Vizesiz Panama
Vizesiz Panama

Orta Amerika’nın en güneyindeki ülke konumunda olan Panama’nın nüfusu yaklaşık 3,5 milyondur. Ülke, kendi adını taşıyan Panama Kanalı’yla tanınmaktadır. Sıcak ve nemli bir iklime sahiptir. Ocak ve mayıs aylarında ise kısa süreli de olsa kuru bir mevsim hâkim olur. Buranın adı size tanıdık geliyorsa Acunn Firarda ekibinin çekimlerini burada yaptığını söylemem yeterli olur sanırım. :)

Vizesiz Panama – Gezilecek Yerleri – Gezi Rehberi

Vizesiz Panama / Panama Kanalı

Burası, Atlas Okyanusu’yla Büyük Okyanusu bağlayan, çok önemli bir su kanalıdır. 1914’te kullanıma açılan bu kanalın inşasını ABD üstlenmiş. Bu kanalın yapımında birçok zorlukla karşılaşılmış, büyük salgınlar yayılmış yaklaşık 27 bin işçi canından olmuştur. Bu kanal yapıldıktan sonra, 22 km yol alan bir gemi bu kanal sayesinde 9 km yol alarak istediği yere ulaşabilme imkânına kavuşmuştur. Bu mühendislik harikası olan kanaldan açıldığı günden bu güne kadar yaklaşık 1 milyon geminin geçiş yaptığı tahmin ediliyor. Ülkenin tanınmasında önemli rol oynamış ve ülke gelişimine katkı sağlamıştır.

Vizesiz Panama / Amerika Köprüsü

1962 yılında 20 milyon dolar harcanarak yaptırılan Amerika Köprüsü, Büyük Okyanus ile Panama Kanalı’nı birbirine bağlayan önemli bir köprüdür. Centennial Köprüsü, yapılana kadar Kuzey Amerika ile Güney Amerika’yı birbirine bağlayan tek kalıcı geçit olma özelliğini taşıyordu.

Etkileyici bir görünüme sahip olan köprünün altından gün içerisinde çok sayıda gemi geçmektedir.  2004 yılında Centennial Köprüsü’nün açılışına kadar önemli bir yeri olan köprü, ihtiyaç üzerine yapılmış. Yapımı 1923 yılından beridir düşünülmekte olan köprü gerekli koşulların sağlanmasıyla ancak 1962 yılında inşa edilmiştir.

Panama’da gezilmesi gereken diğer yerler: Panama Metropolitan National Park, Panama Ancon Hill, Miraflores Panama