Ümran Baradan Oyun ve Oyuncak Müzesinde Neler Var

Dünyada yaklaşık olarak 380 adet oyuncak müzesi bulunmaktadır. Bunlardan en önemlisi Almanya’da Nürnberg Oyuncak müzesidir ve 1971 yılında kurulmuştur. Ülkemizde ise oyuncak müzelerinin kuruluş tarihi 1990 yıllarına dayanmaktadır. Ümran Baradan Oyun ve Oyuncak Müzesi Türkiye’de toplam 6 adet bulunan oyuncak müzesinden birisidir. Ümran Baradan Oyun ve Oyuncak Müzesi ile ilgili detaylı bilgileri yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Önemli Bilgi: İzmir’in keşfedilmemiş yerlerini keşfetmek, tarihi sokaklarında gezmek ve en güzel koylarında yüzmek istiyorsanız İzmir’de gezilecek yerler için oluşturduğumuz listemize mutlaka bir göz atın, pişman olmayacaksınız. :)

Ümran Baradan Oyun ve Oyuncak Müzesinin Tarihçesi

İzmir ilimizin Konak Belediyesi sınırları içerisinde olan Ümran Baradan oyun ve oyuncak müzesi butik müzeciliğin ilk temellerini oluşturmuştur. 2004 yılında dünyaca ünlü seramik sanatçımız olan Ümran Baradan tarafından müzenin ilk temelleri atılmıştır. Ümran Baradan’ın gittiği ülkelerden topladığı oyuncaklar ile yine sanatçının düzenlemiş olduğu yarışmalarda derece kazanan yetenekli çocukların yapmış olduğu eserlerin sunulduğu zengin bir koleksiyonu olan bir butik müze olmuştur. Daha sonra 17 Ocak 2010 yılında kendisinin de İstanbul’da bir oyuncak müzesi olan Sunay Akın’ın  konsept danışmanlığında müzenin var olan koleksiyonu zenginleştirilmiş ve Konak Belediyesi tarafından Ümran Baradan’dan devir alınmıştır.

 

Müze Koleksiyonunda Bulunanlar

Ümran Baradan oyun ve oyuncak müzesinde Ümran Baradan tarafından müzeye kazandırılmış oyuncakların yanı sıra Sunay Akın tarafından zenginleştirilmiş ve 1850 yılından tutun da 1970 yılına varıncaya dek olan yıllardaki tahta, teneke, plastik ve kâğıt malzemelerden üretilmiş olan dünya tarihine ait pek çok önemli oyuncak yer almaktadır. Müzede alt kat sergi salonu üst kat ise etkinlik alanı olarak düzenlemiştir.

Sergi salonunda ilk gerçek saçlı bebek, Mickey Mouse’a ilham veren Mickey Fare, sinemanın atası olarak kabul edilen Laterna Magica gibi çok özel koleksiyonlar yer almaktadır. Bununla beraber arabalar, peluş oyuncaklar, bebek evleri, masal kahramanları gibi çocukların ve çocuk ruhunu kaybetmemiş ziyaretçilerin çok beğeneceği binlerce oyuncak sizleri beklemektedir.

 

Müzedeki Etkinlikler Hakkında

Ümran Baradan oyun ve oyuncak Müzesi’nde sene boyunca Hacivat Karagöz gösterileri düzenlenmektedir. Ayrıca yine çocuklar için Hacivat Karagöz tasvir atölyesi bulunmaktadır. Yaş gruplarına göre planlanmakta olan müze eğitim etkinlikleri de çocuklara müzeleri sevdirmek ve öğretmek amacıyla yapılan bir uygulamadır.

 

Ümran Baradan Oyun ve Oyuncak Müzesi Giriş Ücreti ve Ziyaret Saatleri

Kalıcı olarak kapatılmıştır.

Oyuncak Müzesinden Fotoğraflar

 

Oyuncak Müzesi Nerede, Nasıl Gidilir?

Adres: Fatih, Halil Rıfat Paşa Cd. No:29, 35260 Konak/İzmir

Telefon: (0232) 425 75 13

Nasıl gidilir?: Müze İzmir şehir merkezinde, Konak ilçesi içinde yer almaktadır.  İzmir Saat Kulesi ve Konak Meydanına yakın bir konumda yer alan müzeye gitmek için Konak Metro İstasyonu’nu kullanabilirsiniz. Konum için tıklayın.