Ana sayfa Camiler Türbeler İstanbul

Aziz Mahmud Hüdayi Camii ve Türbesi – Üsküdar / İstanbul

Aziz Mahmud Hüdayi Cami ve Türbesi Üsküdar’da en çok ziyaret edilen yerlerin başında gelmektedir. Bizde bu türbede neler var? nerede? ve nasıl gidilir? sizler için inceledik.

Aziz Mahmud Hüdayi Hazretleri Hakkında Kısaca Bilgi

Anadolu’da yetişen büyük Velîlerden olup, 1541 (Hicri 948) yılında Koçhisar’da doğdu. Bursa’da Muhammed Üftâde’den feyz aldı. 1598 (Hicri 1007) de Üsküdar’da câmi ve dergâh yaptırdı. 1628 (Hicri 1038)’de vefât etti. Kabri, İstanbul Üsküdar’da kendi dergâhı yanındaki türbesindedir. Asıl ismi Mahmud’dur “Hüdâyî” ismi ve “Azîz” sıfatı kendisine sonradan verilmiştir.

Aziz Mahmud Hüdayi Külliyesi

Toplam 10.000 m² alan üzerine kurulan külliyede derviş hücreleri, büyük bir mutfak, yemekhane, Aziz Mahmud Hüdayi hazretleri ve kızlarına tahsis edilmiş toplam 5 meşrutahane, cümle kapısı ile yanındaki iki çeşme bulunur.

Tekke’de ihtiyaç sahiplerine ve öğrencilere yemek verilmektedir. Ayrıca durumu olmayan evlere de yemek servisi yapılmaktadır.

Aziz Mahmud Hüdayi Cami

1594 yılıında Mihrimah Sultan ve Vezir-i Azam Rüstem Paşanın kızı Ayşe hanım Sultan tarafından yaptırılmıştır. Cami Aziz Mahmud Hüdayi hazretleri tekke ve türbe etrafında oluşturulmuş külliyenin içerisindedir. Derviş tekkesine uygun olarak inşa edilen cami son şeklini Sultan Abdulmecit döneminde almıştır.

Aziz Mahmud Hüdayi Türbesi

1628 yılında İstanbul’da vefat eden Aziz Mahmud Hüdâi Hazretlerinin naaşı kendi adına yaptırılmış olan cami’nin bahçeşinde bulunan türbededir.  Türbe içerisinde ayrıca başka sandukalarda bulunmaktadır. Bu sandukalarda ise;

Aziz Mahmud Hüdayi’nin oğlu Evliya Mehmet Muhtar Efendi,

Aziz Mahmud Hüdayi’nin oğlu Mustafa Ebrar Efendi,

Aziz Mahmud Hüdayi’nin oğlu Ali Murtaza Efendi,

Aziz Mahmud Hüdayi’nin oğlu Abdülvahit Efendi,

Aziz Mahmud Hüdayi’nin oğlu Ahmet Sıddık Efendi,

Aziz Mahmud Hüdayi’nin kızı Ayşe Hanım ,

Aziz Mahmud Hüdayi’nin kızı Fatma Zehra Hanım,

Aziz Mahmud Hüdayi’nin kızı Zeynep Hanım,

Aziz Mahmud Hüdayi’nin torunu Fatma Zehra Hanım, naaşları yer almaktadır.

Aziz Mahmud Hüdayi Hazretleri Türbe Ziyaret Saatleri

Türbeyi haftanın her günü 09:00 ile 20:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

Aziz Mahmud Hüdayi Hazretleri Cami ve Türbe Fotoğrafları

Aziz Mahmud Hüdayi Hazretleri Cami ve Türbe Nerede? Ve Nasıl Gidilir?

Adres: Aziz Mahmud Hüdayi Mah., Aziz Mahmud Efendi Sk. Cami İçi D:1, 34672 – Üsküdar / İstanbul

Telefon: 0216 342 02 06

Nasıl Gidilir: Vapur İle; Üsküdar İskelesinde indikten sonra karşıya geçip Yeni Valide Cami önünden doğru yukraı devam ediyorsunuz. Yaklaşık 500 metre yürüdükten sonra ÖSYM Üsküdar Bürosu’nun karşısındaki Tepsi Fırını Sokağa giririp dik yokuşu çıktıktan sonra buraya ulaşabilirsiniz.

Özel araç İle; Üsküdar iskelesinin önüne geldikten sonra Yeni Valide Cami önünden Hakimiyeti Milli Caddesi üzerinde yaklaşık 500 metre ilerledikten sonra meydana gelemeden Tepsi Fırını Sokağa giririp dik yokuşu çıktıktan sonra buraya ulaşabilirsiniz.

Otobüs İle; Üsküdar iskelesine gelen herhangi bir otobüse binip buraya geldikten sonra 15 dakikalık bir yürüyüş sonunda buraya ulaşabilirsiniz.

Marmaray İle; Üsküdar istasyonunda inip üsküdar meydana çıktıktan sonra Yeni Valide Cami önünden doğru yukraı devam ediyorsunuz. ÖSYM Üsküdar Bürosu’nun karşısındaki Tepsi Fırını Sokağa giririp dik yokuşu çıktıktan sonra buraya ulaşabilirsiniz.