Ana sayfa Büyükçekmece Kumburgaz Nerede, Nasıl Gidilir ? – Büyükçekmece / İstanbul

Kumburgaz Nerede, Nasıl Gidilir ? – Büyükçekmece / İstanbul

0
PAYLAŞ
Kumburgaz 01
Kumburgaz

Kumburgaz, İstanbul’a yaklaşık elli kilometre uzaklıktadır. Eski İstanbullular için önemli bir yere sahiptir belde, gazın ilk keşfedildiği yerdir. Çıkan gaza kumbur adı verilmiş beldede Kumburgaz adını almıştır zamanla. Geçmişte sahile bina inşaa etmek yasaktı, eski istanbul beyfendilerinin tatil beldesiydi. Zamanla herşey değişti kıyıya binalar inşaa edildi, betonlaşma zamanla her yere yayıldı. Bütün doğallığı, sadeliği ile güzelliğinden bir şey kaybetmedi.  İnce sıcacık kumlarla çevrili yaklaşık sekiz kilometre uzunluğunda plajı olan belde, tatilcilerin uğrak noktaları arasında.

Burada geceleri hanımlar gece pazarında alışveriş yaparken, erkekler okey geceleri düzenler. Sahilden güneşin batışını izleyerek, serin sularda günün yorgunluğunu atabilirsiniz. Fotoğraf makinenizle güneşin batışı sırasında anı ölümsüzleştirebilir, sevdiklerinizle hoş sohbetler edebilirsiniz.

İklim özellikleri ve bulunduğu bölge nedeniyle yerli ve yabancı turistlerin uğrak noktaları arasında yer alır. Yaz mevsimlerinde sıcaklık ortalaması otuz derece civarlarında seyretmektedir.

 

Kumburgaz Gezilmesi Gereken Yerler

Sahili ve doğal yaşam alanlarından başka gezilecek pek yeri olmamasına karşın, bölgenin en güzel kumsalına sahip. Tarihi eserler harap durumda ve çoğunluğu yıkılmış. Uzun kumsalı ve kıyı şerindeki kafeleriyle çok sevimli bir yer burası.

 

Kumburgaz’da Ne Yenilir ?

Hemen hemen her çeşit deniz mahsulü mevcut. Zaten kıyı bölgesi olması nedeniyle genellikle deniz ürünleri tüketiliyor. Sahil kıyısında çeşit çeşit restoranlar mevcut. Türk mutfak kültürünün pek dışına çıkılmamış. Ama Turistlere özel bazı özel mezeler ve bir kaç çeşit farklı tatlara da yer verilmemiş değil.

 

Kumburgaz Nerede, Nasıl Gidilir ?

İstanbul metrosuyla Beylikdüzüne gidilip otobüsler aracılığıyla da ulaşılabilir.

Kumburgaz Büyükçekmece’ye 13 km, Silivri’ye 20 km, İstanbul’a ise 56 km mesafededir.  Tatil beldesine kendi aracınızla gitmek isterseniz E-5’i veya TEM otoyolunu kullanabilirsiniz. Toplu taşıma araçlarıyla da ulaşabilirsiniz.

 

Kaç Saatte Gidilir ?

İstanbul – Kumburgaz  yaklaşık 56 kilometre mesafede ve araçla yaklaşık 1 saat 15 dakika kadar sürmektedir.

Ankara – Kumburgaz arası yaklaşık 506 kilometre mesafede ve araçla yaklaşık 6 saat 30 dakika kadar sürmektedir.

İzmir – Kumburgaz arası yaklaşık 619 kilometre mesafede ve araçla yaklaşık 9 saat kadar sürmektedir.

 

Kumburgaz Resimleri

 

 

Kumburgaz Krokisi

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.