Ana sayfa Türkiye Mersin

Yerköprü Şelalesi: Detaylı Gezi Bilgileri | Mersin

Mersin’in Mut ilçesine yaklaşık 35 kilometre uzaklıkta bulunan Yerköprü Şelalesi, 03 Mayıs 2011 tarihinde Tabiat Anıtı olarak tescillenmiştir. Yaklaşık 30 metre yükseklikten dökülen şelalenin de içerisinde bulunan alan 1. derece sit alanı olup çok zengin bir tabiat örtüsünü sahiptir.

Kısa Bilgi: Ayrıca Türkiye’de görülmesi gereken yerler ve Türkiye’deki Şelaleler için oluşturduğumuz gezi listelerimize de göz atabilirsiniz.

Yerköprü Şelalesi Hakkında Bilgiler

Yerköprü Şelalesi: Detaylı Gezi Bilgileri
Yerköprü Şelalesi: Detaylı Gezi Bilgileri

Şelale, Çevre ve Orman Bakanlığı Doğa koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü’nce 03 Mayıs 2011 tarihinde Tabiat Anıtı olarak tescillendi. Harika manzarası ve huzur dolu atmosferi ile yerli ve yabancı turistleri kendine hayran bırakmayı başaran Yerköprü Şelalesi sahanın büyük bir bölümünün 1. derece sit alanı olarak tescillenmiş olup, incirden, nar ağacına kadar çok zengin bir tabiat örtüsünü sahiptir.

Kısaca Şelalenin Genel Özellikleri

Ermenek çayı üzerinde bulunan Şelale yaklaşık 30 metre yükseklikten dökülmektedir. Kendisini oluşturan 200 metre uzunluğunda, 10 metre genişliğinde ve tabanı 10-15 metre derinliğinde göl olan su tünelinin içerisindeyse doğallığı bozulmamış sarkıt ve zengin bitki örtüsü yer alıyor. Şelalesinin döküldüğü yerin arkasında ayrıca bir göl ve bir de mağara bulunur.

Suların en çok olduğu nisan, mayıs ve haziran aylarında, ziyaretçiler için suyun karşısında ve üstünde bulunan iki ayrı seyir terasından büyüleyici manzarasını izlemek inanılmaz keyifli dakikalar geçirilmesini sağlıyor.

Şelale, çok sarp ve yabanıl bir doğa içerisinde olduğundan dağ bisikleti, doğa ve dağ yürüyüşü, kamp gibi etkinliklerinizi şelalenin çevresinde yapabilirsiniz. Fotoğraf tutkunları için eşsiz manzara ve güzellikler sunan şelaleye gelirken fotoğraf makinenizi sakın unutmayın.

Şelalede yüzmek ve çevresinde mangal yapmak yasak. Hem bölgenin güzelliğini korumak hem de oluşabilecek istenmeyen olayların önüne geçmek için alınmış bu kararları gayet yerinde buluyor ve kesinlikle uymanızı tavsiye ediyoruz.

Yerköprü Şelalesi Giriş Ücreti

Özel araç ile ulaşımın sağlandığı şelaleye girmek için 12 Lirası ücret ödemeniz gerekiyor.

Yerköprü Şelalesi Nerede? ve Nasıl Gidilir?

Adres: Evren Mahallesi, Mut / Gülnar – MERSİN

Ulaşım: Toplu taşıma ile ulaşımın olmadığı bu yere ulaşımı özel araç ya da taksi ile sağlayabilirsiniz. Mut’tan Ermenek istikametinde yaklaşık 22 kilometre gittikten sonra Evren köyüne gelmeden sola sapmalısınız.

Sonrasında ise şelalenin tabelaları karşınıza çıkıyor. Bu tabelaları kullanarak 9 kilometre daha devam ettikten sonra sağa dönüp toprak yola saptıktan sonra yaklaşık 900 metre daha devam ettikten sonra şelalenin girişine varılıyor. Aracınızı park ettikten sonra yaklaşık 600 metre yürümeniz gerekiyor. Konum bilgisi için tıklayın.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.