sapphire seyir terası
sapphire seyir terası

İstanbul Sapphire yeni adıyla Safir Avrupa’nın en yüksek binalarından biri, Türkiye’nin ise en yüksek binası olma özelliğini taşıyor, en azından şimdilik öyle. :) En üst katından Seyir Terası bulunan bu yerin mükemmel bir de manzarası var. Eminiz ki İstanbul’a hiç bu açıdan bakmamışsınızdır.  Buradan İstanbul’u 4 bir açıdan görebilme imkanına sahipsiniz. Adaları, köprüleri, en büyük yapıları, hatta Tarihi Ayasofya Müzesini bile görebilirsiniz. Sadece Seyir Terası ile sınırlı değil tabi ki, İçerisinde alış veriş merkezi ve en üst katında bir de Cafesi mevcut. Yolunuz düşerse mutlaka bir kez gitmenizi öneririz. Teras çok rüzgar aldığından terasa çıkmadan önce sıkı giyinmelisiniz. Gündüz ve gece birbirinden güzel manzarası olan İstanbul Sapphire Seyir Terası’nda bozuk parayla çalışan dürbünler de mevcuttur.

İstanbul Sapphire Seyir Terası’na ulaşmak için kullanılan asansör ortalama saatte 20 kilometre hızla gitmektedir. Asansörden çıkınca İstanbul ayaklarınızın altında olacak. Binaları kibrit kutusu, insanları karınca gibi göreceksiniz. İster cam arkasasından ister balkondan manzaraya tanık olabilecesiniz.

İstanbul Sapphire – Safir Konum

İstanbul’un en önemli finans merkezlerinden birisi olan Levent ile Maslak aksı arasındaki Büyükdere Caddesi’nde ve Çeliktepe semtinde yükselen bir konut, alışveriş ve eğlence merkezi projesi olan İstanbul Sapphire, Türkiye’de inşa edilmiş en yüksek binadır. 261 metre yüksekliği ile İstanbul’un çoğu yerinden görülebilen bir binadır.

İstanbul Sapphire – Safir Genel Özellikleri

Toplam 165.169 metrekarelik inşaat alanına sahip binada 10 katı zemin altı olmak üzere toplam 66 kat bulunmaktadır. 30 metre anten ile yüksekliği 261 metreye erişmektedir. Binanın ana fonksiyonları olarak kamuya açık bir alışveriş merkezi ve otoparka ek olarak rezidans kulesi de yer almaktadır. Otoparklar zemin altındaki 6 katta, alışveriş merkezi ise zemin altındaki 4 katta ve zeminde yer almaktadır.

Bina taşıyıcı sistemi betonarme ve çelik olarak tasarlanmıştır. Bodrum katlar ve alışveriş merkezi katları betonarme olarak planlanmış, dış cephe ve devamı niteliğindeki alışveriş merkezi çatı örtüsü çelik konstrüksiyondur.

Bina içindeki düşey sirkülasyon için 8 tanesi yüksek hızlı olmak üzere, toplam 14 adet asansör ve 13 adet yürüyen merdiven bulunmaktadır. yatay sirkülasyon için de 8 adet yürüyen yol bulunmaktadır.

İstanbul  Sapphire – Safir Mimari özellikleri

Bina, dışarıdan bakıldığında yukarıya doğru hafifçe incelmektedir. Dördüncü kattan itibaren aşağı doğru genişleyerek, binanın yüzeyini kaplayan cam örtü yumuşak bir kıvrımla, yatay olarak binanın eteği şeklinde uzayarak cafe, bar, restoran ve dükkanların yer aldığı alanın üzerini, saçağa dönüşerek örtmektedir. Özellikli ve kaliteli marka alışverişine uygun olarak tasarlanan ve doğal ışıktan maksimum yararlanılan bu alan, çok katmanlı, hareketli, havaalanı yolcu salonlarında olduğu gibi tek bir büyük mekân olarak algılanmaktadır.

Binanın konut kısımlarında 120 metrekareden 1.100 metrekare’ye kadar değişen, birbirinden farklı büyüklükte 177 adet rezidans birimi yer almaktadır. Residans kısmında 4 konut zonu bulunmakta ve bu zonlar da kendi içerisinde her 3 katta bir gökyüzü bahçesi oluşturmaktadır. Zonlar arasında konumlanan katlarda konut kullanıcıları için çeşitli rekreasyon alanları düşünülmüştür.

Rezidansların ortak alanları olarak 970 metrekarelik bir özel sosyal alan (lounge), 1.100 metrekarelik bir golf antreman sahası ve binanın en son katında bir restoran bar yer almaktadır. Ayrıca kamuya açık olan ve 225 metre yükseklikte yer alan seyir terası da mevcuttur.
İstanbul Sapphire – Safir Resimleri:

İstanbul Sapphire – Safir Yemek İçme Yerleri Ve Fiyatlar Neler?

Seyir Terası Giriş Ücreti: Kişi başı 55 TL .

Sapphire Seyir Teras’da bulunan “Vista Cafe & Bistro’da” eşsiz bir yemek kişi başı 80 ile 100 TL. arasındadır.

İstanbul Sapphire – Safir Nasıl Gidilir? 

Adres: 4 Levent Mh., Çalıkuşu Sokak 1, Beşiktaş/İstanbul

Tel: (0212) 264 3432 ‎

Nasıl Gidilir?:  Metrobüs ile gelecekseniz Zincirlikuyu durağında inip 4.levente doğru giden bir çok otobüs ve minibüs mevcut bunlardan birini kullanabilirsiniz.