Gideros Koyu - 01
Gideros Koyu - 01

Batı Karadeniz’deki kartpostallık bir manzaraya sahip olan Gideros Koyu sessiz sakin bir tatil isteyenler için adeta biçilmiş bir kaftan niteliğinde. Gözlerinizi açtığınızda hem yeşili hem de maviyi görebilmenin huzurunu yaşamak isteyenler burada bulunan otel veya pansiyonların birinde konaklayabilirler. Kastamonu’nun Cide ilçesinde bulunan bu koy doğanın tüm güzelliğini gözler önüne seriyor. Gideros Koyu ziyaretinizi yaz mevsiminde gerçekleştirirseniz gezi, sizin için çok daha güzel bir hal alacaktır. Burada denize girebilir ve balık tutabilirsiniz.

Bu bölgenin 3500 yıl önce Amazonlar tarafından kurulduğu bilgisi mevcut. Tarihte Karadeniz kıyılarında yaşadığı düşünülen edilen Amazon Kadınları, bölgenin tarihi dokusunu oluşturan en büyük etkenler arasında yer alıyor. Ayrıca eskiden korsanların saklandığı yer olduğu da söylentiler arasında geçer.

Karadeniz Bölgesi’nde jeolojik yapısından dolayı çok fazla koy bulunmamaktadır. Ancak bölgede yer alan nadir koylardan birisi olan Gideros Koyu, Karadeniz’in o bilindik hırçın dalgaları arasında kendine yer bulabilmiş sakin bir liman gibidir. Görünüşüyle Ege Bölgesi’ndeki koyları anımsatan, yeşil ile mavinin buluşma noktası olan Gideros Koyu, buraya gelenleri muhteşem manzarasıyla adeta büyülüyor. Koyun içerisinde geçen bir yok sizleri küçük bir plaja doğru çıkartıyor. Yaz aylarında denizin keyfini çıkarmak isteyenler buraya gelebilir. Plaja girişler ücretsizdir. Burada isteyenler için tekne kiralama imkânı da bulunuyor.

Burada tahmin edebileceğiniz üzere balık yiyebilir ve manzaranın keyfin harika bir balık sofrasıyla çıkartabilirsiniz. Size balık yemek için “Kazım’ın Yeri” adlı balık lokantasını öneriyorum. Ayrıca gün batımını seyredip, buradaki ördeklerin karnını doyurabilirsiniz. Sit alanı olarak kabul edilmiş alan mevcuttur ve bu alanda bir kralın mezarı olduğu bu koy hakkında edindiğimiz bilgiler arasındadır.

 

Gideros Koyu’nda Ne Yenir?

Daha önce de belirttiğim üzere Kazım’ın Yeri’nde balık yiyebilirsiniz. Amasra’daki ünlü Canlı Balık Restoran’ın pişirme tekniğini kullanan bu mekân, mısır unu ile kızarttığı balıkların altın sarısı bir renk almasını sağlıyor. Ayrıca burada balık yemek çok ekonomik bir seçenek.

Temizlenip ayıklanan taze kalkan balık dilimleri, deniz suyu ile yıkanıp sizler için hazır duruma getiriliyor. Karadeniz’deyiz ancak sadece balıktan bahsetmek olmaz. Kastamonu ve çevresinde etli ekmek ve büryan kebabı gibi içerisinde kırmızı et olan yöresel yiyecekler de bulunmakta. Hazır Kastamonu’ya uğramışken meşhur Tosya pirincini almanızı da öneririm.

 

Gideros Koyu’nda Nerede Konaklanır ?

Burada bulunan evleri kiralama imkânınız da bulunuyor. Ben size Cide’de bulunan Salapurya Otel’ini tanıtacağım.

Salapurya Otel & Restoran:  Gideros Koyu’na rahatlıkla ulaşım sağlayabileceğiniz bu otelde double, single, suit ve teras odası olmak üzere 4 farklı oda çeşidi bulunmaktadır.

Single Oda ve Double Oda İmkanları  İmkanları : İnternet, klima, TV, kalorifer, havlu, terlik

Suit Oda İmkanları : İnternet, klima, TV, kalorifer, jakuzi, havlu, terlik

Teras Oda İmkanları : İnternet, klima, TV, havlu, terlik

Telefon : 0(366) 866 18 13 — 0 (366) 866 18 12

Adres : Memiş Mahallesi, Murat Yenigün Caddesi No: 67 – Cide / KASTAMONU

 

Gideros Koyu Nerede, Nasıl Gidilir ?

Otobüs İle Ulaşım: Kastamonu ‘na giderken en çok kullanılan otobüs firması Cide Seyahat‘dır. Ama hemen hemen her firma kastamonuna uğrama yapmaktadır. Benimsediğiniz bir firma ile yolculuk etmenizi tavsiye ederiz.

İstanbul’dan Gelenler İçin Yol Tarifi:  Devlet yolu(ücretsiz yol) ya da otoban ile Bolu üzerinden gelip, Gerede’ye ulaşmadan önce Yeniçağa yol ayrımını kullanarak, Devrek-Bartın arası yol ile Batı Karadeniz sahillerine ulaşabilirsiniz. İstanbul – Kastamonu arası mesafe 520 kilometredir.

Diğer bir yol tarifi ise: Amasra’dan Sinop’a doğru, Karadeniz sahil yolundan devam edilerek Gideros Koyu’na ulaşabileceğiniz şeklinde. Aracınız ile geliyorsanız arabanızı çok dikkatli kullanmanızda fayda var çünkü yol üzerinde çokça keskin viraj bulunmakta.

 

Gideros Koyu Fotoğrafları

 

Gideros Koyu Yol Haritası