı İstanbul Grubu
11 Temmuz 2013 Perşembe 21:10 Tasavvuf Müziği Dinletisi
Fasl-ı İstanbul Grubu 23:25 Tasavvuf Müziği Dinletisi
Fasl-ı İstanbul Grubu
12 Temmuz 2013 Cuma 21:10 Tasavvuf Müziği Dinletisi
Fasl-ı İstanbul Grubu 23:25 Ömer Çelik Konseri
13 Temmuz 2013 Cumartesi 21:10 Tasavvuf Müziği Dinletisi
Fasl-ı İstanbul Grubu 23:25 Uğur Işılak Konseri
14 Temmuz 2013 Pazar 21:10 Tasavvuf Müziği Dinletisi
Fasl-ı İstanbul Grubu 23:25 Ahmet Özhan Konseri
15 Temmuz 2013 Pazartesi 21:10 Tasavvuf Müziği Dinletisi
Fasl-ı İstanbul Grubu 23:25 Tasavvuf Müziği Dinletisi
Fasl-ı İstanbul Grubu
16 Temmuz 2013 Salı 21:05 Tasavvuf Müziği Dinletisi
Fasl-ı İstanbul Grubu 23:15 Tasavvuf Müziği Dinletisi
Fasl-ı İstanbul Grubu
17 Temmuz 2013 Çarşamba 21:05 Tasavvuf Müziği Dinletisi
Fasl-ı İstanbul Grubu 23:15 Tasavvuf Müziği Dinletisi
Fasl-ı İstanbul Grubu
18 Temmuz 2013 Perşembe 21:05 Tasavvuf Müziği Dinletisi
Fasl-ı İstanbul Grubu 23:15 Tasavvuf Müziği Dinletisi
Fasl-ı İstanbul Grubu
19 Temmuz 2013 Cuma 21:05 Tasavvuf Müziği Dinletisi
Fasl-ı İstanbul Grubu 23:15 İstanbul Sazendeleri Konseri
20 Temmuz 2013 Cumartesi 21:05 Tasavvuf Müziği Dinletisi
Fasl-ı İstanbul Grubu 23:15 Ertuğrul Erkişi Konseri
21 Temmuz 2013 Pazar 21:05 Tasavvuf Müziği Dinletisi
Fasl-ı İstanbul Grubu 23:15 Orhan Hakalmaz Konseri
22 Temmuz 2013 Pazartesi 21:05 Tasavvuf Müziği Dinletisi
Fasl-ı İstanbul Grubu 23:15 Tasavvuf Müziği Dinletisi
Fasl-ı İstanbul Grubu
23 Temmuz 2013 Salı 21:00 Tasavvuf Müziği Dinletisi
Fasl-ı İstanbul Grubu 23:05 Tasavvuf Müziği Dinletisi
Fasl-ı İstanbul Grubu
24 Temmuz 2013 Çarşamba 21:00 Tasavvuf Müziği Dinletisi
Fasl-ı İstanbul Grubu 23:05 Tasavvuf Müziği Dinletisi
Fasl-ı İstanbul Grubu
25 Temmuz 2013 Perşembe 21:00 Tasavvuf Müziği Dinletisi
Fasl-ı İstanbul Grubu 23:05 Tasavvuf Müziği Dinletisi
Fasl-ı İstanbul Grubu
26 Temmuz 2013 Cuma 21:00 Tasavvuf Müziği Dinletisi
Fasl-ı İstanbul Grubu 23:05 Erol Parlak Konseri
27 Temmuz 2013 Cumartesi 21:00 Tasavvuf Müziği Dinletisi
Fasl-ı İstanbul Grubu 23:05 Aykut Kuşkaya Konseri
28 Temmuz 2013 Pazar 21:00 Tasavvuf Müziği Dinletisi
Fasl-ı İstanbul Grubu 23:05 Bedirhan Gökçe Şiir Dinletisi
29 Temmuz 2013 Pazartesi 21:00 Tasavvuf Müziği Dinletisi
Fasl-ı İstanbul Grubu 23:05 Tasavvuf Müziği Dinletisi
Fasl-ı İstanbul Grubu
30 Temmuz 2013 Salı 20:50 Tasavvuf Müziği Dinletisi
Fasl-ı İstanbul Grubu 22:50 Tasavvuf Müziği Dinletisi
Fasl-ı İstanbul Grubu
31 Temmuz 2013 Çarşamba 20:50 Tasavvuf Müziği Dinletisi
Fasl-ı İstanbul Grubu 22:50 Tasavvuf Müziği Dinletisi
Fasl-ı İstanbul Grubu
1 Ağustos 2013 Perşembe 20:50 Tasavvuf Müziği Dinletisi
Fasl-ı İstanbul Grubu 22:50 Tasavvuf Müziği Dinletisi
Fasl-ı İstanbul Grubu
2 Ağustos 2013 Cuma 20:50 Tasavvuf Müziği Dinletisi
Fasl-ı İstanbul Grubu 22:50 Taşkın Savaş Konseri
3 Ağustos 2013 Cumartesi 20:50 Tasavvuf Müziği Dinletisi 22:50 Kur’an-ı Kerim Tilaveti
Mevlid-i Şerif Kıraatı
4 Ağustos 2013 Pazar 20:45 Tasavvuf Müziği Dinletisi
Fasl-ı İstanbul Grubu 22:50 Nejdet Kaya Konseri
5 Ağustos 2013 Pazartesi 20:45 Tasavvuf Müziği Dinletisi
Fasl-ı İstanbul Grubu 22:50 Tasavvuf Müziği Dinletisi
Fasl-ı İstanbul Grubu
6 Ağustos 2013 Salı 20:45 Tasavvuf Müziği Dinletisi
Fasl-ı İstanbul Grubu 22:50 Tasavvuf Müziği Dinletisi
Fasl-ı İstanbul Grubu
7 Ağustos 2013 Çarşamba 20:45 Tasavvuf Müziği Dinletisi
Fasl-ı İstanbul Grubu 22:50 Tasavvuf Müziği Dinletisi
Fasl-ı İstanbul Grubu
8 Ağustos 2013 Perşembe

Ramazan Etkinlikleri Resimleri