Köprülü Kanyon Milli Parkı Antalya
Köprülü Kanyon Milli Parkı Antalya

Ülkemizin ve Antalya’nın en önemli rafting merkezini içerisinde barındıran, 1973 yılında milli park ilan edilen Köprülü Kanyon Milli Parkı hakkında merak edilenlere yazımızın devamında ulaşabilirsiniz.

Kanyon Hakkında Detaylı Bilgiler

Köprülü Kanyon Milli Parkı Antalya
Köprülü Kanyon Milli Parkı Antalya

Kanyon, adını Köprüçay Irmağı üzerindeki Roma Dönemi’nde inşa edilen, bugünkü adıyla Oluk Köprüden alır. Tarihi Olukköprü Köprü Çayın üstünde 22 metre uzunlukta, 35 metre yükseklikte ve 2,70 metre genişliğe sahip antik dönemden kalmış bir eserdir. Köprü üzerinde en son yapılan restorasyon ve çevre düzenleme çalışmalarını 1997 yılında Karayolları üslenmiştir.

1973 yılında milli park ilan edilen Köprülü Kanyon, 35.719 hektarlık bir alanı kapsıyor. Dünya Bankası uzmanlarıyla birlikte yürütülen BM GEF II Biyoçeşitlilik ve Doğal Kaynak Yönetimi Projesi kapsamında Türkiye’de seçilen dört doğal alandan biri olma özelliğine sahip.

Antalya’ya 90 km uzaklıktaki Manavgat ilçesinde yer alan Kanyonun başlangıcı Isparta’nın güneydoğusunda bulunan Kasımlar Beldesi. Bitiş noktası ise Yaklaşık 25 kilometre uzaklıktaki Antalya’nın Değirmenözü Köyü.

Mili Parkın kaynak değeri ise Köprü Çayı. Bolasan Çaltepe Köyü ile Beşkonak arasında meydana getirdiği yarma vadi 14 kilometre uzunluğu ve 100 metreyi aşan duvar yüksekliği ile Ülkemizin en uzun kanyonlarından birisi olma özelliğini taşıyor.

Köprülü Kanyon Milli Parkı Rafting

Köprülü Kanyon Milli Parkı Antalya Rafting

Rafting, raft adı verilen botlarla, debisi yüksek nehirlerde yapılan eğlenceli ve heyecan verici bir nehir sporudur. Raftingde amaç içinde bulunduğunuz raftı (botu) devirmeden, küreklerle yönlendirerek hızlı akan suda kayalar ve engeller arasından geçirmektir.

Bölgeyi turistik açıdan son derece değerli kılan Köprüçay Irmağı, rafting spor için son derece ideal ve bilindik bir bölgedir. Irmağın son derece değişken bir dokusu olması rafting sporu için ideal bir alan sağlamaktadır. Zorluk derecesi olarak yeni başlayanlara daha çok hitap eden parkurlarının da olması nedeni ile Köprülü Kanyon, ilk defa rafting yapacaklar için en doğru yer diyebiliriz.

Bölge, rafting severlerin son derece keyif aldığı bir rota. Bölgeyi turistik açıdan canlı kılan en önemli unsur rafting sporu desek abartmış olmayız sanırım. Öyle ki bölgede rafting hizmeti veren yaklaşık 50 civarında firma bulunuyor. Bu firmaların çoğu, sizi otelinizden alarak kanyona getiriyor. Kask, kürek, can yeleği ve bot firma tarafından sizlere ücretsiz olarak veriliyor. Ayrıca fiyatlara öğle yemeğini dahil eden firmalar de bulunuyor. Rafting yaptıktan sonra tekrar otelinize bırakıyorlar.

14 kilometre olan parkurda, rafting turları genellikle 10:30-11.00 saatlerinde başlayıp ortalama 2,5 saat sürüyor. Rafting sezonu 1 Mayıs-30 Ekim tarihleri arasındaki dönemi kapsıyor. En yoğun olarak rafting yapılan dönem ise Temmuz, Ağustos ve Eylül ayları.

Bölgede yapılabilecek tek aktivite rafting değil elbette. Trekking, canyoning, bisiklet turu ve dağ bisikleti, river yoga, tırmanış, balık tutma, binicilik, jeep safari, paintball ve takım aktiviteleri yanı sıra yaban hayatı gözlemleme ve günübirlik kamp gibi çok sayıda aktivite seçeneğiniz olduğunu da unutmayın.

Köprülü Kanyon Gezilecek Yerleri

Köprülü Kanyon Milli Parkı Gezilecek Yerler
Köprülü Kanyon Milli Parkı Gezilecek Yerler

Buraya kadar gelmişken gezip görebileceğiniz birkaç farklı yer olduğunu hatırlatmak isterim. Buraya yalnızca 11 kilometre uzakta olan M.Ö 5. Yüzyılda kurulmuş Selge Antik Şehri (Altınkaya Köyü) vaktiniz varsa gezilmesi gereken yerlerden birisi. Üstünde yaşam olan Selge Antik Kenti, tiyatrosu, agorası, Zeus ve Artemis tapınakları, sarnıçlar, su kemeri, Köprüçayı ve Kocaçay üzerinde bulunan Oluk ve Büğrüm Köprüleri yanı sıra peribacaları, adam kayaları, şeytan kayaları, ilginç yeryüzü şekilleri ve zakkumları ile çok özel bir manzaraya sahip.

Serik-Manavgat yolu üstünden sapılan Büğrüm Köprü bölgesinde Büğlüm Köprü Piknik Alanı mevcuttur. Antalya’nın meşhur yaz sıcağından kaçmak isteyenlerin hafta sonları çok yoğun ilgi gösterdiği bir yerdir. Piknik alanı içerisinde tuvaletler, çeşmeler ve seyir terası bulunmaktadır.

Köprü Çayı’nın ayırdığı Toros Dağları içerisinde ortaya çıkan yaylaları ziyaret ederek yeşilin pek çok tonunu hayranlıkla izleyip bol bol oksijen depolayabilirsiniz. Ayrıca dilerseniz Manavgat Şelalesi de gezip görebileceğiniz noktalardan birisi.

Köprülü Kanyon Resimleri

Köprülü Kanyon Milli Parkı Nerede? ve Nasıl Gidilir?

Köprülü Kanyon Milli Parkı Nerede? ve Nasıl Gidilir?
Köprülü Kanyon Milli Parkı Nerede? ve Nasıl Gidilir?

Adres: Bozyaka Mahallesi, Manavgat / ANTALYA

Ulaşım: Antalya’ya 90 kilometrelik bir uzaklıkta Manavgat ilçesinde yer alan Kanyon’a Antalya merkezden yola çıkıp Serik ve Manavgat’ın arasında bulunan Toroslara doğru ilerlemelisiniz. Yaklaşık 40 kilometre sonra Bozyaka Bucağına varmadan yol ikiye ayrılıyor. Bu ayrımda “Köprülü Kanyon” ışıklı tabelası ile karşılaşacaksınız. Bu tabelaları takip ederek kanyona ulaşabilirsiniz. Konum bilgisi için tıklayın.

Antalya’yı biraz daha tanıma fırsatınız varsa; Sizler için oluşturduğumuz Antalya’da gezilecek yerleri listesine bir göz atmanızı öneririz. :)