Vizesiz Sırbistan – Gezilecek Yerleri – Gezi Rehberi

Sanılanın aksine biz Türklere karşı çok misafirperver ve sevecendirler. Çoğu Avrupa ülkesinde görmediniz sıcakkanlı insanları burada görmeniz mümkün. Ekonomik olarak bizden bir iki tık daha geridedirler ve bazı kesimleri yoksul sayılabilir. Bosnalılarla aynı kökenden gelmektedirler. 420 yıl boyunca Osmanlı’nın egemenliğinde kalmıştır. Günümüzdeki Sırp Devleti ise Sırbistan – Karadağ ayrılığından sonra oluşmuştur.

Vizesiz Sırbistan – Gezilecek Yerleri – Gezi Rehberi

Vizesiz Sırbistan / Nikola Tesla Müzesi

Birçok önemli buluşta imzası olan ve günümüzdeki teknolojinin geliştirilmesinin en önemli isimlerinden olan Nikola Tesla’nın müzesine, Sırbistan’a yolunuz düşerse giden derim. Şunu belirtmeliyim ki, Sırplar bu önemli ismi hava alanı olsun, ülkede kullanılan paralar olsun her yerde taşıyorlar. Yakın tarihte yaşayan, böyle bir ismin icatları ve kişisel eşyalarının bulunduğu bu müze, şehrin en ilgi çekici turistik yeri durumunda.

Müzeye haliyle, okullardan çokça talep oluyor.  Mimarisiyle de göze hoş gelen bu yapı, içerisinde barındırdıklarıyla daha önemli bir konum halinde.  Burada en çok ilgiyi çeken ise hiçbir şekilde kablo olmadan floresanı yakabilen Tesla Bobini. Müzede, dünyanın sayılı dâhilerinden Tesla’nın bedenine ait küllerin bulunduğu bir kısım da bulunuyor.

Vizesiz Sırbistan / Aziz Sava Katedrali

Bir Ortodoks kilisesi olan Aziz Sava Katedrali, başkent Belgrad’da bulunmaktadır. Orta Çağ zamanında Sırbistan’ın önemli bir kişiliği olan Aziz Sava’ya ithaf edilen kilise, Başpiskopos Sava’nın gömüldüğü yere inşa edilmiştir. Avrupa’nın onuncu, Sırbistan’ınsa en büyük katedrali olma özelliği taşıyor. Katedralde yıl içerisinde birçok dini kutlama yapılmakta olup, 100 bin kişilik kapasiteyle hizmet vermektedir. Bu kilise, teknik açıdan bir katedral değildir ancak büyüklüğünün ve öneminin belirtilmesi için katedral olarak adlandırılmaktadır.

Vizesiz Sırbistan / Ulusal Müzesi

Sırbistan’ın başkenti Belgrad’da bulunan müze, 10 Mayıs 1844 tarihinde açılmıştır. Eski Yugoslavya ve Sırbistan’ın hem en eski hem de en büyük müzesidir. İçerisinde 400 binden fazla eser bulunmasıyla dikkat çeker. Sırbistan’a gezilerinizde ziyaret etmenizin tavsiye edildiği önemli bir yer olup, birçok değerli eseri bünyesinde barındırmaktadır.

Vizesiz Sırbistan / Kalemegdan

Belgrad’daki kale alan, günümüzde kale alanı ve park olarak anılan bir alandır. Kalemegdan adı Türkçe kökenli olup kale ve meydan kelimelerinin bir araya gelmesi ile oluşmuştur. Sırp halkının dilinde ise Kalemegdan halini almıştır. Bu isim Osmanlı döneminde konulmuş olup, günümüzde de halen geçerliliğini korumaktadır. Belgrad’daki görülmesi gereken en güzel meydanlardan biridir ve Büyük Savaş Adası’nı da bünyesinde barındırmaktadır. Tarihte birçok kez Türk akınlarına maruz kalan bölge, Osmanlı zamanında Muhteşem Süleyman tarafından alınmış olup birçok Türk izlerini de üzerinde taşımaktadır.

Sırbistan’da gezilmesi gereken diğer yerler: Nis Fortress, Belgrade Zoo, Manasija Monastery