Güzeldere Şelalesi Düzce
Güzeldere Şelalesi Düzce

İkinci uğrak yerimiz Güzeldere Şelalesi Mesire yeri yada Tabiat parkı olarak da geçmektedir.; Şelaleye geldiğinizde gözünüze çarpan ilk şey kayalara çarparak uğuldayan suyun sesi, dev kayın ve gürgen ağaçlarıyla çevrili vadideki eşsiz manzara. Düzce’nin Gölyaka ilçesinin sınırları içerisinde Düzce’ye 28, Gölyaka’ya ise 16 km mesafedeki Gölyaka-Güzeldere Köyü’nün içerisindedir.

Güzeldere Köyü’nden geçen Bıçkı Deresi üzerinde bulunan Şelale 135 m. yükseklikten kademeli olarak dökülen suyun doğal görüntüsü ve değişik ağaç türleri ile renk cümbüşü oluşturduğu güneş ışınları ile gökkuşağını içinde barındıran Türkiye’nin sayılı büyük şelalelerindendir.

Kısa Bilgi: Ayrıca Türkiye’de görülmesi gereken yerler ve Türkiye’deki Şelaleler için oluşturduğumuz gezi listelerimize de göz atabilirsiniz.

Güzeldere Şelalesi

Altında Efteni Gölü ve Kuş Cenneti, üstünde Pürenli Yayla bütünlüğü, doğal alabalıkları, mesire ve piknik alanları, doğa yürüyüşü parkurları orman içi dinlenme yerleriyle muhteşem bir doğa güzelliğine sahiptir.  Ust noktası denizden 600 mt yükseklikte. Yaz mevsiminde suyun debisi çok yüksek değildir. Ancak Bahar ortasında karlar erimeye başladıktan sonra giderseniz oldukça yüksek bir debiyle karışılabilirsiniz.

Ön Bilgi: Gölyaka İlçesi Güzeldere Köyü Mevkinde yer almakta olup 21 hektarlık alanı kapsamaktadır. Mesire Yeri olarak 28.12.1993 yılında Tabiat Parkı olarak 11.07.2011 yılında tescil edilmiştir.

Bazı Bitki Örtüleri: Nilüfer, süsen, düğün çiçekleri, kamış, nane, su mercimeği bitkilerinin yanı sıra; söğüt, dişbudak, kızılağaç, çınar gibi sucul karakterli ağaçlar.

Neler Yapılabilir?: Piknik, yürüyüş, manzara seyri, ahşap bambu evlerde konaklama, çadır kampı, kır gazinosu, kır kahvesi, büfe vs. alanda gerçekleştirilebilecek faaliyetlerdir.

Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücreti 2022

Giriş Ücreti: 18 TL. dir.

Ziyaret saatleri: Haftanın her günü saat: 08:00 – 18:00 arasında ziyarete açıktır.

Konaklamak İsterseniz, Bambu ve Köy evleri günlük olarak kiraya verilmektedir. Ücreti: 150 TL. dir.

Güzeldere Şelalesi Nerede, Nasıl Gidilir?

Adres: Melen Gölü, Gölyaka İlçesi / Düzce

Nasıl Gidilir?: İstanbul tarafından gelenler; Hendek çıkışından TEM’den ayrılın. Ankara tarafından gelenler için; Düzce çıkışından TEM’den ayrılarak Gölyaka’ya doğru gidin. Gölyaka’nın içinde “Güzeldere Şelalesi” tabelalarını takip edin. Şelaleye 10 km kaldığını gösteren tabelayı görünce, Güzeldere tabelasından devam edin.

Ayrıca aşağıda bulunana haritadan konum takibi yaparak buraya kolayca ulaşabilirsiniz. Bazı yolların engebeli olduğunu şimdiden söyleyelim.