Ana sayfa Gezilecek Yerler

Maslak Kasrı – Şişli / İstanbul

Maslak Kasrı - 01

Bu yazımızda sizlere Osmanlı Dönemi’nden kalma Maslak Kasrı ile ilgili bilgiler vermek istiyoruz. İstanbul’da Büyükdere Caddesi’nde, İstinye ve Tarabya kavşakları arasında bulunan Maslak Kasrı, II. Mahmut döneminde inşa edilmiş ve Abdülaziz döneminde gerekli düzenlemeler yapıldıktan sonra da bugünkü halini almıştır. II. Abdülhamit Maslak Kasrı’nı av köşkü ve dinlenme yeri olarak kullanmıştır. Ayrıca Abdülhamit, V. Murat’ın tahttan indirildiğini ve yeni hükümdar olduğunu Maslak Kasrı’nda öğrenmiştir.

Maslak Kasrı

Kasrın bölümleri; Kasr-ı Hümayun, Mabeyn-i Hümayun, Paşalar Dairesi, Çadır Köşkü ve Limonluk’tan oluşmaktadır. Mimari açıdan diğer Osmanlı eserlerine oranla daha sade bir görünüme sahip olan köşkün farklı bölümlerinde Abdülhamit’in tuğrası yer almaktadır.

Kasr-ı Hümayun: Bu bölümde Sultan Abdülhamit’in çalışma ve yatak odası sergilenmektedir. İki kattan oluşan binanın girişinin iki tarafında sütunlar üzerine oturtulmuş balkon yer almaktadır. Odaların tavanları ise renkli kalem süslemeleriyle donatılmıştır.

Mabeyn-i Hümayun: Sultanın özel dairesi olan bu yapı, oldukça küçük ve tek katlıdır. Buradan geçerek ulaşılan limonlukta birbirinden kıymetli bitkiler,fern ağaçları, muzlar, kamelyalar bulunmaktadır.

Çadır Köşk: Kasrın dikkat çeken bölümlerinden biri olan Çadır Köşk, sekizgen bir planda inşa edilmiş ve ahşap işçiliğiyle ziyaretçileri kendisine hayran bırakıyor.

Paşalar Dairesi: Tek katlı olarak inşa edilen dairenin içinde bir de hamam bulunduğunu hatırlatalım.

 

Giriş Ücreti Ve Ziyaret Saatleri

Maslak Kasrı, Milli Saraylar’a bağlı olduğu için Pazartesi ve Perşembe günleri ziyaretçilerine kapalıdır.  Kasrı 09.00 – 17.00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

Giriş Ücreti: Maslak Kasrı’na giriş için ödemeniz gereken ücret ise; tam 5 TL, indirimli 2,5 TL’dir.

 

Maslak Kasrı Nerede, Nasıl Gidilir?

Adres: Büyükdere Caddesi Maslak – Şişli / İstanbul

Telefon:  (0212) 346 19 07

Nasıl gidilir?: Maslak Kasrı’na ulaşım imkanları oldukça fazladır. Kasra ulaşmak için aşağıda belirttiğimiz toplu taşıma seferlerini kullanarak gidebilirsiniz.

  • Maslak Kasrı’na İETT seferlerini kullanarak gitmek için Şişli Atatürk Sanayi Kavşak Otobüs Durağı’nda inebilirsiniz. (İndikten sonra 150 metre kadar yürümeniz gerekecek.)
  • Maslak Kasrı’na Metro ile ulaşım sağlamak için Sarıyer Darüşşafaka Metro İstasyon Durağı’nda inerek ulaşabilirsiniz. (İndikten sonra yaklaşık 600 metre yürümeniz gerekecek.)

 

Maslak Kasrı Fotoğrafları

 

Krokisi

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.