Türkiye eşsiz güzelliklerle dolu bir ülke ve siz de dünyaya açılmadan önce ülkemizi keşfetmek isteyenlerdenseniz doğru adrestesiniz. Sizin için mutlaka gezilmesi gereken tarihi yerleri araştırdık ve bir liste hazırladık. Bu listeyi detaylı bir şekilde incelemenizi tavsiye ederiz. Zira daha önce görmediğiniz ve hatta duymadığınız yerler mutlaka çıkacaktır. O yerleri belirleyerek bir rota çizin ve hayatınızın en keyifli gezi tatilini planlamaya başlayın!

1. Efes Antik Kenti

UNESCO Dünya Mirasları Listesi’nde yer alan Efes Antik Kenti, listemizin de ilk sırasında bulunuyor. İzmir’de bulunan bu antik kent, kendinizi bir anda yüzyıllar öncesinde hissetmenizi sağlayacak. Mimarisiyle de sizi çok etkileyecek olan antik kent, bundan 9 bin yıl öncesinde çok sayıda farklı medeniyetler döneminde yerleşim yeri olarak kullanılmış.

Beylikler döneminden kalma bir kent olduğu tahmin edilen Efes Antik Kenti, Romalılar tarafından da uzun süre yerleşim bölgesi olarak değerlendirilmiş. Antik kentte Meryem Ana Evi, Artemis Tapınağı, Celsus Kütüphanesi, Ashab-ı Keyf Mağarası, Çukuriçi Höyük, Selçuk Kalesi, St. John Bazilikası, İsa Bey Camii ve Hamamı bulunuyor.

2. Xanthos ve Letoon Antik Kentleri

Listemize Antalya’da bulunan, Fethiye’ye yaklaşık olarak 16 km uzaklıktaki Xanthos ve Letoon Antik Kentleri ile devam ediyoruz. Bu antik kentler de 1988 yılında UNESCO Dünya Mirasları Listesi’ndeki yerini aldı. M.Ö. 8. yy’da bu antik kentlerin bölgenin en önemli siyasi merkezi olduğu anlaşıldı. Aynı zamanda bölgenin önemli kültürel merkezlerinden biri olduğu da yapılan araştırmalar ile ortaya çıkarıldı.

3. Aspendos

 

Yine Antalya’da bulunan ve her yıl binlerce yerli, yabancı turisti ağırlayan Aspendos, sizin de görmeniz gereken tarihi yerlerden biridir. Burası muhteşem mimarisi ile adından çok daha uzun yıllar söz ettirecek gibi görünüyor. Aspendos’u ziyaret ettiğinizde sadece bu antik tiyatroyu görmekle kalmayacaksınız. Aynı zamanda sur duvarları ile çevrelenmiş olan tepenin hemen üzerinde de görülmeye değer tarihi yerler var. Bu yerlere agorayı, bazilikayı, anıtsal çeşmeyi, anıtsal takı, meclis binasını, caddeyi ve Helenistik tapınağı örnek olarak gösterebiliriz.

4. Myra Antik Kenti

Listemize Antalya ile devam ediyoruz ve sizlere Likya kentlerinden biri olan, günümüze kadar büyük bölümünü korumayı başaran Myra Antik Kenti öneriyoruz. Antik dönemde Myrrh olarak anıldığı anlaşılan bu antik kentin adı, ‘’Yüce Ana Tanrıçasının Yeri’’ anlamına geliyor. Bu antik kenti ziyaret ettiğinizde Aziz Nikolaus Kilisesi’ni, tiyatrosunu ve aynı zamanda son derece etkileyici görünen kaya mezarları da ziyaret edebilirsiniz. Bu arada Aziz Nikolaus yurt dışında Santa Klaus olarak bilinir ve bizzat Noel Baba olarak bilinen kişinin ta kendisidir.

5. Hasankeyf

Türkiye’de görülmesi gereken tarihi yerlerden bahsederken Hasankeyf’ten söz etmemek olanaksız! Batman’da yer alan Hasankeyf, Ilısu Barajı’nın altında kalmaya mahkum olmasıyla da biliyor. Hasankeyf içerisinde bulunan ticaret yolu nedeniyle dönemin en çok ziyaret edilen ve en çok konaklanan yerlerinden biri olarak değerlendiriliyor. Bu arada Hasankeyf’te kazı çalışmalarının halen devam ettiğini de bilmeyenler için aktaralım. Bu devam eden kazı çalışmalarında türbeler, köprüler, saraylar bulunmaya devam ediyor.

6. Zeugma Antik Kenti

Bu kez durağımız Gaziantep olacak. Zeugma Antik Kenti, kesinlikle ziyaret edilip görülmesi gereken tarihi yerlerden biridir. Sadece turistik amaçla değil, aynı zamanda dünyanın en ünlü arkeologlarının da zaman zaman ziyaret ettiği bu antik kentte, çok sayıda tarihi eser sergileniyor. Mezar stelleri, kabartmalar, heykeller ve mozaikler, antik kente adımınızı attığınız anda sizi karşılıyor. ‘’Çingene Kızı’’ adlı ünlü mozaik da burada bulunuyor.

7. Nemrut Dağı

Rotanızı Adıyaman’a çevirdiğinizde de mutlaka görülmesi gereken yerlerin başında Nemrut Dağı bulunuyor. Mimari kalıntıları ve antik mezarları ile ön plana çıkan bu tarihi bölgede özellikle anıtsal heykeller dikkat çekiyor. Burada bir kral mezarı olduğu da biliniyor ancak söz konusu mezar henüz keşfedilmiş değil.

Yazımızdan da anlaşılacağı üzere ülkemiz, çok uzun yıllar boyunca pek çok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Daha da önemlisi, görülmeye değer tarihi yerler sadece sıraladıklarımızdan ibaret değildir.

Eğer siz de bu eşsiz bölgeleri gezmek isterseniz, şimdiden bu yerlere uçuşunuzu planlamalısınız. Güvenilir ve konforlu bir seyahat arayanlar için en uygun uçak bileti Pegasus’ta! Eşsiz bir seyahat süreci yaşamanız için tüm detayların düşünüldüğü Pegasus, pek çok avantaj içeren uçuş paketi seçenekleri de sunuyor. Uygun fiyat ayrıcalığından faydalanmak için siz de hemen internet sitesini ziyaret edin, keyifli uçuşların tadını çıkarın!