Şehriban Kanyonu Kastamonu

Kastamonu tarih boyunca adından hep söz ettiren nadide şehirlerimizden biridir. Peki, Şehriban Kanyonu Kastamonu’nda ne yapılır ?Gerek milli mücadele sırasında gösterdiği çaba gerekse içinde barındırdığı eşsiz doğal güzellikleri ile hep bir gözde olmuştur şehir. Şehrin sakladığı doğal güzelliklerden bahsetmişken hemen Şehriban kanyonundan söz edelim size.

Şehriban kanyonun Kastamonu’nun Şenpazar ilçesinde bulunan eşsiz bir doğa harikasıdır. Dik yamaçları ile meşhur kanyon zaman zaman bir metreye kadar birbirine yaklaşmaktadır. 1997 yılında ilk kez Atlas ekibi tarafından geçilen kanyon hala gizemini koruyan ender yerlerdendir. Bin metre yüksekliğe kadar ulaşan birbirine neredeyse değecek kadar yakın duvarları arasından uzunca bir hat boyu bir çay vardır ve çayın döküldüğü yerde insan gücünün baş edemeyeceği kadar güçlü bir akıma sahiptir. Belki de bu nedenledir Şehriban kanyonuna “ölümle dans kanyonu” adı verilemesi. Bu çay Küre dağlarını ikinci kez bölme özelliğine sahiptir. Karadeniz ikliminin görüldüğü kanyonda yaz yağışları sebebi ile her mevsim debisi yüksek bir su taşıma potansiyeline sahiptir.

Kanyonun en tehlikeli noktasını ise Gelin Kaybeden Düzlüğü diye anılan Murdarlar kayası civarı oluşturmaktadır. Her ne kadar tehlikeli olursa olsun kanyonun insanı kendine çeken sürükleyici mükemmel bir cazibesi vardır.

 

Şehriban Kanyonu Fotoğrafları

 

Şehriban Kanyonu Nerede, Nasıl Gidilir?

Özel aracınız ile ya da otobüsle Kastamonu’ya ulaşım sağladıktan sonra Şenpazar ilçesine rotanızı çevireceksiniz. Şehriban kanyonu, Dağlı dereköy ve kum köy mevkiinde bulunan Şenpazar çayı üzerinde bulunur.

Nerede Kalınır Ne Yenir?

Kastamonu’ya gittiğinizde mutlaka yöreye has ekşili pilavı tadın deriz. Yoğurdu asma yaprağı bölgeye has bulguru ile sunulan mükemmel bir lezzet. Kastamonu’da 50’den fazla ekmek çeşidi yapıldığı bilinir bunların tadına kesinlikle bakın mutlaka damak tadınıza uyan bir çeşidi keşfedeceksiniz. Pastırmalı ekmek, tirit, soğuk servis edilen çorba ve daha sayamayacağımız zengin bir yemek kültürüne sahiptir Kastamonu. Şehriban kanyonu gezinizi tamamladıktan sonra otobanda bulabileceğiniz mekanlar da mevcuttur.

Aşağıda adreslerini vereceğimiz otellerde konaklayıp restoranlarda Kastamonu’ya has lezzetleri tadabilirsiniz. Eğer ki tercihiniz daha otantik daha tarik kokan yerlerden yana olacaksa Toprakçılar Konakları, Uğurlu Konakları ve Osmanlı Sarayı gibi yerler tam da size göre olacaktır.

Kaygusuz Otel: Topçuoğlu Mah. Vali Enis Paşa Cad. No: 21 Kastamonu Tel: 0366 212 55 67

Horozoğlu Restoran: Candaroğulları mah. İnebolu Cad. Altınbulut Sitesi A Blok No:1 / Merkez  Kastamonu  Türkiye Tel: 0366 212 22 10