Alaçatı Otelleri Konaklama Ve Gezilecek Yerler / İzmir

Alaçatı Otelleri
Alaçatı Gezilecek Yerler 01

Son yılların popüler tatil beldelerinden Alaçatı, İzmir Çeşme’nin bir beldesidir. Ege denizi ile kıyısı olan Alaçatı, yerli ve yabancı turistler tarafından büyük ilgi görüyor. Her yıl binlerce tatilciye ev sahipliği yapan beldenin güzel bir coğrafyası var. 1800’lü yılların başında bataklık olan Alaçatı sadrazamın emriyle kurutulmuş ve bataklığı kurutmak için gelen Rumların meskeni haline gelmiştir. Alaçatı’da esen rüzgarlar bölgeyi serinleterek aşırı sıcakların oluşmasını engeller. Yılın yaklaşık üçyüz otuz günü rüzgarlı geçer bu nedenle sörfçülerin merkezi haline gelmiştir.

Alaçatı’da keyifli bir tatil geçirmek istiyorsanız konaklama yerinizi önceden belirleyip keyfinizin kaçmasını engellemeniz gerekiyor. Zira yoğun talep sonucunda otellerde boş oda kalmayabiliyor. Kıyıda yer alan otellerde kalmak isteyebilirsiniz ancak oteliniz biraz uzakta olsa, Alaçatı’nın heryerinin güzel olduğunu her sokağında başka bir ayrıntı olduğunu fark edeceksiniz.

Önemli Bilgi: İzmir’in keşfedilmemiş yerlerini keşfetmek, tarihi sokaklarında gezmek ve en güzel koylarında yüzmek istiyorsanız İzmir’de gezilecek yerler için oluşturduğumuz listemize mutlaka bir göz atın, pişman olmayacaksınız. :)

Alaçatı’da Ne Yenilir ?

Alaçatı’da daha çok Rum ve Girit mutfağının etkileri görülüyor. Restoranlar çok şık dekore edilmiş adeta dergi kapağından fırlamış gibi. Birçoğunun yemyeşil bahçesi var. Alaçatı’da özellikle kahvaltılar önemli. Konaklama yerleri misafirlerine hakiki ballarla, bahçelerden toplanan taze domates ve biberle, köy yumurtasıyla harika kahvaltı tabakları hazırlıyorlar. Alaçatı’nın meşhur evleri genellikle restoran olarak kullanılmaktadır. Alaçatı’ya gidecekseniz özellikle beldenin meşhur yöresel lezzeti Kabak çiçeği dolmasını tatmanızı öneriyoruz. Ayrıca kömür ateşinde balık, sakız reçeli, Alaçatı kavununu yemelisiniz.

 

Alaçatı’da Ne Yapılır ?

Otellerin düzenledikleri etkinliklere katılabilir, su sporlarıya ilgilebebilir, bisiklet turları yapabilirsiniz. Bunun dışında Schengen vizesinede sahip oluyorsunuz dilerseniz feribot aracılığı ile Yunanların ünlü Sakız adasını gezebilirsiniz. Yaklaşık 45 dk sürecek yolcluğun ardından Sakız Adası’nda olacaksınız. Sitemizden Sakız Adası’nın tanıtım yazısını bulabilirsiniz. Ege sularında suyun tadını sörf ile çıkartabilirsiniz. Meşhur Antika pazarından tarihi dokulu birkaç eser alabilir, Alaçtı pazarından alışveriş yapabilirsiniz. Arnavut kaldırımlı dar sokaklarda ailenizle Alaçatı’yı gezebilirsiniz.

Alaçatı gittiğinizde yapmadan dönmemeniz gerekenler;

Antika pazarını gezmeden,
Rüzgar sörfü yapmadan,
Geceleri kumsalların nabzını yoklamadan,
Sakız reçelini yemeden,
Alaçatı’nın ünlü kendine has evlerini görmeden dönmemenizi öneriyoruz.

 

Gezilmesi Gereken Yerler
Damla Sakızı Ağaçları,
Alaçatı Evleri,
Yel Değirmenleri,
Ildır Köyü gezmeniz gereken yerler arasında.

 

Alaçatı’ya Nasıl Gidilir ?

İstanbul Alaçatı 640 kilometre ve araçla ortalama 9 saat,

Bursa Alaçatı 410 kilometreve araçla ortalama 5 saat 30 dakika,

Ankara Alaçatı 660 kilometreve araçla ortalama 9 saat,

Antalya Alaçatı 535 kilometre ve araçla ortalama 8 saat sürmektedir.

 

Alaçatı Otelleri Ve Konaklama Yerleri ?

Bu güzel beldeye gitmek için karar verdiğiniz ama nerede kalacaksınız ? Beldenin neredeyse her yerinde deniz ve plaja yakın otel veya pansiyon bulabilmek mümkün. Dilerseniz ev kiralayabilir, sıcak bir aile ortamı oluşturabilirsiniz. Bulunduğunuz otele göre değişmekle birlikle Alaçatı’da bir konaklama yerinde gecelik yaklaşık 100-250 TL arası bir ücrette kalabilirsiniz. Sizler için konaklayabileceğiniz birkaç yeri listeledik;

 

Sultan Konak 

Adres :  Haci Memis Mahallesi 2076 Sok. No:4, Alaçatı, Çeşme, Türkiye

Telefon: 0532 133 4668

 

Lilamor Hotel

Adres : Hacimemis Mah, 2056 Sokak, No: 7, Alaçatı, Çeşme 35937, Türkiye

Telefon: 0232 716 6393

 

Alaçatı Ev Otel

Adres: Hacimemis Mh,2016 sok no 17, Alaçatı, Çeşme 35930, Türkiye

Telefon: 0232 716 0949
Yukarı Sokak

Adres: Tokoglu Mah. 1031 Sok. No:2, Alaçatı, Çeşme 35397, Türkiye

Telefon: 0232 716 7151


Çiftekuyu Otel

Adres: Hacimemis Mah. 2038 Sok. No:26, Alaçatı, Çeşme 35930, Türkiye

Telefon: 0554 678 18 96

 

Değirmen Otel

Adres: Tok Oğlu Mah. Değirmen Sok. No 3 Çeşme, Alaçatı, Çeşme, Türkiye

Telefon: 0232 716 6414

 

Havayolu İle Alaçatı’ya Ulaşım

Alaçatı’ya İzmir Adnan Menderes Havaalanı sadece 90 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır. Havalimanında transfer şirketleri ya da ulaşımınızı sağladığınız havayolu şirketlerinin özel servislerini ile veya dilerseniz araba kiralayarak ulaşabilirsiniz. Yaklaşık 45 dakika sürecek bir yolculuğun ardından Alaçatı’ya ulaşacaksınız.

 

Otobüsle Alaçatı’ya Ulaşım

Alaçatıya otobüs ile ulaşım alternatiflerden biridir. Hemen hemen tüm ilerimizden Alaçatı’ya direkt otobüs seferleri düzenlenmektedir.

İzmir’den otobüsle ulaşmak için ise İzmir Garajdan veya Üçkuyular Garajdan Alaçatı otobüsüne binmeniz gerekmektedir yaklaşık bir saat sonra Alaçatı’da olacaksınız. Birçok firma sefer de özellikle yaz döneminde yoğunluk nedeniyle sefer sayıları arttırmaktadır.

Sizin için seçtiğimiz birkaç firma, detaylı bilgi için arayabilirsiniz.

Anadolu Turizm: 444 01 64

Kamil Koç: 444 0 562

Metro: 444 34 55

 

Denizyoluyla Alaçatı’ya Ulaşımda mümkündür.

Hususi Araç İle Ulaşım

Alaçatı’ya İstanbul üzerinden özel aracıyla gitmek isteyenler için Yenikapı-Bandırma feribotundan indikten sonra yaklaşık 340 kilometrelik bir rota ile Balıkesir-Manisa-İzmir takip ederek Alaçatı’ya ulaştırabilirsiniz. Özel araçla ulaşım avantajlı bir seçim olacaktır. Hususi aracınızla Alaçatı’yı özgürce gezebilir bulduğunuz her fırsatta çevresindeki bölgeleride ziyaret edebilirsiniz. Çevresinde yer alan Çeşme, Urla, Seferihisar gibi yerleride görmeninizi öneririz.

 

Alaçatı Resimleri

 

Alaçatı Korkisi