Çoruh Nehri denilince pek çok kişinin aklına rafting geliyor. Bizim de aklımıza ilk gelen oldukça hızlı bir akıntı ve tabi ki rafting sporu geliyor. Bu soğuk günlerde rafting yapmak ne kadar mantıklı bilinmez ama şimdiden ilkbahar için su sporlarına meraklıysanız bu yazımızı okuyarak soluğu Çoruh Nehri’nde almaya gayret gösterin.

Çoruh Nehri Genel Bilgiler

Coruh-Nehri-02Dünyanın en hızlı ve en derin nehirlerinden biri olan Çoruh Nehri, Artvin’in en büyük akarsularının başında gelmektedir. Nehrin kaynağı Mescit Dağı’ndan gelmekle birlikte Borçka’nın Muratlı kasabasından ülkemiz sınırlarından çıkar ve Batum’dan Karadeniz’e akar.

Çoruh Nehri 431 km uzunluğa sahip olup 410 km’si ülkemiz sınırları içindedir. Çoruh Nehri’nde kefal ve sazan başta olmak üzere birkaç balık türü de yaşamaktadır. Nehri asıl meşhur yapan özelliği olan rafting ve kano sporları için Yusufeli sınırları içinde 100 kilometrelik kademeli zorluk derecesinde pistler bulunmaktadır.

Çoruh Nehri’ne dünyanın her bölgesinden düzenli olarak rafting, kano ve nehir kayağı gibi sporlar için yerli ve yabancı amatör ve profesyonel sporcular geliyor. Bölgede su sporları yaygın olduğu için nehrin etrafında pek çok turizm aktivitesine de tanıklık edebilirsiniz.

Su sporlarından hoşlanmayanlar için Kaçkar Dağları’nın zirvesine çıkarak kamp kurmalarını tavsiye edebiliriz. ‘Tek başıma dağın zirvesine nasıl çıkarım’ diye endişelenmeyin çünkü bölgede yerel rehberler ve eşyalarınızı taşımak için de katırlar bulmanız mümkün.

Çoruh Nehri, sahip olduğu zengin flora ve faunası ile doğallığını korumayı başaran nadir nehirlerden birisi konumundadır. Yine nehre yakın bölgelerde nesli bitmekte olan kızıl akbaba cinsi hayvanlar koloniler halinde yaşam sürmektedir. Ayrıca nehrin bulunduğu vadi içinde boz ayı, yaban domuzu, dağ keçisi, porsuk, çakal, tilki, sansar, su samuru, keklik, tavşan, çulluk, yaban ördeği, ardıç kuşu ve daha birçok yaban hayvan türünü de barındırmaktadır.

Çoruh Nehri Rafting Parkurları

Coruh-Nehri-03Nehirle ilgili bu kadar bilgi sanırız yeterli. Şimdi de gelelim rafting sporları ve parkularla ilgili bilgilere. Çoruh Nehri üzerinde 4 farklı etapta rafting yapma şansına sahip olacaksınız. Bu parkurlarla ilgili bilgi verecek olursak;

Bayburt – İspir Parkuru (0 – 106 km)

Bayburt’tan Çoruh Nehri’ni izleyerek Dikmetaş Köprüsü’ne intikal ettiğinizde parkura başlayabilirsiniz. Dilerseniz burada kamp da kurabilirsiniz. Kamp kurabileceğiniz bir diğer yer ise Aslandede ya da Laleli bölgesi olabilir. Bu parkurun zorluk derecesi 2 – 3 olup parkurun tamamlanma süresi ise ortalama 3 gündür.

 

İspir – Çamlıkaya Parkuru (106 – 134 km)

Bu pistin zorluk derecesi 3 – 4 – 5 olup 28. Kilometredeki Çamlıkaya mevkisine gelmeden nehrin sol bölgesinde kamp kurabilirsiniz.

 

Çamlıkaya – Tekkale Parkuru (134 – 178 km)

Bu parkurun zorluk derecesi 3 – 4 – 5 olup özellikle taşlık bölgelere dikkat edilmelidir. Kamp kurmak için Alanbaşı Köyü civarı oldukça uygundur.

 

Tekkale – Artvin Parkuru (178 – 261 km)

Bu parkurun da zorluk derecesi 3 – 4 – 5 olup keskin kayalar ve hırçın dalgalar öne çıkmaktadır. Hele öyle bir yer var ki bu parkuru geçmek için nehrin suyunun azalmasını beklemeniz gerekecek. Yusufeli’nin 22 km ilerisinde bulunan 100 metrelik parkura ‘King – Kong’ adı verilmiştir. Zorluk seviyesinin 5.9 olduğu bu pisti geçmek için nehrin suyunun azaldığı dönemlerde geçiş yapmak mümkündür.

 

Çoruh Nehri Konaklama İmkanları

Çoruh Nehri’ne rafting yapmaya gelenlerin büyük çoğunluğu kamp kurmayı tercih ediyor. Eğer kamp kurmak size göre değilse bölgede bulunan otel ve pansiyonlarda konaklayabilirsiniz. Bölgede bulunan bazı konaklama alanları ve irtibat numaraları şu şekilde:

  • Hotel Almatur (0466 811 40 56) Yusufeli
  • Hotel Barcelona (0466 811 26 27) Yusufeli
  • Sadıkoğlu Otel (0466 212 21 01) Artvin Merkez
  • Demirkol Turistik Otel (0466 415 36 60) Borçka
  • Koliva Otel (0466 212 90 47) Artvin Merkez

 

Yol Haritası / Krokisi