Vizesiz Hong Kong Ve Gezilecek Yerler
Vizesiz Hong Kong

1 Temmuz 1997 tarihine kadar Britanya Krallığının sömürgesi olan Hong Kong, bu tarihten itibaren ise Çin’e bağlı özel yönetim bölgesi haline gelmiştir. Günümüzde de Çin’den ayrılması gündemde olan Hong Kong’un akıbeti belirsizdir.

Vizesiz Hong Kong – Gezilecek Yerleri – Gezi Rehberi

Ülke genelinde tropikal muson iklimi hâkimdir. Sıcaklıklar ise yıl boyunca genelde 12 – 30 °C arasında değişmektedir. Burada yaşayanların büyük bir kısmı Çin kökenli ve Budist’tir. İçme suyu Çin’den borular aracılığıyla getirilir. Son 50 yılda ticaret ve sanayi önemli ölçüde gelişim kat etmiştir. Şimdilerde önemli bir ticaret merkezi konumundadır ve ihracatının önemli kısmını ABD ile İngiltere’ye yapmaktadır.

Vizesiz Hong Kong / Man Mo Temple (Man Mo Tapınağı)

Hong Kong’daki en eski tapınak olan Man Mo Tapınağı, Victoria Tepesi’ne çıkarken gidilen yerde bulunmaktadır. Burada iki tane figürü kutsallaştırmışlar. Bu figürlerden biri Edebiyat Tanrısı, diğeri ise Savaş Tanrısıdır. Bu tapınağa ibadet için gelenler daha çok eğitim anlamında dilekte bulunuyor.

Man Mo’yu koloni döneminde Taoistler yapmış. 1848 yılında Hong Kong’un İngiliz kolonisi olduğu dönemde inşa edilmiş. Birkaç defa yenileme çalışması yapılsa da orijinal hali korunarak restore edilmiş.

Tapınakta kutsanan tanrılardan biri olan Edebiyat Tanrısı MÖ 287 yılında, diğer kutsanan Savaş Tanrısı ise MÖ 160 yılında dünyaya gelmiş. Buraya gelecek olanlar iki tanrıyı ve hayatlarını anlatan birçok figürle karşılaşacaktır.

Tapınak yapıldığı günlerdeki kadar ibadet için kullanılmasa da halen hala ziyaretçilere ve ibadet edecek kişilere açık haldedir.  Ayrıca tapınak yakınlarında turistlerin ilgisini çeken birçok falcı bulunuyor.

Vizesiz Hong Kong / Po Lin Manastırı

1906 yılında 3 keşiş tarafından yapılan bu Budist manastırı, dünyadaki en büyük Buda heykellerinden birini bünyesinde barındırmaktadır. Bu Tian Tan adlı heykel ile ün kazanan manastır halen aktif olarak kullanıma açıktır. Bu heykel 1993 yılında tamamlanmıştır. 10.00 ve 17.45 saatleri arasında ziyarete açıktır. Heykeli dışarıdan görmek ücrete tabi değildir. İçeriye girmek için ise ücret ödemek gereklidir. Ayrıca manastır içerisinde tahta bilezik yapımı da mevcuttur.

Vizesiz Hong Kong / Kowloon Park

Daha önceleri İngilizlerin askeri bölge olarak kullandığı bir alan üzerine 1970 yılında kurulmuştur. Bu parkın yapımı için yaklaşık 300 milyon dolar harcanmış. Parkın içerisinde yürüyüş parkuru, ağaçlar ve bahçeler ile kuş kafesleri gibi birçok alan bulunmaktadır. Her yıl milyonlarca kişi burayı ziyaret eder.

Hong Kong’da gezilmesi gereken diğer yerler: Hong Kong Disneyland, Victoria Zirvesi, Ngong Ping 360,