Ana sayfa Gezilecek Yerler

İnaltı Mağarası – İnaltı Köyü / Sinop

3
Sinop-inalti-01

Sinop İli Ayancık İlçesi’ nin İnaltı Köyü’ nde, yakın zamanda keşfedilen İnaltı Mağarası ulaşılması zor ama görülmeye değer yerlerden bir tanesidir.

1995 Yılında Turizm Bakanlığı tarafından proje çalışmaları için bir miktar ödenek gönderilmiş ve 2001 yılında ışıklandırma, Çevre düzenlemesi, Ulaşım gibi çeşitli çalışmaların ardından ziyaretçilerine kapılarını aralamıştır.2004 yılında jeneratör, Büfe, Yol çalışmaları… vs. çalışmalar yapılarak ziyaretçilerin kolay ulaşımı sağlanmıştır. Mağara içi yürüyüş yollarının projeleri hazırlanmış ve Turizm Bakanlığına bildirilmiş olup gelişim için çaba harcanmaktadır.

DipNot: Sinop’a gitmeden önce Sinop’ta gezilecek yerler adlı makalemize göz atabilirsiniz.

İnaltı Mağarası, Ayancık İlçesine yaklaşık 35 Km olup İnaltı Köyü’ ndedir. Bu köye 400-500 m uzaklıkta bulunan bu mağaraya İnaltı Köyü’ nden yaya olarak gidilmektedir. Eğimli bir yolu olan ve orman yürüyüşünün ardından ulaşılan bu mağaranın duvarları travertenler ile kaplı ve yer yer doğal oluşumlu sarkıtların bir araya gelmesinden oluşmuştur. Genişliği 5-6 m ve yüksekliği 5-15 m olan İnaltı Mağarası toplamda 700 m uzunluğundadır ve 400 m’ den sonrası sulu ve çamurludur.

Çelişti projeleri olan ve gelişimi için destek beklenen bu mağaraya 6 km uzaklıkta bulunan Akgöl’ den de bahsetmek istiyorum.

Doğal oluşumlu bu göl, İnaltı Mağarası’ na 6 km uzaklıkta olup etrafında kurulan Alabalık Tesisleri, doğa güzelliğiyle birleştiğinde ziyaretçilerine unutulmaz bir an yaşatıyor. Oksijeni bol olan Sinop’ ta böylesine güzel, heyecanı yüksek Akgöl ve İnaltı Mağara’ sı gezi haritanıza mutlaka eklemeniz gereken yerlerden bir tanesidir. Gezmenizi şiddetle tavsiye ettiğim Sinop, her tarafı güzellik, her tarafı mutluluk, her tarafı huzur dolu. Şimdiden bol mutluluklar.

İnaltı Mağarası Resimleri

İnaltı Mağarası Nerede, Nasıl Gidilir?

Adres: İnaltı Köyü – Ayancık / Sinop

Nasıl Gidilir?: Ayancık ilçesine yaklaşık 35 km uzaklıkta inaltı köyünde yer almaktadır. İnaltı mağarasına bu köyden yaklaşık 300-400 m doğa yürüyüşü sonrası ulaşılmaktadır.

3 YORUMLAR

  1. 01 08 2018 bugün inalti mağarasına gitmek için yola çıktık .gidip görülmesi gerekilen çok güzel bir yer.amaa yol en büyük sorun git git bitmiyor.12 kilometre kala geri dönüyordum yol yüzünden ama inat ettim ve devam ettim.sonunda vardık.cok güzel bir yer gidicek olanlara tavsiye ederim.yerden yüksek olan bir araç ile gitmeniz çok iyi olacaktır.(yol sorunuda inşallah en kısa zamanda çözülür)

  2. Sinop' un güzelliklerini yaşamanız beni onurlandırdı. Sinop ve halkının misafirperverliğini yakından görmeniz ve bu güzelliklerin tadını çıkarmanız çok güzel. Sinop bilinmeyen bir cennettir tabirimce. İnaltı Mağarası' da bu cennetlerden bir tanesidir. Tek temellim üzerine durduğunuz konu olan rahat ulaşımın yapılması. Umarım yetkililer İnaltı Mağarası' na ulaşımın kolaylaştırılması için gerekli çalışmaları yapacaklardır.

  3. Sinop ve çevresi muhteşem. 1 hafta kaldık ve gezilip görülmesi değer her yerini gezdik. Bu kadar medeni bir şehir olabilir. İnsanlar kibar, yardım sever ve nazik. En sonunda da İnaltı Mağarasına da gidelim dedik…… Aman Allahım o ne yoldu… Tek arabalık ve bir tarafı dağ diğer tarafı da uçurum. Hasbelkader aşağıya uçtun kimse seni bulamaz… Git git bitmiyor ve hep dönemeçler ne bir işaret , ne de bir levha… sonunda arabanın yağı bitmek üzeereyken 2 evlik bir yere geldik yardım ettiler ve de geriye döndük. Bana göre daha oralara gidilmez. O yolda 2 araba karşılaşsa ne olur bilemem. Dolayısıyla ben şahsen kimseye orayı tavsiye etmem.

Comments are closed.