Grand Place - Brüksel - 01
Grand Place - Brüksel - 01

Belçika’nın başkenti konumunda olan Brüksel, bunun dışında Avrupa Birliği’ne de başkentlik yapmaktadır. Yine NATO Merkez Karargahı da Brüksel’de yer almaktadır. Avrupa gezisi için düşünebileceğiniz şehirlerden biri olan Brüksel, çok değil daha birkaç yüzyıl öncesine kadar bölgede bulunan bataklığın kurutularak şehrin bu alan üzerine inşa edilmesiyle kurulmuştur.

Brüksel’de 2 resmi dil bulunmaktadır. Halkın yüzde 80’e yakını Fransızca konuşurken geri kalan yüzde 20’lik kesim de Felemenkçe dilini konuşur. Şehrin nüfusu ise 1 milyon 830 bin civarındadır. Şehir dışardan fazlasıyla göç almıştır. Bunun en büyük nedeni ise Belçika vatandaşlığına geçişin diğer AB üyesi ülkelerine oranla daha kolay olmasıdır. Yabancı nüfusun Brüksel nüfusuna oranı yüzde 28 civarındadır.

Brüksel’de İklim Koşulları Nasıldır?

Şehirde daha çok okyanus iklimi görülmektedir. Kış aylarında havalar serin ve yağışlı olmakla birlikte, nadiren de olsa kar yağışı görülebilmektedir. Ortalama sıcaklık değerleri ise gündüz 4 ile 5 derece, geceleri ise – 1 derece civarında seyretmektedir. Yaz aylarında ise havalar sıcak ve kurak geçmektedir. Ortalama sıcaklık değerleri ise gündüz 20 ile 22 derece, geceleri ise 10 – 12 derece civarında seyretmektedir.

Brüksel’e Nasıl Gidilir?

Eğer tatiliniz için Brüksel’e gitmeye karar verdiyseniz şanslısınız ki ülkemizden düzenli olarak doğrudan uçuşlar bulunmaktadır. Çeşitli firmalar tarafından İstanbul’dan Brüksel’e direkt olarak yapılan uçuşlar yaklaşık olarak 3 buçuk saat sürmektedir. Brüksel Havaalanı’na ulaştıktan sonra şehir merkezine gitmek için en çok tercih edilen ulaşım aracı trendir. Her 15 dakikada bir hareket eden trene binerek yaklaşık yarım saat içinde şehir merkezine ulaşmış olursunuz. Eğer taksi ile gitmek istiyorsanız ortalama 40 Euro civarında bir ücreti gözden çıkarmanız gerekmekte.

Brüksel’e Gidilecek En Güzel Zaman Hangisidir?

Eğer Brüksel’e en doğru zamanda gitmeyi düşünüyorsanız Nisan, Mayıs, Haziran, Eylül ve Ekim aylarından birinde gitmenizi tavsiye edebiliriz.

Brüksel Gezilecek Yerler -Gezi Rehberi

Grand Place (Brüksel Şehir Meydanı): Başkentin en kalabalık noktalarının başında gelen Şehir Meydanı, gerek görsellik olarak sunmuş olduğu güzellikler, gerekse insanların yoğun olarak gezdiği bir alan olmasından dolayı görmeniz gereken yerlerden biri olduğunu söyleyebiliriz. Meydana yakın noktalarda turistik olarak ziyaret edebileceğiniz Eski Belediye Binası, Belçika Şehir Müzesi, Bira Müzesi, Belediye Sarayı gibi binaları dolaşıp bol bol fotoğraf çekebilir ve sosyal medya üzerinden arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz.

Hotel De Ville: Şehir meydanında bulunan bu yer, aslında Belediye Binası’dır. Buradan özellikle turistlere yönelik şehirle ilgili bilgiler, haritalar ve işinize yarayacak kısa notlar almanız mümkün.

İşeyen Çocuk Heykeli (Manneken Pis): Eminiz bu heykeli internette mutlaka görmüşsünüzdür. Brüksel’i simgeleyen heykellerin başında gelen İşeyen Çocuk Heykeli, şehir meydanına 5 dakikalık yürüme mesafesinde bulunuyor. Her ne kadar göze çok fazla hitap etmese de Brüksel’e kadar gelmişken İşeyen Çocuk Heykeli’ne uğrayarak hatıra fotoğrafı çektirmenizi tavsiye edebiliriz.

Atomium: Yapımı 1958 yılına dayanan bu kuleyi görmenizi mutlaka tavsiye ediyoruz. Yapının en önemli özelliği, atom çekirdeğinin 165 milyon kere büyütülmüş halini temsil etmektedir. Yapı olarak ilgi çekmeyi başaran kuleye girmek için belli bir ücret ödemeniz gerektiğini söylememizde fayda var.

Mini Europe - Brüksel
Mini Europe – Brüksel

Mini Europe: İstanbul’daki Miniatürk gibi olan bu müzeyi görmeden Brüksel gezinizi kesinlikle noktalamayın. Avrupa’nın en önemli şehirlerindeki tarihi yapıların minyatür versiyonlarının bulunduğu müzede, kendinizi bir anda mini Avrupa turunda hissedeceksiniz. İtalya’daki Pizza Kulesi’nden Paris’teki Eyfel Kulesi’ne kadar birçok turistik yapının minyatür versiyonlarını bu müzede görebilirsiniz.

Brüksel’de Yiyebileceğiniz Geleneksel Lezzetler

waterzooiBelçika mutfağı yemek olarak zengin çeşitliliğe sahiptir. Her ne kadar Fransız mutfağının da ağır bastığı görülse de çeşitli dünya mutfaklarından da lezzetler bulabilirsiniz. Brüksel halkı tarafından en çok tercih edilen yemeklerin başında güveç ve sebze yemekleri geliyor. En meşhur yemekleri ise waterzooi adını verdikleri ve içinde tavuk eti, patates, havuç, pırasa, tereyağ, krema, bulyon ve yumurta bulunan bir yemek çeşididir.

Bunun dışında tatmanızı tavsiye edebileceğimiz bir diğer yemek çeşidi ise Anguille au vert adı verilen yemek. Yılan balığından yapılan yemeğin içinde kuzu kulağı, adaçayı ve maydanoz yer almaktadır. Brüksel’e kadar gelmişken deniz mahsullerinden mutlaka tatmanızı tavsiye ediyoruz. Her keseye uygun restoran bulabileceğiniz Brüksel’de aç kalmak gibi bir endişeniz olmasın.