Ana sayfa İstanbul Beyoğlu

Orhan Kemal Müzesi – Beyoğlu / İstanbul

Orhan Kemal Müzesi

Orhan Kemal Müzesi, Orhan Kemal’in anısını yaşatmak üzere İstanbul-Beyoğlu’nda kurulan müzedir. Müzede yazarın fotoğrafları, kitaplarının orijinal ilk baskıları, mektupları, özel eşyaları bulunmaktadır. Üç katlı bu binada ayrıca bir kitaplık ve alt katta İkbal Kahvesi adında bir kahve bulunur.

Orhan Kemal Hakkında Genel Bilgi

Türk edebiyatının ölümsüz yazarlarından birisi olan Adanalı yazarımız Orhan Kemal, yazdığı eserler ile yalın gerçekliği yorum katmadan betimleyen bir yazardır. Asıl adı Mehmet Raşit Öğütçü’dür. Muhteşem akıcı dilini kendine has sadeliği ile birleştiren yazar Türk edebiyatındaki en duygu yüklü yazarlarındandır.

1970 yılında kaybettiğimiz usta yazar, edebiyatımızın toplumcu gerçekçi kısmında ün kazanmıştır. 27 roman ve 19 öykü kitabı vardır. Baba Evi, Ekmek Kavgası, Hanımın Çiftliği, 72. Koğuş kitapları en meşhurları arasındadır. 1972 yılından beri yazarın adına roman armağanı da verilmektedir. Orhan Kemal yoksul kesimi, işçileri, öğrencileri gerçekçi bir dille anlatan, insan ve toplum ilişkisini başarılı bir şekilde yansıtan usta yazarımızdır. Birçok yapıtı film ya da dizi olarak da gösterilmiştir.

Müzede Neler Var?

Müze içerisinde Orhan Kemal’in özel eşyalarından kitaplarına ve fotoğraflarına kadar birçok şeyi görmeniz mümkün. Kullandığı daktiloyu, aile fotoğraflarını ve şahsi fotoğraflarını, gözlüğünü de görebilirsiniz. Eğer edebiyata az da olsa ilginiz varsa, bu müze görülmesi gereken yerlerden biridir. Müzeler arasında Orhan Kemal’inki oğlu Işık Öğütçü öncülüğünde açılma ayrıcalığına sahiptir. Ayrıca müzede Abdülkadir Kemali Bey’in İstiklal Madalyası vesikasında Gazi Mustafa Kemal’in orijinal ıslak imzasını da görebilirsiniz.

Orhan Kemal Müzesi Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücreti

Ziyaret Saati: Her gün 10.00 – 18.00   Pazar günleri kapalıdır.

Giriş Ücreti: Tam 10TL – Öğrenci 5TL. dir.

Orhan Kemal Müzesinden Fotoğraflar

Orhan Kemal Müzesi Nerede, Nasıl Gidilir?

Adres: Kılıçalipaşa Mah. Akarsu Yokuşu Sk. No: 30 – Beyoğlu / İstanbul

Telefon: (0212) 252 88 38

Nasıl gidilir?: Müze Beyoğlu’nun Kılıçali Paşa Mahallesinde yer almaktadır. İtalya Konsolosluğuna 470 metre uzaklıktadır. Çaprazında Rose Marine restoranı bulunmaktadır. Adresi çok açık olduğu için kolayca bulunabilecek bir yerde yer almaktadır. Eğer konaklamayı düşünüyorsanız müzenin yakınında Hotel Villa Zurich, Witt İstanbul Hotel, Nidya Hotel Galataport, The Marions Suite otelleri yer almaktadır. Buralarda konaklayabilirsiniz. Ayrıca müze gezisi sonrası müzenin altındaki kahvede çay, kahve içebilir yorgunluğunuzu atabilirsiniz. Işık Öğütçü’ye rastlayabilir ve babasını bir de onun ağzından dinleyebilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.