Ana sayfa Düzce Akçakoca

Kurugöl Kanyonu Nerede Nasıl Gidilir, Neler Yapılır – Akçakoca / Düzce

0
Kurugöl Kanyonu
Kurugöl Kanyonu

Kurugöl Kanyonu; Düzce İli Akçakoca İlçesinde kurugöl köyünde yer alan ve büyük bir bölgeyi kapsayan, 2004 yılında mesire alanı olarak, 2011 yılında da Tabiat Parkı olarak tescil edilmiş gezilmesi gereken yerlerden bir tanesidir. Oksijenin bol olduğu bu alanda Kayın, Gürgen ve Meşe ağaçları ile görselliği güçlendirmektedir. Kurugöl köyünü geçtikten sonra, Karasu, Kocaali, Ereğli gibi bölgeler ayağınızın altında kalmaktadır ve turistlerin uğrak yerleri arasındadır. Günü birlikte olsa buralara gitmenizi şiddetle öneririz. İleri ki zamanlarda kurugöl şelalesini de sizler için tanıtacağız.

Kurugöl Kanyonun ‘da Neler Yapılır ?

kaya tırmanışı, safari, trekking, Foto-Safari, Kampçılık gibi birçok aktiviteye de uygun mesire alanlarından bir tanesidir. Arkadaşlarınızla birlikte tatil gününüzü eğlenceli bir şekilde geçirebileceğiniz tabiat parkıdır.

Kurugöl Kanyonun ‘da Neler Yenir ?

Karadeniz bölgesi olması sebebiyle, karalahana (Barbunyalı yada acı biberli) yemeği baş tacı olmakla birlikte, mısır ekmeği, kuru yufkadan yapılan börek ve makarnası, çeşitli turşuları ve hakiki mercan alabalığı oldukça bilinen yemekleridir.

 

Kurugöl Konaklama

Köy çevresinde pansiyon tarzı ufak konakları yerleri olmakla beraber bir kaç km uzaklıkta ki topuk yaylası göleti çevresinde de bir çok konaklama yeri mevcut. Bunlardan en büyüğü ise Fenerbahçe Topuk yaylası Tesisi ‘dir.

Su kaynakları yönünden zengin olan bu bölge, kendi bünyesindeki suyun Karadeniz ile birleşimi eşsiz görsellik katmaktadır. Ve son olarak bir ekleme yapalım, Kurugöl, nesli tükenmekte olan sülünlerin üretiminin yapıldığı bir alandır. Ve Kurugöl çevresinde avlanma yasağı vardır.

 

Kurugöl Tarihi

Osmanlı kayıtlarında, köyün ilk adı Kurucagöl’dür.Ve Osmanlı Devleti’nin birinci teşkilatlanma safhasında (1300 yılı başlarında) Bolu Sancak Beyliği kurulmuş ve Akçakoca, o günkü Akçaşar adıyla on beş köylü bir merkez olarak Bolu Sancak Beyliği’ne bağlanmıştır.

1700’lü yıllardan itibaren Kurucagöl, çeşitli sebeplerden dolayı boşaltılmış, terk edilmiş, sönmüştür. 1800’lü yılların sonlarında, Doksan Üç harbi denilen Osmanlı Rus Harbi yenilgisinden sonra Ordu’nun çeşitli bölgelerinden Kurugöl’e birbirini izleyen göçler şimdiki Kurugöl nüfusunu oluşturmuşdur.

Kurugöl köyü, önceleri, köyün kuzeybatı taraflarında bulunan Sarı yayla ve Yaylacık mahallelerini de içine alan tek bir muhtarlıktı. Bu mahalleler, eski Kurugöl’den göçen insanlardan oluşmuştur. Ancak daha sonra 1970 ‘li yıllarda bu mahalleler Kurugöl ‘den ayrıldılar.

 

Kurugöl Kanyonu Nerede Nasıl Gidilir ?

Nasıl Gidilir ?: İstanbul – Bolu yolunda ilerleyerek düzceye varabilirsiniz. Düzceye 50 km. Akçakoca şehir merkezine 14 Km. mesafede yer almaktadır. Ayrıntılı bilgi için yol haritası bölümüne bakınız.

Kurugöl Kanyonu Resimleri

 

Kurugöl Kanyonu Google Maps

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.