Ana sayfa Genel

Kapadokya’ya Gitmek İçin 5 Neden

Kapadokya
Kapadokya

Doğası, tabiatı ve rengarenk balonlarıyla süslü bir cennet Kapadokya. Peri bacaları ve yer altı şehirleriyle her yıl binlerce ziyaretçi ağırlayan Kapadokya, otantik atmosferiyle ülkemizin simgelerinden birisi. Eğer hala Kapadokya’yı hala görmediyseniz bölgeyi ziyaret etmenize sebep olacak neler varmış gelin birlikte inceleyelim.

Yüzyıllara Dayanan Kadim Tarihi

Kapadokya’nın her bir metresinde tarih saklıdır. Roma İmparatorluğu yönetiminden kaçan Hristiyanların coğrafi yapısı sebebiyle sığınağı haline gelen Kapadokya, Hristiyanlar son derece kutsal bir bölgedir. Erken Hristiyanlık döneminde kayalara oyulan evleri ve dünyanın ilk örnekleri olarak bilinen kiliseleriyle Kapadokya kalbinde kadim bir tarih barındırıyor. Tarihi yerler arasında bulunan Göreme, Avanos ve Uçhisar Kapadokya’ya gittiğinizde gezi listenize ekleyebileceğiniz ilk yerlerden olmalı.

Kapadokya Tarihi
Kapadokya Tarihi

Güneşin Muhteşem Doğuşu

Muhteşem peri bacaları manzarasıyla bütünleşen Kapadokya otelleri ile gittiğinizde mutlaka güneşin doğuşunu izlemelisiniz. Yeni güne başlarken sizi kendisine hayran bırakacak vadileri bir de sabahın erken saatlerinde seyretmelisiniz. İçiniz huzurla dolduktan sonra ise muhteşem bir kahvaltı yapma vakti de gelmiş demektir.

Mimari Harikalar Olan Yeraltı Şehirleri

UNESCO Dünya Kültürel Miras Listesi’nde bulunan Kapadokya’da 200’e yakın yeraltı şehri var. Mimari harikası olması sebebiyle ziyaretçilerini büyüleyen şehirler her daim ilgi odağı. Kaymaklı Yeraltı Şehri, Derinkuyu Yeraltı Şehri, Özkonak Yeraltı Şehri, Özlüce Yeraltı Şehri ve Mazı Yeraltı Şehri Kapadokya’ya gittiğinizde gezi planınıza dahil edebileceğiniz yerler arasında bulunuyor.

Meşhur Balon Turları

Balonlarla özdeşleşen Kapadokya’da yerli yabancı turistler bu turlara mutlaka katılır. Kapadokya’yı kuşbakışı izleyebileceğiniz balon turlarıyla birbirinden güzel fotoğraf kareleri yakalayabilirsiniz. Sabahın ilk ışıklarında yola çıkıp bu aktiviteye katılmanın keyfini herkes mutlaka yaşamalı.

Yöreye Özgü Dünyaca Ünlü Lezzetleri

Kapadokya lezzetleriyle de oldukça meşhur. Kapadokya mutfağının en meşhur lezzetlerinden birisi tabii ki testi kebabı! Kapadokya’ya gittiğinizde mutlaka denemelisiniz. Bölgedeki etlerle yapılan et çorbası ve kebap türleri olmazsa olmazlardan. Damağınızı şenlendirecek lezzetler denemek isterseniz Kapadokya mutfağı doğru bir tercih olacaktır.

Bonus: Tarihi Taş Odalarda Konaklama Keyfi!

Kapadoka’ya gittiğinizde binlerce yıl önce kayalara oyulan şimdi ise otel olarak hizmet veren yerlerde konaklamak harika olmaz mıydı? Bu güzel kaya otellerde muhteşem manzaraya sahip odalarda dinlenebilir, Kapadokya’nın tüm güzelliğini bu büyülü atmosferde deneyimleyebilirsiniz. Gecelik konaklama fiyatları ise otellerin konseptlerine göre 200 – 1.300 TL arasında değişiyor. Kapadokya’da uygun fiyatlı muhteşem bir konaklama deneyimi için tek yapmanız gereken Kapadokya otel fırsatlarını kaçırmamak!

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.