Ana sayfa Rize Çamlıhemşin

Tar Deresi Şelalesi (Bulut Şelalesi) / Rize

Tar Deresi Bulut Şelalesi - 01

Ülkemizin dört bir yanında o kadar çok doğal güzellik, gezilmesi gereken yer var ki her gün yeni yerleri sizlere tanıtmaya devam ediyoruz. Bahar aylarında ayrı bir güzelliğe bürünen şelaleler yerli yabancı turistlerin ilgisini çekmeyi başarıyor. Rize ilinde toplam 45 kayıtlı şelale mevcut. Bunların en önemlisi, Türkiye’nin en yüksek şelalelerinden olan Tar Deresi üzerindeki Bulut Şelalesi’dir. Rize sınırları içinde, Çamlıhemşin‘de yer alan Bulut Şelalesi, Rize’ye yolu düşenlerin mutlaka görmesi gereken yerlerden birisidir. Peki Tar Deresi Şelalesi (Bulut Şelalesi) nerede, nasıl gidilir? ve en yakın konaklama yerleri nelerdir birlikte bir göz atalım.

Kısa Bilgi: Ayrıca Türkiye’de görülmesi gereken yerler ve Türkiye’deki Şelaleler için oluşturduğumuz gezi listelerimize de göz atabilirsiniz.

Tar Deresi Şelalesi (Bulut Şelalesi) Hakkında Genel Bilgi

Yılın büyük bir bölümünü yağışlı geçiren Doğu Karadeniz Bölgesi’nde şelalelerin fazla olması garipsenecek bir durum olmadığını söyleyebiliriz. Rize’deki şelalelerden biri olan Bulut Şelalesi, Çamlıhemşin ilçesinden akan Tar Deresi üzerinde bulunmaktadır. İlçe merkezine 2 kilometre mesafede bulunan şelale, 3 kademeli olmakla birlikte yaklaşık 250 metre yükseklikten dökülmektedir.

Bulut Şelalesi’ne yolu düşen ziyaretçilere bir de güzel sürpriz bekliyor. Ziyaretçiler için şelale çevresinde 2 kilometrelik atlı safari seferleri düzenleniyor. Ayrıca Bulut Şelalesi’ne giden yolun sadece yaya trafiğinde kullanılması için de çalışmaların devam ettiği belirtilmişti.

Çamlıhemşin için önemli turizm noktalarından biri olan Bulut Şelalesi, ülkemizdeki en yüksek rakımdan dökülen şelale olma özelliğine de sahip. Şelale çevresinde hem ata binebilir hem de yeşilin her tonunu barındıran doğada muhteşem bir yürüyüşe çıkabilirsiniz. Türkiye’deki gezilecek yerler listenize burayı da dahil etmenizi şiddetle öneriyoruz. Yakın zamanda yeşilin cenneti Rize bölgesini daha detaylı tanıtma imkanına da erişeceğiz. Biz bu yerleri hazırlarken sizde gezinizin keyfini çıkarın. :)

Konaklama İmkanları

  • Ekodanitap Natural Life (0464 651 77 87), Adres:  Aşağı Çamlıca Yolu Sapağı 1. Km, Çamlıhemşin/Rize
  • Dere Hotel (0464 656 66 22), Adres: Firtina Vadisi Camlihemsin Yolu14.km Camlihemsin/Rize
  • Demircioğlu Pokut Dağ Evi (0464 651 74 95), Adres: Pokut Yaylasi, Camlihemsin
  • Tasmektep Hotel (0464 651 70 10), Adres: Konaklar Mah. Halil Sisman Caddesi No:1

Tar Deresi Şelalesi Nerede, Nasıl Gidilir?

Adres: Tar Deresi Bulut Şelalesi Tabiat Anıtı – Çamlıhemşin / Rize

Nasıl gidilir?: Tar Deresi Şelalesi’ne gitmek için öncelikle Çamlıhemşin’e ulaşmanız gerekecek. Rize’ye yaklaşık 97 km uzaklıkta olan Çamlıhemşin’e dilerseniz kendi aracınızla dilerseniz Rize merkezden hareket eden araçlarla ulaşabilirsiniz. Eğer Çamlıhemşin’e Trabzon üzerinden gidecek olursanız 170 km’lik mesafe katetmeniz gerekecek.

Kısaca; Tar Deresi Bulut Şelalesi’ne, Rize’nin Çamlıhemşin ilçesine 11, Ayder Yaylası’na ise 7 kilometre mesafede bulunan Kaplıca köyü Tolikço Mahallesi’nden 2 kilometrelik bir patikayla ulaşılıyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.