Vizesiz Şili
Vizesiz Şili

Güney Amerika kıtasının güneybatı kıyısında yer alan Şili, 4200 kilometre boyunca uzanan sahil şeridine sahiptir. Ülke kuzey, orta ve güney olmak üzere 3 bölgeye ayrılmıştır. Ülkenin en önemli bölgesiyse Orta Şili’dir. 3 bölgesinde de değişen iklimler görülen Şili’de kuzey bölgesi oldukça kuraktır. Şili topraklarının 4’te 1’ini ormanlar oluşturmaktadır.

Vizesiz Şili – Gezilecek Yerleri – Gezi Rehberi

16 milyon nüfusu var ve bu insanların %81’i şehirde ikamet etmektedir. Bu kıyı ülkesinde İspanyolca konuşulur ve halkın %95’i Katolik’tir.

Vizesiz Şili / Torres del Paine Milli Parkı

Birçok farklı ve özel hayvan türünü içerisinde barındıran ve adını içerisindeki 3 adet granit kayalı dağdan alan park Şili Patagonyası içerisinde yer almaktadır. Günümüzden 14 bin yıl önce,  Patagonya’daki son buzul çağının sona ermesiyle buradaki buzullar erimektedir. 2420 kilometrekare alan kapsayan milli park aynı zamanda 3 bin metre yükseklikteki dağları da içerisinde barındırır.

Bu park Şili hükümeti tarafından 1959 yılında kurulmadan önce, içindeki ormanlar, koyunlara otlak alanı açmak isteyen arazi sahipleri tarafından yakılmış. Günümüzdeyse, doğal alan kendini toparlaması için normal akışına bırakılmıştır. 1978 yılında UNESCO’nun doğal biyosfer koruma alanı olarak ilan ettiği parkta, 2005 yılında dikkatsiz bir turistin neden olduğu bir yangın sonucunda 15 bin hektar ormanlık alan kül olmuştur.

Vizesiz Şili / Villarrica Yanardağı

Şili’nin Arjantin sınırında halen aktif bir volkan olan Villarrica Yanardağı 2.840 m yüksekliğindedir. Kayda geçen ilk patlaması 1558 yılında gerçekleşmiştir. Daha sonra gerçekleşen birçok faaliyetle de çevresine birtakım zararlar vermiştir.

Şili’deki en çok ilgi çeken turistik simgelerden olan bu yanardağda geçtiğimiz 500 yıl içerisinde 50’nin üzerinde patlama olduğu bilinmektedir.

Şili’de gezilmesi gereken diğer yerler: San Cristobal Hill, Santa Lucia Tepesi, Santiago Costanera Center,La Moneda Sarayı